8 tanács az anyukáktól, amelyek az utolsó szóig igazak - és ezt a tudomány is elismeri!

„Ne grimaszolj, mert úgy maradsz! Inkább mosolyogj!” – hallottuk nem egyszer az édesanyánktól gyerekkorunkban. Bár akkoriban számos ehhez hasonló figyelmeztetés, vagy tanács „nehezítette” az életünket, ma már tudjuk, az örökzöld mondatok amellett, hogy igazak, tudományos tényekkel is alátámaszthatóak. Nem csak gyerekként érdemes őket megfogadni…


„Becsüld meg a barátaidat és a családodat, hiszen a végén úgyis ők lesznek a legfontosabbak!”

Sokszor intettek arra minket, hogy értékeljük családtagjainkat, és az arra érdemes barátainkat. Egy nemrégiben végzett kutatás is alátámasztotta ezt a régi mondást. Egy amerikai ápolónő, aki számtalan halálos beteg utolsó szavait hallgatta meg, azt állította, a legtöbben nem azt sajnálták, hogy nem dolgoztak eleget - hanem azt, hogy elhanyagolták szeretteiket. Tanulmányok kimutatták, minél több időt töltünk a családunkkal, barátainkkal, annál boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak leszünk. 


„Ne grimaszolj, mert úgy maradsz! Inkább mosolyogj!”

Gyerekkorunkban rengetegszer hallottuk, mennyivel jobban áll nekünk a mosoly, mint a grimaszolás – mára kiderült, hogy egy szép vigyor nem csak a külsőnkre hat pozitívan, hanem a belsőnkre is. A Michigani Egyetemen elvégzett elemzés szerint a mosolygás, a nevetés képes csökkenteni a testi és a lelki fájdalmat, emellett fokozza a koncentrálóképességünket, és javítja a teljesítményünket. 


„Segíts a másiknak, meglátod, mennyivel jobban érzed majd magad!”

Nem hiába buzdítottak minket arra, hogy törődjünk azzal, akinek szüksége van rá: a tudomány álláspontja az, hogy ha másokat támogatunk, azzal önmagunkat is segítjük. Az Észak-Karolinai Egyetemen bebizonyították, hogy a segítségnyújtás után érzett öröm pozitív folyamatokat indít el a testünkben. Ilyenkor a szervezetünk több antitestet termel, vagyis ellenállóbb a különböző betegségekkel szemben.  


„Ne hisztizz, ne ellenkezz, hanem fogadd el!”

Bizonyára volt arra példa, hogy amikor nem kaptuk meg a vágyott játékot, vagy nem akartunk valamit megcsinálni, sírni, tiltakozni kezdtünk. Anyukáink persze csitítgattak minket, és próbálták elfogadtatni velünk a helyzetet. Erre tanít minket a buddhizmus is: ha megbékélünk azokkal a dolgokkal, amelyeket nem tudunk befolyásolni, akkor kevesebbet ártunk magunknak. 


Egy kutatás során összehasonlították azoknak az idős embereknek a lelkiállapotát, akik egyedül élnek, illetve azokét, akik valakinek a támogatását, segítségét élvezik. Arra jutottak, hogy az utóbbi csoport sokkal kiegyensúlyozottabb és elégedettebb, mint az előbbi. A tagjai ugyanis megbékéltek a sorsukkal és elfogadták, hogy egyedül már nem tudnak boldogulni. 

„Gyere és vedd ki a részed a házimunkából!”

Mikor állandóan izegtünk-mozogtunk, vagy rosszalkodtunk, anyukáink megpróbáltak minket lefoglalni – például a házimunkával. Segítettünk nekik főzni, takarítani, sőt, néha még a kertet is rendbe tettük. Az utóbbi tevékenységről mára kiderült, hogy rengeteg jótékony hatással bír. A föld olyan baktériumokat tartalmaz, amely elősegíti a szerotonin termelődését - ez pedig mindenképpen jó hír, mivel az alacsony szerotonin-szint a depresszió kialakulásához vezethet.


„A friss levegő jót tesz!”

Bár az esetek többségében nem kellett kizavarni minket az udvarra, hiszen már gyerekként is szerettünk a természetben lenni, valószínűleg sokszor elhangzott ez a mondat a régi szép időkben. Azóta a tudomány is igazolta, hogy a természet közelsége szinte kicseréli szervezetünket: a szabad levegő átjárja és megújítja tüdőnket, bőrünket, hajunkat, ráadásul felfrissíti fáradt elménket. 


„Mindig legyél illedelmes: mondd azt, hogy köszönöm!”

Bár gyerekként még nem nagy dolgokért kellett hálásnak lennünk (legtöbbször egy-egy ajándékot vagy zsebpénzt köszöntünk meg), ma már tudjuk: nagyon fontos, hogy képesek legyünk értékelni bármilyen apróságot. A tudósok ugyanis bebizonyították, hogy a hála meghosszabbítja az életet. Bizony! Az elégedettség növeli boldogságunkat, javítja közérzetünket, így jó eséllyel kerülhetjük el a depressziót. 


„A szeretet mindennél fontosabb!”

Már kiskorunkban megtapasztaltuk, hogy a szeretet, a szerelem az egyik legerősebb emberi érzés. Egy harvardi kutatócsoport sem volt rest vizsgálódni ez ügyben: megkérdeztek 268 80 év fölötti férfit, mi adott értelmet az életüknek. A válasz egyöntetű volt: hogy megtalálják, és meg is tartsák az igaz szerelmüket. 

Szerző: Kiss Gréta – Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Anya és lányai összeöltöztek - és ez most igen cuki projekt lett

Összeöltözni már azért kicsit elcsépelt, nemde? Kivéve, ha van egy négyévesed, aki nagyon tökéletesen trollkodja szét mindahányszor.

"Egy asszonynak két munkahelye van" - az anyák, feleségek láthatatlan munkájának ereje!

Az önkéntes tevékenység és a fizetetlen házimunka gazdasági szempontból láthatatlan (vagyis semmilyen valutában nem definiálják, nem pénzre váltott tevékenység), így ezáltal sokszor presztízs nélküliek is. Ez a társadalmi jelenség pedig leginkább a nőket érinti, ennek egyik oka a hagyományos nemi szerepek között keresendő, ám a mára tömeges női munkavállalás ellenére sem változott ez a helyzet.

Az babák tízparancsolata, avagy nyílt levél a szülőknek egy újszülöttől

A skót NHS Ayrshire Maternity Unit Facebook-oldalán tűnt fel az a nyílt levél, amelytől az internet már megint egy kicsivel jobb hellyé vált. Azóta már az "újszülöttek tízparancsolataként" is emlegetik, annyira találó és szívhez szóló tanácsok vannak benne friss szülők számára.

Egy fiatal csapat úgy mutatja be a Dunakanyart, ahogyan előttük még senki

Az elmúlt évek legszuperebb kezdeményezésében, a DunakanyarGO-ban az ország egyik méltatlanul mellőzött tájegységét ismerhetjük meg

"Jó lenne, ha minden városi gyereknek lenne vidéki nagyija!" - Nyári élmények egy kislány szemével

Boncser Orsolya, fényképész, nem csupán kislányáról készült fotóival, hanem Szuzi nagyiéknál töltött élményteli gondolataival meséli el, milyen is a nyaralás nagyiéknál.


NAPI BOLDOGSÁG