Hogyan tudunk tízezreket spórolni havonta? Leteszteljük!

Mindenki azt szeretné tudni, miként lehet hó végére több pénz a tárcánkban úgy, hogy közben nem mondunk le semmiről, de gazdagabbá, egészségesebbé válunk. Természetesen végeláthatatlan azon módszerek sora, amellyel sokat „hozhatunk a konyhára”. Szerkesztőnk vállalkozott arra, hogy le is teszteli saját háztartásán.

undefined
Szerkesztőségünk munkatársa megihletődött a takarékossági világnap alkalmából, és fejébe vette, hogy tanúbizonyságát adja annak, miként lehet jelentős összeget spórolni havonta apró odafigyeléssel. Terve néhány egyszerű tervre épül, de reményei szerint az eredmény magáért beszél majd. Öt területen szeretné fokozni tudatos fogyasztói magatartását: bevásárlások, rezsicsökkentés, közlekedés, újrahasznosítás és extra kiadások. Lássuk a részletes tervet, melyhez örömmel vesszük olvasóink csatlakozását is a „pozitív takarékosság” hónapjának keretén belül – akár egyéni sajátosságaikat és egyéb ötleteiket is beépítve. 
 
Vásárlás: A polcokon a drágább és akciós árukat szemmagasságban helyezik el, ám ezek nem mindig bizonyulnak jó választásnak. Egyes gyakran keresett termékek olyan helyen vannak a polcokon, hogy keresni kelljen azokat, így közben a vásárló az egész boltot bejárja és folyamatosan kísértésbe botlik, vagyis olyan termékeket vesz meg, amelyre valójában nincs is szüksége, csak megtetszik vagy hirtelen megkívánja. 
1) Egy hónapon keresztül teli hassal otthon megírt – egy-két heti tervezett menüre összeállított – bevásárlólistával, szatyorral és a vásárlás értékének körülbelüli összegével indulj a boltba, és csak azt vásárold meg, amit előre elterveztél! Így nem kell fizetni a zacskóért, nem károsítjuk a környezetet, nem vásárlunk felesleges termékeket hirtelen felindulásból, viszont minden főzéshez meglesz hetekre az alapanyag, tudatosan az olcsó termékeket keressük – bárhol is legyen elrejtve -, valamint havi szinten jelentős összeget és kalóriafogyasztást spórolunk. A patikában és gyógynövényboltokban ne mindig a reklámban szereplő termékeket keresd – léteznek olcsóbb, ugyanolyan hatékonyságú, akár természetes gyógymódok is!
2) Ne vásárolj vizet, hanem egy hónapig más megoldással helyettesítsd: víztisztítóval, vízforralóval vagy szódásszifonnal készíts Magadnak szénsavas, szénsavmentes, ízesített vizet vagy finom teákat! Előnye a többezernyi Forint megtakarítása mellett az egészséges, változatos folyadékpótlás és a cipekedés elkerülése.
A tudatos vásárlók 12 pontja

Rezsicsökkentés: A rezsinek természetesen vannak fix elemei, de érdemes átgondolni azt, miként lehet a fűtésszámlát, a víz- és áramfogyasztást csökkenteni, a különböző szolgáltatási díjakat racionalizálni.
undefined
1) Az áramszámla csökkenése érdekében használj energiatakarékos izzókat vagy világítsd meg esténként otthonodat mécsesekkel a meghitt hangulatért, mely esténként az elmét is megnyugtatja és segít ellazulni! Porszívót csak ritkán vedd elő, a seprű épp olyan hatásos néhány morzsa esetén! Mosást csak akkor indíts, ha a mosógép megtelik, kevés ruháért ne pazarolj áramot, vizet és mosóport. Az elektronikai berendezéseket stand by helyett kapcsold ki és húzd ki a konnektorból – csakúgy, mint a töltőket – vagy használj kapcsolós elosztót és így egy gombnyomással áramtalaníthatod a lakást és spórolhatsz jelentős összeget! A hűtő ajtaját mindig csukd be és csak hideg ételt helyezz el benne a fogyasztás mérséklése érdekében.
2) A víztakarékosság jegyében fogmosáskor, tusoláskor és mosogatáskor ne folyasd a vizet, a mosást csak teli dobnál indítsd be, a felfogott fürdő- és felmosó vizet, illetve esővizet pedig hasznosítsd újra WC-öblítésre illetve locsolásra, autómosásra, felmosásra.
3) Racionalizáld Internet, bank, telefon és televízió szerződéseidet, előfizetéseidet és csökkentsd a felesleges telefonálást! Vegye át a virtuális világ szerepét a személyes interakció, amellyel áramot, havi számla összeget és rengeteg időt spórolsz. 

Közlekedés: Nyilvánvaló, hogy nem mindig könnyen megoldható az autómentesség, de sok esetben feleslegesen költjük benzinre a pénzt.
1) Egészségünk, fittségünk és pénztárcánk megóvása helyett válaszd a gyaloglást, kerékpározást, gördeszkázást vagy görkorcsolyázást és a tömegközlekedést! Az autó havi fenntartási költsége és az üzemanyagok ára biztosan magasabb összegű, mint egy havi bérlet vagy egy egészséges séta. 

undefined
Újrahasznosítás: Rendkívül sok kreatív megoldás létezik arra, miként csökkentsük kiadásainkat. Nem csupán jelentős spórolást, de kiváló hobbit is teremthet a kézműves megoldás. 
1) Keresd az újrahasznosítás lehetőségeit! Ha porrongy kell, vess be egy nem használt, szakadt pólót, ha tartó kell fűszernek, evőeszköznek, virágnak, ékszernek vagy a megtakarított pénzednek, csináld meg Magad papír- vagy sörösdobozból, műanyag flakonból, üvegből egyszerűen. Jelentősen hozzájárulhat rezsid csökkenéséhez, ha egészen kreatív alternatív megoldásként akár napkollektort készítesz sörösdobozból.
2) Próbálj ki új dolgokat, alternatív megoldásokat: öblítő helyett tegyél ecetet a mosáshoz, melytől puha és színtartó lesz a ruha, valamint nem vízkövesedik el a gép; mosópor helyett használj mosódiót, drága takarítási vegyszerek helyett pedig keress rá nagymamáink alternatív, de éppoly hatékony megoldásaira a neten!

Extra költség – személyi kiadások, szépségápolás, szórakozás, egészségtudatosság
1) Egy hónapig keress olcsó megoldást személyi kiadásaidra! Remek ruhadarabokat lehet találni kínai boltokban és turkálókban is, ékszereket pedig Te Magad is készíthetsz otthon néhány alapanyag beszerzésével saját ízlésednek megfelelően jelentősen olcsóbb árért! Szépségápolási, fittségi kiadások esetében fuss a szabadban konditerem helyett, vagy barterezz és kérd meg egy barátnőket szemöldökszedésre, haj- vagy körömfestésre vagy üljetek ki a napra szolárium helyett. Nem csupán tízezrekben mérhető a megtakarított összeg, de emberi kapcsolataid is javulnak jelentősen.
undefined
2) Főként a fiatalok esetében a legnagyobb havi kiadást a szórakozás jelenti. Söröző helyett szervezzétek az összejöveleket a baráti társaság egy-egy tagjánál, így a személyesebb környezet, az olcsóbb költségek és akár több program kombinálása is lehetséges (filmnézős-borozós este)! Szorítsd meg radikálisan a koffeintartalmú (kávé, energiaital) és az alkoholtartalmú italok fogyasztását valamint a dohányzást! Ezek a csökkentések szintén tízezrekkel járulnak hozzá a hó végi pozitív eredményhez. Egészségtudatosság és jelentős megtakarítás – csak előnye lehet. 

Ezen módszerek előnyei tehát: környezettudatosság, energiatakarékosság, mérsékletes fogyasztás, egészségesebb életmód, kapcsolatépítés, és sokkal több pénz a pénztárcában! Készíts tervet, mire fordítod a megtakarított összeget, ez motivációt adhat abban, hogy ne költekezz sokat! Kollégánk a mai nappal megkezdi kísérlet működését saját költségvetésének fentiekben nevezett megszorításával. Izgatottan várjuk, milyen eredménnyel zárul vállalkozása. Amennyiben olvasóink is csatlakoznak a racionalizált fogyasztás hónapjához, örömmel vesszük tapasztalataikat akár konkrét tippek és számok formájában.

Szerző: Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni." ~ Mark Twain ~

Világtérkép első bliccre - akár már két vonalból! (képriport)

A szubjektív térképek hőskorszakát éljük és most egy nagyon szerethető műfajra bukkantunk! :)

Olcsóbb lehet jövőre a BKV-bérlet

"Tömegközlekedési rezsicsökkentés" - elképzelhető, hogy ezzel az új fogalommal ismerkedhetünk hamarosan Budapesten.

Az egyik legszebb természeti jelenségünk: szállnak a darvak hazánk felett! (képriport)

Jó lenne, ha minden magyar ember legalább egyszer tanúja lehetne ennek a világraszóló látványosságnak, amiért nem kell a Föld valamely távoli szegletébe utaznunk!

Íme a tó, ami minden évben eltűnik, majd újraszületik!

Festői látványt nyújt az évente eltűnő, majd felbukkanó tó Ausztriában.


NAPI BOLDOGSÁG