Kizuna projekt - Fukusimai diákok érkeznek Hódmezővásárhelyre

A kizuna kifejezést a japánok az emberi kapcsolatokra, baráti kötelékekre alkalmazzák, ezért ezt a szót választotta Hódmezővásárhely a most induló szolidaritási akciója címéül. „Szeretném megmutatni a világnak, hogy a katasztrófa ellenére is igyekszünk vidámak lenni” – írta egy tizenhat esztendős fukusimai fiú, aki egyike annak a tizenhét japán diáknak, akik július végén két hétig Hódmezővásárhelyen vendégeskedik.
A negyedévvel ezelőtt történt pusztító erejű földrengés és az atomreaktor-baleset hatására teljesen megváltozott a középiskolás diákok élete: a környék sugárszennyezettsége miatt a nagy hőség ellenére sem nyithatnak ablakot, a ruhákat is a lakásban kell kiteregetniük. Az iskola udvarára nem mehetnek ki, mert a szennyezett talajt védőfóliával fedték le. „A Dunáról híres Magyarország természete olyan szép, mint Fukusimáé, szeretném ezt látni, hogy feltöltődjek, és visszatérve tudjak valamit tenni szülőhelyem jövőéért” – indokolta meg a fiú, miért szeretne részt venni a hódmezővásárhelyi képviselőtestület által életre hívott Kizuna projektben. 

Lázár János (Fidesz) polgármestere az MTI-nek elmondta, a Kizuna projekt nem segélyakció, hanem két nép, két kultúra találkozása. Európában Hódmezővásárhely az első város, így Magyarország az első ország, amely a katasztrófa sújtotta területről érkező gyermekeket fogadhat. „Éljünk bár a világ egymástól távol eső pontján – miként Magyarországról nézve Japán szinte pontosan a Föld túloldalán van – a természet iszonyatos erőivel szemben kiszolgáltatottak vagyunk. Szeretnénk megmutatni a katasztrófa sújtotta japán közösségeknek, hogy a Kizuna, amellyel az emberek közötti kötelékeket, a baráti kapcsolatokat jelölik összekapcsolhat olyan távoli településeket is, mint Fukushima és Hódmezővásárhely és összeköthet olyan távol élő embereket is, mint a japánok és a magyarok” – fogalmazott a politikus.
 
A hétfőn Magyarországra érkező japán diákcsoport tagjai megtekintik Hódmezővásárhely és a régió kulturális, természeti értékeit. Megismerik a város szomszédságában fekvő Székkutas igazi falusias légkörét, és ellátogatnak a Balatonhoz is, ahol a kikapcsolódásé lesz a főszerep. A 14 és 17 év közötti gyerekek megismerik Szeged, Tihany, Esztergom, Visegrád és Budapest főbb nevezetességeit, sőt a látogatás során találkoznak honfitársaikkal is, akik a Hódmezővásárhelyen július 28-án kezdődő XVI. Uszonyos és Búvárúszó Világbajnokságon képviselik hazájukat.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A hétköznapok hősei és egyéb nagyszerű pillanatok - Lélegzetelállító fotósorozat!

Nagyszerű pillanatok és igazi hőstettek. Szerencsére, ezeknél éppen a helyszínen tartózkodott egy megbízható fotós, aki megörökítette a győzelmeket.

Saját falut építettek a barátok, hogy együtt öregedhessenek meg

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer négy pár, akik már közel 20 éve nagyon jó barátok voltak. Bár sokszor találkoztak, úgy érezték, még többször akarnak, így elhatározták, hogy építenek maguknak egy saját, apró várost, a természet lágy ölén.

A legjobb tetoválások pároknak: te bevállalnád a szerelmeddel? (képriport)

Ha két ember szerelmes egymásba, azt a lehető legváltozatosabb módokon fejezik ki. Például közös, összeillő tetoválásokkal!

Egyedül él a fukusimai katasztrófa helyén, hogy gondozza az ott maradt állatokat

Leírhatatlan emberi és anyagi kárt okozott a Fukusimai atomerőmű-baleset, de az elhagyott állatokról kevés szó esik a témában.

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni." ~ Mark Twain ~


NAPI BOLDOGSÁG