Az egyedülálló szülők világnapjának margójára

Egyre több „csonka család” van szerte a világban. Természetesen számtalan oka van annak, amiért két ember úgy dönt, külön folytatja. Ilyenkor a gyerekek okozzák a legnagyobb lelki vívódást, mert mindkét szülő vállalta őket, és szerettek volna nekik mindent megadni. Azonban így is lehet kiegyensúlyoz- ott, örömteli és teljes az élet - pozitív hozzáállás kérdése ez is. 


Két gyermekem van, egyedül nevelem őket. Na, igen, már jönnek is a hozzám szegezett kérdések:

-    Egyedül neveled őket?
-    Nem próbáltátok meg helyrehozni a kapcsolatotokat a gyerekek miatt?
-    A gyerekekre milyen hatással van mindez?
-    Szegény gyerekek, hogy viselik ezt?
-    Hogy csinálsz mindent egyedül?

Kérlek, ne érezd rosszul magad miattunk. Szeretném a kétségeket eloszlatni. Köszönöm szépen, nagyon jól vagyunk. Kiegyensúlyozott, örömmel teli napok jellemzik életünk, és persze vannak problémás időszakok nálunk is, mint minden családban.

Egyedülállóan is pozitívan!
Senki sem szeretne egyedülálló szülő lenni, én sem így terveztem. De úgy gondolom, ha már így alakult, akkor azon kell munkálkodnom, hogy így hozzam ki a legjobbat magamból és a gyermekeimből, így éljek teljes életet. Kesereghetünk, lehetünk dühösek, kereshetjük a miérteket, de felesleges. Mindenben meg lehet találni a jót, ha igazán akarjuk. Sok kutatás foglalkozik azzal, hogy a csonka családban felnőtt gyermekek milyen nagy százaléka küzd érzelmi zavarokkal, viselkedési problémákkal, hiperaktivitással. De akkor most megkérdezném, hogy azokban a családokban, ahol testi bántalmazás történik, ahol jelen van az alkoholizmus, és még sorolhatnám, ott minden rendben lesz a gyerekekkel?

Egy frászt. Én nem törődöm ezzel. Úgy gondolom, ha lehetőségeinkhez mérten mindent megteszünk, hogy gyermekünknek jó legyen, semmilyen hátránya nem fog abból származni, hogy egyszülős családban nőtt fel.


Mit tehetünk gyermekünkért?

-    Minden kérdésére igyekezzünk válaszolni.
-    Segítsünk neki, hogy megértse, hogy miért alakult így. Beszéljünk róla.
-    Igyekezzünk, hogy a másik szülőt véletlenül se állítsuk be rossznak.
-    Biztosítsuk arról, hogy a szülei nagyon szeretik, és az,
     hogy apa és anya külön él, nem az ő hibája.
-    Mutassuk ki érzelmeinket.
-    Töltsünk sok minőségi időt gyermekünkkel.
-    Legyünk türelmesek.


Mit tehetünk magunkért?

-    Ha úgy érezzük, segítségre van szükségünk, kérjünk segítséget.
-    Beszélgessünk, hozzánk hasonló helyzetben lévő szülőkkel.
-    Töltődjünk! Keressünk magunknak valami jó tevékenységet, mely segít átbillenni.
-    Kezdjünk el újra élni, találjuk meg önmagunkat.
-    Nevessünk sokat. Hogyha az életet némi humorral fűszerezzük, sokkal ízletesebb lesz.


Szerző: Grandpierre Judit - Gyerekkel egyedül / Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

Mennyire életrevaló a gyerekünk? Tesztelhetjük!

Sokan vannak, akik felnőttek bár, de gondot okoz számukra egy csekk kitöltse, vagy egy családi költségvetés elkészítése. Felnőnek úgy a gyermekeink, hogy nem látják a valódi világot, nem tudnak a "működési elveiről". Hogy ez a szülő kímélete vagy a fiatal érdektelensége miatt van így, a végkifejletet nézve tulajdonképp mindegy is...

Újra kell értékelnünk a nagyszülők szerepét, mert nagyon fontosak!

Boldogabbak azok gyerekek, akik több időt töltenek a nagyszüleikkel - és ez nem csak a puszta tapasztalat, kutatások is igazolják már. Így ahelyett, hogy egyre kevesebb teret kapnak unokáik életében, sok kedvezőtlen szociális hatást is ellensúlyozhatnak szerető jelenlétükkel.

Vekerdy: Így nevelhetsz boldog gyermeket!

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni - véli Vekerdy Tamás pszichológus, akinek a gyermek-szülő kapcsolat különféle stratégiáiról gyűjtöttük össze gondolatait.


NAPI BOLDOGSÁG