Eltűnt templomok és települések nyomában Tolnában

Egyedülálló monográfiával jelentkezett a közelmúltban K. Németh András régész, a simontornyai vármúzeum igazgatója, aki a középkori Tolna templomait vette számba a teljesség igényével. Kutatásai nyomán egy virágzó, a mainál jóval sűrűbben lakott megye képe bontakozik ki. A templomkataszter további gazdasági, településtörténeti kutatás kiindulópontja lehet.

    
A Pécsett megjelent hiánypótló mű az első átfogó egyházi topográfiai feldolgozás, amely egy középkori - és nem a mai határok közötti - megye területén térképezi fel az egyházas helyeket. Eddig Pest, Békés, Veszprém, Somogy és Arad megyéről készült hasonló munka. A 289 oldalas mű 374 templomot sorol fel, amelyek közül 322 igazolhatóan állt.

"A korszak templomainak négyötöde eltűnt, közülük már csak három látható romként, Cikón az eszterpusztai és a széplaki, illetve Regöly határában a somolyi rom. Zsibriken egy erdőben is áll a középkori templom egy néhány méteres fala" - mondta az MTI-Pressnek a 35 éves régész, aki 15 éves kutató munkáját foglalta össze a monográfiában. A kötet húsz légi fotón mutatja be egykori templomok - csak madártávlatból kivehető - alapjait.


A kutatómunka nem egy meglepetéssel szolgált


Mint K. Németh András megjegyezte, Tolna egyedisége a téma szempontjából leginkább abban áll, hogy a korban az egyik legsűrűbben lakott terület volt az országban, amire utal az is, hogy minden második településen épült templom. Eszerint a mai, valamivel több mint száz településsel szemben 600 körül volt a falvak, mezővárosok száma. A Dunántúl egyes részein a településszerkezet a török hódoltság után megőrződött, míg Tolnában jelentős pusztulás következett be. A szerző elmondása szerint  a kutatómunka nem egy meglepetéssel szolgált.

"Somogyszil és Várong között volt egy Marosd nevű falu, amelyet már 1290 körül okleveles forrás említ. Hiába kerestem, nem találtam semmit. A környéken a dűlőktől egy kilométerre volt egy középkori faluhely, és a környékén Magyaródra utaló helynevek vannak. Rá kellett jönnöm, hogy ez a középkori Marosddal azonos, csak nem ott van, ahol ezt a dűlőnevek jelölik" - mesélte. Hasonlóan meglepő volt, hogy egy középkori templom helyét szájhagyomány őrzi, más adat ugyanakkor nincs róla. Ilyen Varsád középkori temploma.

"A Kisvarsád-dűlőben - az elnevezés gyakran a középkori településre utal - egy XIX. századi forrás említ egy templomot, de nem találtam meg. Ezzel szemben a helyiek azt mondták, hogy a belterületen egy löszfalból "lóg ki" a középkori templom alapja, ami így is van: egy pusztuló löszfalban találtam rá az alapra, amely félő, hogy hamarosan el fog tűnni. Elég furcsa, hogy 2008-ban a falu közepén a helyiek mutatnak egy középkori templomot, amelyről korábban senki nem tesz említést" - magyarázta.

Széthordták a köveket


A kutató érdekességként említette azt is, hogy bekerült a kataszterbe több, a Sárvíz mentén valaha állt besenyő település temploma is. A körzetben jelentős középkori besenyő kolónia volt. További kutatások deríthetnének fényt arra, hogy miután a nomád besenyőket "beterelték" a keresztény szokásrendbe, és már a templom köré temetkeztek, esetleg előkerülnek-e a besenyő viselet, kultusz nyomai, hasonlóan a kunok lakta települések régészetileg megismert templom körüli temetőihez. A több mint kétszáz templom pusztulása nem minden esetben írható a török hódoltság számlájára, bár javarészt akkor sérülhettek meg.

A bedegi - a ma Somogy megyéhez tartozó Bedegkér egyik középkori elődje - templomot például törökök bontották el, anyagát várépítéshez használták fel, de javarészt a XVIII. században magyar és sváb parasztok hordták szét az építőköveket gazdasági épületekhez. Az 1780-as években készült első katonai felmérésben Tolnában még 29 templomrom szerepelt. Előfordult, hogy az elbontott templom köveit helyben beépítették az új templomba, de Faddon például csak 1864-ben bontották le a középkori építményt, anyagát eladták, és az árából építettek újat. K. Németh András 170 templom helyét azonosította be, és 95 épület helyét GPS-szel is meghatározta, az adatokat pedig eljuttatta az örökségvédelem adatbázisába.

Mi az értelme egy ekkora munkának?


A régész szerint a templomok átépítésein keresztül követni lehet, hogy miként gyarapodott a település. "Fel lehet tárni harminc házat és ezer sírt, de ez pénz és idő. A templom helyén két kutatóárokból meg lehet mondani az épület korát, méretét, azaz viszonylag kis munkával sok következtetés levonható" - érvelt.
    

A templomhajó mérete sok mindent elárul


Emellett a templomkataszter regionális összehasonlításra is lehetőséget ad. A tolnai és a Békés megyei anyagot összevetve megállapítható, hogy a nagyjából hasonló számú, 30-40 feltárt templom között az alföldi megyében mindössze egynek van gótikus periódusa, amelyre sokszögzáródású szentély utal. Tolnában ugyanakkor alig van olyan templom, amelynek ne lenne gótikus korszaka. A XV. századi fellendülést demográfiai és gazdasági adatok is bizonyítják. Mindezen túl az egyházi topográfiai kutatások a települések hierarchiájára is utalnak; újabb kutatások szerint a templomhajó mérete sok mindent elárul a falunak vagy mezővárosnak a környéken betöltött szerepéről.

"A régészek annyira le vannak terhelve, hogy klasszikus terepbejárást ma már kevesen végeznek"- jegyezte meg a szerző. Mint kifejtette, az örökségvédelmi hivatal közhiteles lelőhely-adatbázisában körülbelül 70 ezer lelőhely szerepel, miközben becslések szerint számuk 200 ezer lehet. Egy hasonló kutatás az 1960-as években elkezdődött, mára háttérbe szorult régészeti topográfia számára is hasznos, hiszen más lelőhelyekkel is gyarapodik a lelőhelyek regisztere.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

Ezen a belga templomon ámul a világ! Ha megnézed közelebbről, érteni fogod miért

Első ránézésre csak egy vidéki templomnak tűnik a belga városkában, Borgloonban. Azonban közelebbről megvizsgálva derül csak ki: sokkal látványosabban hirdeti Isten igéjét, mint a többi egyházi épület!

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.


NAPI BOLDOGSÁG