Lábnyom nélküli hazai ökofalvak

Manapság egyre több emberben felmerül az igény, hogy egészségesebben éljen. Az ökofalvak nemcsak hirdetik az igét, tesznek is a megvalósulásért. 


Az ökofalvak társadalmi, gazdasági és ökológiai szempontból fenntartható kisebb tervezett közösségek. Tervezett ökofalut csak spirituálisan közös nevezővel rendelkező közösség építhet. A cél, minél kisebb lábnyomot hagyni maguk után. A galgafarm vegyszerek helyett csakis hagyományos technológiákat használ. Tartósítószereket még a feldolgozás során sem.

Az első magyar organikus mezőgazdasági szövetkezet 1992-ben alakult. A legismertebb magyarországi galgafarm a Budapesttől 45 km-re található Galgahévízen található, de ilyen közösségek Gyűrűfűn, Visnyeszéplakon és Krisna Völgyében is léteznek. Ezek a települések élőfalu hálózatban állnak egymással. Az itt található házak kizárólag olyan helyi és bontott építőanyagokból készülnek, mint a szalmabála, a vályogtégla, a fa vagy a nádtető.



Az ökofalvak életre hívói a környezetszennyezés, a társadalmi problémák és a fenntarthatatlan helyzetek, életkörülmények. A legfontosabb a nagy rendszerekről való függetlenedés, az itt élő közösségek szinte teljesen önfenntartóak. Igyekeznek a megújuló energiaforrások közül mindet felhasználni. Szélkereket, napkollektort használnak, biogáz üzemet létesítenek, és saját ivóvizük van.

Az OzoneNetwork Egyenlítő című műsorában Gábor Eszter, a Gaia Alapítvány igazgatója elmondása szerint a közel 100 tagból álló ökofalvak a termeléstől a feldolgozáson át, az értékesítésig mindent maguk végeznek. Saját malmuk, pékségük, valamint hús- és zöldségfeldolgozójuk van. A minősített tejfeldolgozóban napi 1000-1500 liter tej kíméletes feldolgozására van lehetőség. A farmon szarvasmarhát, mangalicát, kecskét, birkát, lovat és baromfit is tartanak.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Négyszázezer hektár esőerdőtvett egy svéd milliomos, csak azért, hogy ne vágják ki

Johan Eliasch cirka tizennégy millió dollárt fizetett az amazonasi esőerdő egy részéért a helyi fafeldolgozó cégnek. Egyetlen egy szándék vezérelte: hogy ne vágják ki a fákat.

Egy nagyszerű életcél: megörökíti a veszélyeztetett állatokat, mielőtt örökre eltűnnének (+videók)

Joel Sartore fotós életcélja, hogy portréfotót készítsen a Földön élő ritka, kihalásra ítélt állatokról.

Skandináv házak, melyek mintha most léptekvolna le egy mesekönyv lapjairól

A zöld tetők visszaadnak egy darabot a természetnek, amit az építkezéssel elvettünk tőle.

A környezetvédelmi "Nobel-díjat" idén egy indián családanya kapta

Összesen hat környezetvédő aktivista kapta meg az elismerést. Az aktivisták némelyike az életét kockáztatja, amikor kiáll egy ügy mellett...

Nincs több szmog - Minden hónapban autómentes nap lesz Párizs sugárútján!

Nem is csoda, hiszen évente több tízezren halnak meg a szmog miatt Franciaországban.


NAPI BOLDOGSÁG