9 hiba, amit ne kövessünk el álláskereséskor

Ki gondolná, hogy sokan már akkor elbuknak, mikor beadják jelentkezésüket egy-egy vállalathoz, fejvadász céghez, akik szakembereket keresnek.


Fontos tudni minden álláskeresőnek, hogy egy toborzás-kiválasztással foglalkozó munkatárs vagy fejvadász cég így működik: rengeteg önéletrajzot dolgoznak fel (havonta átlagosan 2-3000-et), és egy időben több tucat állásra, többféle beosztásba keresnek megfelelő embereket. Mivel a jelentkezők mindennek általában nincsenek tudatában, már a megkereséskor kiütik magukat a játékból. Nézzük sorban a gyakran elkövetett hibákat.


1. „Nincs tárgy” hiba

Ha nincs semmi a tárgymegjelölésben, az két okból is hiba. Az egyik, hogy a levelet nem lehet elirányítani, hogy a cégen belül a megfelelő kollégához kerüljön. Így a levelet meg kell nyitni, abban a reményben, hogy a levél vagy a csatolmány tartalmazni fog valamilyen információt, mire is jelentkezik a jelölt. A másik ok technikai jellegű. A spamszűrők nem szeretik a tárgy nélküli leveleket, és automatikusan spamnek tekintik, így a megkeresés soha nem jut el sehová.

2. „A túl kevés információ” hiba

A leggyakoribb hiba, hogy azt írják:”Jelentkezem az állásra!”. De nem írják, hogy melyikre. Általában nincs idő kinyomozni a sok hirdetés közül, mire is jelentkezett az illető. Ezért mind a tárgysorban, mind az e-mailben írjuk le, pontosan melyik hirdetésre jelentkezünk, mert ez nagyban megkönnyíti a munkát, és a jelölt, aki segít a fejvadásznak vagy a személyzetis kollégának, eleve szimpátiát ébreszt.

3. „Elfelejtett csatolmány” hiba

Olyan sokan felejtik el csatolni az önéletrajzukat, hogy azt Ön, Kedves Olvasó, nem is hinné el! Égbekiáltó hiba! Mielőtt elküldjük jelentkezésünket, ellenőrizzük, biztosan csatoltuk-e, amit akartunk, illetve mindent becsatoltunk-e, amit kértek az álláshirdetésben!


4. „A csatolmány helytelen elnevezése” hiba

Rengetegféle rossz elnevezést lehet adni egy csatolmánynak, például „Csatolmány”, „Életrajz” és hasonlók. Ezekkel az a probléma, hogy a csatolmányt nem a levéllel együtt kezelik a cégek, hanem azoktól függetlenül, önmagában. A megfelelő csatolmánycímben három adatnak kell szerepelnie: a névnek, annak, hogy önéletrajzról, vagy motivációs levélről van-e szó, és a nyelvnek, melyen született. Így, akik az anyaggal dolgoznak, nem keverik őket, és nagyban segíti a munkájukat.

5. „A fileformátum” hiba

Számtalan szövegszerkesztő létezik, számtalan formátummal. A Microsoft 1988 óta gyártja az Office programcsomagot, de ott van az Apple Pages, az Open Office, az AbiWord, és sok más irodai alkalmazás, ezek különféle verziói, a maguk számtalan formátumával. És ezek nem minden esetben kompatibilisek egymással, ezért nem biztos, hogy az átküldött dokumentumot meg fogja tudni nyitni a fejvadász, vagy személyzetis munkatárs. Mivel a formátumháború még mindig javában zajlik, és mert semmi sem tökéletes, az ideális megoldás az, ha az önéletrajzunkat és motivációs levelünket csatoljuk pdf és MS.doc 97-2000 XP formátumban, vagy pdf és rtf formátumban.

6. „Túl nagy file” hiba

Ez a hiba olyankor fordul elő, amikor a munkakereső nagy méretű fényképekkel színesíti az önéletrajzát. A fájl mérete így olyan nagyra nőhet, amit vagy nem lehet elküldeni, vagy a másik oldalon nem tudnak fogadni. Ügyeljünk arra, hogy minden csatolmányunk együttesen ne haladja meg az 1MB méretet.


7. „Kézzel írt életrajz” hiba

Néha előfordul, hogy egy cég kézzel írt önéletrajzot kér. Ilyen esetben vagy grafológus elemzi majd az írást, vagy valamiért fontos a szép és olvasható kézírás. Ez a különleges elvárás biztosan szerepel az álláshirdetésben, ezért ilyen esetben kézzel kell megírnunk az önéletrajzot, bescannelni, és úgy elküldeni, mellékelve a géppel írt anyagokat is. Ahol azonban ez az elvárás nincs feltüntetve, mindig elektronikus formában küldjük a kért írásokat.

8. „A komolytalan e-mail cím” hiba

A komolytalan e-mail cím és a hozzátartozó feladó név ugyancsak azt idézi elő, hogy azonnal félre dobják az önéletrajzot. Keltsünk jó benyomást már az elején, és ha kell, hozzunk létre az álláskeresés céljához egy külön postafiókot, ahol az igazi, teljes nevünket adjuk meg, és az e-mail címként is a nevünket és számokat tartalmazó elnevezést találjunk ki.

9. „Nem elektronikus postázás” hiba

Ritka hiba, de előfordul., hogy faxon, vagy postán érkeznek önéletrajzok. Ezekkel sem a fejvadász, sem a vállalatok nem tudnak mit kezdeni, mert a bevett ügyintézési és adatfeldolgozási eljárás már réges-régen nem papír alapú, hanem elektronikus. Megjegyzendő azonban, hogy nagyritán a vállalat hagyományos levélborítékban kéri az önéletrajzot és motivációs levelet. Ez különleges elvárás, amit feltüntetnek az álláshirdetésben. Minden más esetben a papír alapú megkeresés súlyos hiba.

És egy jó tanács a végére!

Az életrajzunkat nemcsak akkor küldhetjük el egy fejvadásznak, amikor van egy konkrét, meghirdetett állás, amire jelentkezni akarunk. Elküldhetjük mindössze azzal a céllal, hogy vegyen minket nyilvántartásba. Ilyen esetben a szabályok pont ugyanazok, mint a konkrét álláshirdetésre való jelentkezés esetében, azzal a különbséggel, hogy tüntessük fel levelünkben, hogy a célunk az, hogy nyilvántartásba vegyenek.


Találd meg Te is álmaid állását!

Regisztrálj a Beck & Partners oldalon! Valamint forgasd bizalommal az alábbi könyvet, melyben a fenti 9 tanácson túl további praktikus segítséget kapsz a sikeres álláskereséshez: Az álláskeresés kézikönyve .



Pozitív Nap / Beck&Partners

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Elsírta magát a fiú a vizsga közben, érdemes meghallgatni, mi volt a mester reakciója!

Ennek a kisfiúnak igazi mestere van. Mindenkinek ilyen példaképet kívánunk!

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Világunkban a boldogság joggá vált, amit hajszolunk. Pedig a felé vezető út optimista hozzáállással van kikövezve...

Vannak, akik természetüknél fogva sokkal pozitívabbak az átlagnál, de az optimizmus nem állandó tulajdonság. Ez választás kérdése, ami felett kontrollunk van. Minden reggel megvan az irány a jókedv, vagy a morcosság felé. Kutatások igazolják, hogy hosszú távon az optimista embereknek áll a világ, hiszen ők jobban kezelik a stresszt, ritkábban betegednek meg, hosszabb ideig élnek, boldogabbak és sikeresebbek, mint pesszimista társaik.

A különbség egy főnök és egy igazi vezető között (+brutálisan őszinte illusztrációk)

Tíz rövid pontban és hat brutálisan őszinte illusztrációban megmutatjuk, milyen kvalitásoktól válik valaki vezetővé - és milyen hibáktól lesz türannoszi főnök. Ha vezető beosztásban vagy, érdemes nagyon magadba nézni és megfontolni, vajon jól bánsz-e az alkalmazottaiddal és a hatalmaddal...

A hűség, az ellenállás és a tisztesség története

Mindenféle felhang nélkül, amikor az összetartás és a szeretet működik, a Föld virágzó hellyé válik... Erről szól ez a videó, sallangmentesen, vegytisztán.


NAPI BOLDOGSÁG