Az építészet Oscar-díját kapta a romjaiból újjászületett fürdő!

Hogyan lett a belváros egyik életveszélyes romhalmazából a szakma elismerését is kiérdemlő építészeti remek? Ennek jártunk utána! Tekintsétek meg a régi pompát archív fotókon és a jelen újjászületést Bódis Krisztián fotóművész képriportján keresztül a nagy múltú Hungária Fürdőről, ami nem kis építészeti elismerést hozott a Continental Hotel Budapestnek és a fővárosnak.


Erzsébetváros egyik legnagyobb múltra visszatekintő műemléképülete felújításának 2. évfordulóját ünnepli hamarosan, így több okból is érdemes megismerkednetek a Fürdő és a vele szimbiózisban élő szálloda szövevényes történetével!

A fürdő az 1910-es évek teljes pompájában.

Kezdjük rögtön a jelennel: a Continental Hotel Budapest a legrangosabb nemzetközi ingatlanfejlesztési díjat vehette át az idei Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton (Prix d’Excellence), amit a szakma "oscárjaként" is emlegetnek. Mindezt a Hungária Fürdő felújításával érdemelte ki.

De ne siessünk ennyire előre, inkább ugorjunk vissza a kezdetekhez. A Dohány utca 42-46. szám alatt található épületegyüttes helyén már az 1820-as években fürdő üzemelt, de az Ágoston Emil által tervezett szecessziós stílusú Hungária végül 1910-ben nyitotta meg kapuit.

A férfi részleg büféje 1910-ben.

A negyven méter hosszú, nyitható üvegtetővel ellátott fürdőkomplexum kedvelt célpontja volt az akkoriban fénykorát élő New York Kávéház vendégeinek, de a környékbeli fürdőszoba nélküli lakásokban élők is rendszeresen ide jártak tisztálkodni. Több híresség mellett József Attila is látogatta a fürdőt.

A lakások tömeges összkomfortosításával a közfürdők kora leáldozott. A ’20-as években a Fürdőt eladták, az épületegyüttes szállodaként és filmszínházként üzemelt tovább.

A folytatás sem volt túl rózsás a fürdő számára. 1970-ben a Continental Szálló bezárta kapuit, ettől kezdve az impozáns Fürdő folyamatos hanyatlásnak indult: a ’80-as évekre az épületet életveszélyesnek nyilvánították, értékes belső burkolatait elhordták, hajléktalanok lakhelyévé vált.

Nem is olyan rég lepusztulva...

2008-ban elbontották a régi szálloda még megmaradt romjait és a helyére új épületet emelt a Zara szállodalánc.


Újjászületés a romokon - képekkel


Nem kis kihívást jelenthetett az évtizedek során lepusztult Hungáriát archív felvételek alapján újjáépíteni, de úgy tűnik a 18 milliárd forintos beruházás meghozta eredményét.

Méltó átalakulás - homlokzat.

A 272 szobás komplexum felépítése mellett a Hungária Fürdő bronz kapuzatát és üvegkupolás csarnokát – amely a hotel főbejárataként és aulájaként funkcionál – eredeti állapotában helyreállították.

Mesés aula...

Az elegancia és a múlt tisztelete ötvöződik az újjászületett fürdőcsarnok minden apró szegletében: a régmúlt szecessziós építészete ízlésesen keveredik az art deco és a modern design elemeivel.


A végeredmény láttán az építészszakma már korábban is megemelte kalapját: a Podmaniczky-díjtól 2010 Média Építészeti Díjáig már számos alkalommal elismerték a projektet. Érdemes tennetek egy sétát a csarnokban!


Utcáról betérőként megkóstolhatjátok az Araz Étterem főszakácsának ételkülönlegességeit, de délben akár menüt is kérhettek (1400 Ft egy háromfogásos). Ebéd után pedig megihattok egy feketét a főbejárat feletti korhűn elegáns Galéria Kávézóban.

Esténként különleges interaktív vacsora színházzal várják az étterem látogatóit. Az Agatha Christie stílusát idéző „Gyilkosság a vacsorán” című játék jó móka lehet céges vacsorákon vagy baráti társaságok számára.


Szállóvendégként a szálloda felső szintjén kialakított wellness-részleget és tetőkertet is élvezhetitek – innen akár lubickolás közben is gyönyörködhettek a festői Budapestben.



Írta és fényképezte: Bódis Krisztián

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Igazi hobbit-lak: ez lett az év ökoportája 2017-ben

A ház fából, kőből és szalmából készült, fabútorokkal és más természetes anyagokkal. A Bristol mellett "magasodó" családi fészek kívül és belül is varázslatos. A ház egy tóra néz, aminek látványában minden vendég gyönyörködhet. Nem csoda, hogy a legjelentősebb díjat nyerte el a gyönyörű ház Angliában.

Hóbagoly szállította az aranyat a magyar természetfotósnak

Aranyérmet nyert Kércz Tibor fotográfus a 2017-es francia PX3, Prix de la Photographie Paris nemzetközi fotópályázaton - írja a National Geographic.


NAPI BOLDOGSÁG