Hamarosan így utazhatunk: új megoldás jöhet a tömegközlekedésben

Az önkormányzatok és a szakértők egyetértenek az ötlettel, bár a részletekről még vita van.


Bevezetné az iránytaxit, a tömegközlekedésben pedig megszüntetné a hatósági árszabályozást az új személyszállítási törvénytervezet. Az iránytaxit a kistelepüléseken, vagy a ritkán lakott térségekben vezetnék be. Az önkormányzatok és a szakértők egyetértenek az ötlettel, bár a részletekről még vita van.


Úton útfélen leinthető


Az iránytaxi a közlekedés egy olyan formája, mely nincs menetrendhez kötve, a járművek meghatározott útvonalon közlekednek és bárhol megállnak, illetve bárhol le lehet őket inteni. A Közel-Keleten,Ázsiában, Oroszországban, vagy Lengyelországban elterjedt úgynevezett iránytaxik többnyire 5-7 személyes személyautók, amelyek többnyire frekventáltabb helyeken várakoznak. Kiírják, hogy merre mennek, vagy éppen utasszervezők hirdetik ki az úti célt – mondta a Kossuth Rádiónak egy gyakorlott utazó, Kristóf Ilona. Hozzátette: a sofőrök jól megélnek, és a fuvar sem drága.


A megkérdezett hazai szakértők szerint nem rossz ötlet a törvénytervezetben leírt iránytaxi. Mészáros Péter, a Magyar Közlekedési Klub elnöke szerint a jelenlegi közösségi közlekedésben nemcsak a ritkán lakott térségekben lehetne használni, hanem az elővárosi közlekedésben is. Arra mindenképp jók lennének az alkalmanként induló minibuszok, hogy kiváltsák az autózást – fogalmazott, majd hozzátette: helyben kellene megszervezni, és kapcsolódnia kellene a közösségi közlekedéshez.

Iránytaxi (balra) és városi busz (jobbra) Hong Kongban. 

Ki üzemeltesse? 


A szakértő szerint ugyanakkor idehaza az iránytaxiból nem lehetne megélni, azokat nem egyéni vállalkozóknak, hanem az önkormányzatoknak kellene működtetniük, a haszon pedig a közjó lenne.


Nem ért egyet ezzel a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Schmidt Jenő, aki szerint nem kellene ezt a feladatot is a helyhatóságokra hárítani. Kifejtette: nagyon komplex szervezésről lenne szó, és nem lenne szabad elválasztani a mostani közúti közlekedést szervező vállalatoktól – magyarázta. Azzal ugyanakkor egyetértett, hogy meg kell szüntetni a hatósági árazást a közösségi közlekedésben. Mint mondta, ez egyenes következménye az iránytaxi bevezetésének is, nem lehet ugyanis ugyanolyan ára egy állandóan teljes kihasználtsággal működő járatnak, mint egy alig egy-két utast szállítónak.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ingyen szállhatunk meg olasz vendégházakban - egy feltétellel

La Settimana del Baratto. Magyarul Barter Hét. Így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszállóban ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni. A szó legszorosabb értelmében - írja a Condé Nast Traveler.

Feladta mindenét, hogy cicájával körbeutazza Ausztráliát

A kaland főhőse Willow, a macska volt...

12 dolog, amikre megtanít az utazás! (Tanácsok egy szabad élethez, egy nőtől, aki felmondott a budapesti multinál, hogy bejárja a Földet)

"Rita vagyok, és életvitelszerűen utazom" - vallja magáról Harmincz Rita, A sárga ruhás lány blog szerzője. Indításként 9 hónap alatt bejárt 10 országot, és tapasztalatait, jó tanácsait, félelmeit egy internetes naplóban tárta a világ elé, ami mára könyvvé formálódott. Most éppen Spanyolországban tartózkodik, és 824 napja van úton...

Idén ez lett a legjobb karácsonyi videó (szerintünk)

Bár még van idő advent beköszöntéig, a világ egyre korábban kezdi a karácsonyi készülődést. Mondhatnánk, hogy ez mind csak biznisz, és van is benne valóságtartalom, nem is kicsi. De tény, a szürke novemberben is már jólesik a lelkünknek minden, ami az ünnep örömét, melegét felénk leheli. Most is belefutottunk egy ilyen lélekmelegítő kisfilmbe.

9 megfizethetetlen dolog, ami egy filléredbe sem kerül

Manapság sokszor a rossz dolgokat értékeljük túl. Olykor azt ami drága, értékesebbnek, előrébb valónak tekintjük, mint azokat a a dolgokat, amik nem megvásárolhatók.


NAPI BOLDOGSÁG