„Billy, ezeknek még rendes felszerelésük sincs” - a 6:3 hatvan év távlatából!

Na, melyik mozdulatra nem volt szó az angol nyelvben a hatháromig? Megmondjuk. Négy angol, meg egy francia a háromhatról, a modern futball megszületéséről, meg a furcsa stoplisokról.



1953. november 25-én a londoni Wembleyben lépett pályára az a magyar csapat, amelynek az értékét csak aranyban lehetett kifejezni. Hatvanadik évforduló az évszázad meccséről sok nem-magyar nyilatkozattal, nehogy elfogultsággal vádoljanak minket - írja a player.hu oldalon Izing Róbert. 

Rogan Taylor, a University of Liverpool sporttörténésze olyan szinten megszállottja a meccsnek, hogy könyvet írt Puskásról. Egy BBC- interjúban elevenítette fel azt a történetet, mely a mérkőzés előtt, a játékoskijáróban történt. Stan Mortensen, a válogatott csatára észrevette, hogy a magyar játékosok cipője nem takarja a bokacsontjukat, mire odasúgott Billy Wrightnak, a csapatkapitánynak: „Billy, ezeknek még rendes felszerelésük sincs.”

Szintén Taylor hívta fel a figyelmet arra, hogy az akkori angol kommentátor sarkazásnak (backheel) nevezte a visszahúzós Puskás-cselt a tévében, aminek az volt az oka, hogy erre a mozdulatra egyszerűen nem volt megfelelő kifejezésük, mivel a talppal a labdára lépés, és elhúzása nem szerepelt az angol focisták kelléktárában: nem láttak még ilyet. (Napjainkban drag back-nek nevezik).

A player.hu még egyet idéz Taylortól, mert okos:

“A 3:6 nem csak egy nagy verés volt, a 90 éves angol veretlenség elvesztése, és nem csak a visszahúzós csel miatt híres, mert többről van itt szó. Ezen a meccsen született meg a modern futball.”

Egyébként meg példaértékű, ahogy az angolok is évről évre megemlékeznek diadalmas elverésükről, ugyanazzal a nosztalgiával, sport iránti szeretettel, mint mi. A BBC-n tegnap, november 23-án például Jimmy Hoganről írtak, aki 1914-től edzőként dolgozott Magyarországon, és nagy szerepet játszott abban, hogy amatőr szintről profi színvonalra jusson a magyar foci.

A nézőtéren álló 105 ezer ember között jó pár neves személyiség volt, például az akkor 25 éves Jimmy Hill, későbbi legendás játékos és az angol futballszövetség elnöke, aki így emlékezett vissza a meccsre:

„Elég lesújtó volt. Saját pénzemen vettem jegyet, csak egy szimpla drukker voltam. Nem találtam szavakat arra, hogyan képes egy ország tizenegy ilyen játékos kitermelni.”

Raymond Kopa, a francia futballzseni csapatával, a Reims-szel megnyerte az 1952–53-as francia bajnokságot. A csapat jutalma az volt, hogy elvitték őket az angol-magyarra.

„Puskás teljesen lenyűgözött. Elképesztő löketei voltak, 35 méternyire a kaputól már életveszélyt jelentett.”

Ha még több külföldi véleményt szeretnél megtudni, erről a varázslatos, hatvan évvel ezelőttii győzelemről, irány a player.hu és olvasd tovább a cikket! 

Fotó: Erky-Nagy Tibor, Magyar Fotóarchívum, Fortepan.hu

Végül még annyit, hogy…

Felső sor balról jobbra: Lóránt, Buzánszky, Hidegkuti, Kocsis, Zakariás, Czibor, Bozsik, Budai II.

Alsó sor: Lantos, Puskás, Grosics.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

71 éves lenne ma a legenda, aki még évtizedekkel halála után is jelen van: Freddie Mercury

"Ha holnap minden véget érne, ugyanúgy kezdeném el elölről, a saját fejem után mennék. Tudom, hogy egy nap minden véget ér, de nincsenek emiatt álmatlan éjszakáim. Nem emiatt vagyok itt. A kihívás hajt. Nem is szeretném, ha túl könnyen jönne minden, és szerencsére nem is nyújtanak át nekem ezüsttálcán semmit. Azt nagyon nem bírnám. És úgyis visszautasítanám." - mondta egyszer Freddie Mercury

Életre szóló élmény egy kisfiúnak: Messi nagyon emberi gesztusa az elzavart kis drukker felé

Ami a világ egyik legnagyobb focistájának egy pillanat, az egy kisfiúnak hatalmas, életre szóló élmény. Messi gesztusa nagyon emberi, érdemes megnézni! :)

Ilyen az igazi sportszellem - félájult testvérét cipelte a sportoló a vb-címért!

A testvérek között lévő kötelék az egyik legerősebb és legcsodálatosabb dolog a világon. Testvérünkért képesek vagyunk lemondani saját céljainkról is, akárcsak a Brownlee fivérek.

Az igazi harcosok csodája: gyermekek, akik a legnagyobb ellenséggel küzdenek!

A gyermekek az élet apró, kis csodái. Hihetetlen akaratuk, szeretetük, mosolygásuk, örök vidámságuk még a legádázabb ellenségekkel szemben is diadalmaskodni tud.

Sokkal több olimpiai érem megszerzése fűződik magyar névhez, mint gondolnád!

Igazán büszkék lehetünk a Károlyi házaspárra, akiknek köszönhetően most az amerikai tornászlányok ülnek a világ tetején!


NAPI BOLDOGSÁG