Óraátállítás - többet alhatunk szombat éjjel, és még spórolunk is

Szombatról vasárnapra virradó éjjel kijár a hosszú alvás, ugyanis október 29-éről 30-ára virradó éjszaka kell óráinkat téli időszámításra visszaállítani. Évente 30-40 ezer háztartás áramfelhasználását, azaz hatmilliárd forintot spórol az ország az óraátállítással. A hamarosan véget érő nyári időszámítás az energiafelhasználás mellett a baleseti és bűnügyi statisztikákat is javíthatta.


Szombat éjjel lesz az óraátállítás 


Az őszi óraátállításra - vagyis amikor a helyi időt visszaállítjuk az időzóna idejéhez - Európában egységesen október utolsó vasárnapján kerül sor. Idén október 30-án kell egy órával visszaállítani az órákat hajnali 3-kor 2-re, a nyári időszámítás pedig jövő március utolsó vasárnapján tér majd vissza. A módszer azon alapul, hogy március 21-e és szeptember 21-e - azaz a tavaszi és őszi napéjegyenlőség között a nappalok hosszabbak az éjszakáknál. A világítást annál kevesebbet kell használni, minél inkább egybeesik a lakosság szokásos ébrenléti ideje - azaz a reggel 7 és este 10 óra közötti időszak - a természetes nappali világosság idejével. A nyári-téli időszámításnak köszönhetően mintegy hatmilliárd forinttal csökken az ország éves villanyszámlája, azaz mintegy 120 gigawattóra áram takarítható meg - ez a mennyiség egy városnyi háztartás éves fogyasztásának felel meg - mondta Tari Gábor, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. vezérigazgatója.

Hatmilliárd forinttal csökken az ország villanyszámlája


A hazai villamosenergia-rendszert irányító Mavir évtizedek óta gyűjti és elemzi a mindenkori fogyasztási adatokat. Ezekből az látszik, hogy a napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállításkor látványosan változik az esti órák terhelése. Az átállítás előtti és utáni időszakot összehasonlítva naponta 1,5 és 3 százalék közötti - azaz 2000-4000 megawattórás - fogyasztáscsökkenés látható, amely mennyiség egész évre elegendő lenne akár ezer háztartás számára is. A Mavir becslései szerint az évente megtakarított 120 ezer gigawattóra áram 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg. A fel nem használt energia mintegy hatmilliárd forinttal csökkenti az ország villanyszámláját, illetve ennyivel kevesebb áramot kell megtermelni. Az őszi óraállítás nem hoz ilyen látványos változást, az emberek többsége sötétben kel, fekszik az óraállítás előtt és után is, a lámpák ugyanannyit égnek, ezért az energiafogyasztás sem változik meg kiugróan.

Ellenérvek 


Az átállítás indokoltsága körül mindazonáltal időről-időre föllángol a vita, elsősorban az eredeti energetikai viszonyok alapvető átalakulásáról, illetve az állítólagos kedvezőtlen élettani hatásokról szóló érveket állítják szembe a jelenlegi rendszerrel - főleg az őszi változtatás gyakorlatával, amely az amúgy is rövid nappalokat még inkább megkurtítja. Sokakat nem vigasztal ez az egyórányi alvástöbblet, fejfájásról, rosszkedvről és levertségről számolnak be, ezért egyes országokban megszüntették ezt a rendszert. Így történt legutóbb Oroszországban, ahol március utolsó vasárnapján állították át utoljára az órákat, ősszel már nem állnak vissza a téli időszámításra.



Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Az őseink nem úgy aludtak mint mi - Vajon ők csinálták jól?

Meglepő eredményre bukkantak a tudósok őseink alvási szokásairól.

3 meggyőző ok, hogy miért aludj anyaszült meztelenül!

Itt az ideje, hogy elfelejtsd a csinos, de legkevésbé sem kényelmes hálóingeket, a túlméretezett pólókat, ugyanis a ruha nélküli alvás kifejezetten pozitív hatással van az egészségünkre.

Ezek a macskák úgy űzik az alvást, mint senki más! (+fotók)

Ha kellőképpen fáradt vagy, akkor tulajdonképpen bárhol eltudsz aludni. Persze vannak olyan élőlények, akiknek nem kell ehhez teljesen kizsigerelniük magukat, hiszen alaptermészetük eleve álomszuszék üzemmódban működik.

Ennyit számít, ha két órával kevesebbet alszol a szokásosnál!

Milyen hatással van az emberre, ha nem jut hozzá a megfelelő pihenés adagjához? Egy gyakorló anyuka segítségével megmutatjuk!

7 jógapóz, hogy legyőzd az álmatlanságot!

Egy mindössze 2-3 perces gyakorlatsor, ami segít az elalvásban, és kipihentebben ébredhetünk általa, mint valaha. A bedtime jóga!


NAPI BOLDOGSÁG