A szeretet ünnepe a nagyvilágban

A karácsony a legboldogabb ünnep egész évben, középpontjában a szeretet és a család áll. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az hogy szerte a világban megünneplik, ám a szokások rendkívül különbözőek.


Már a Római Birodalomban is szerepel a naptárban a karácsony, mely szorosan kapcsolódik a kereszténységhez, hiszen Jézus Krisztus születésének ünnepe ez. Igazán meghatározó ünnepnappá azonban csak sokkal később vált, sőt a karácsonyfa állítása és a karácsonyi üdvözlő lapok küldése alig kétszáz éves. 



Hogyan ünnepelnek a világ népei?

Az európai országokban mindenütt állítanak - az eredetileg német hagyományok szerint elterjedt -  karácsonyfát. Ennek, illetve az otthonok, valamint az utcák, közterek díszítésének azonban nincs mindenütt olyan nagy kultusza, mint a német nyelvterületen, vagy az északi országokban.

A gyerekek természetesen mindenütt azért is várják a karácsonyt, mert ilyenkor ajándékokat kapnak. A magyar családokban a Jézuska hozza a meglepetéseket. 

Angliában, a mi szokásainktól eltérően, a gyerekek nem Szenteste (Christmas Eve), hanem december 25-én reggel kapják meg a csomagokat. A brit mesék szerint a Télapó a kéményen keresztül érkezik és a kandallóból bújik elő, az ajándékokat pedig egy hosszú, vastag zokniba rejti el. A fenyőállítás tradíciója az angoloknál is Németországból érkezett, míg a Londonban felállított legnagyobb karácsonyfát hagyományosan Norvégiából hozzák.

Az angolok karácsonyi pudingja
A gyerekek még időben levelet írnak a Mikulásnak, amit bedobnak a kandallóba, 
hogy az a kéményen át az Északi-sarkvidékre repüljön. Ha először az 
ajándéklista kap lángra, újra kell írni. 

Karácsonyi különlegesség a mazsolás puding, amelybe kis ajándékot is szoktak 
rejteni. Megtalálójának állítólag szerencséje lesz. Anglia divatot is 
teremtett: itt kezdtek karácsonykor fagyöngyöt függeszteni az ajtó fölé.


Olaszországban és Spanyolországban az ajándékozás fő napja nem Szenteste, avagy karácsony napja, hanem Vízkereszt, vagy annak előestéje januárban. A gyerekek arrafelé a karácsonyi ünnepkört lezáró Vízkeresztkor várják az ajándékhozót. Itália több vidékén La Befana, vagyis Vízkereszt szülötte hozza az ajándékokat.

Olaszországban újabban, talán a külföldi hatásoknak is engedve, divatba jött Babbo Natale, azaz a Télapó, aki természetesen nem vár januárig az ajándékok szétosztásával.

Spanyolországban Vízkeresztkor a gyerekek a kitisztított, kifényesített cipőiket a küszöb elé teszik és abba kapják (a magyar Mikulás szokáshoz hasonlóan) az ajándékot. A spanyol gyerekek a bibliai napkeleti bölcstől (Három Királyok) várják az ajándékot.

Az Amerikai Egyesült Államokban a Karácsony fényét kicsit elhomályosítja a november végi Hálaadás ünnepe. Az amerikai gyerekek azért nem járnak rosszul, hiszen alig egy hónap leforgása alatt két családi ünnepen lehet ajándékot kapni.

A leginkább azonban talán a nagy játékgyártók és forgalmazók járnak jól, akik szinte minden új termékük világpremierjét az amerikai ajándékozási szezonhoz igazítják. És ami Amerikában jól fogy a játékboltok polcairól, azt az európai Télapók is hamar felfedezik maguknak.

Az amerikai gyerekek meséiben Santa Claus, azaz Mikulás rénszarvas szánon érkezik és az angol mintának megfelelően a kéményen keresztül lopózik be és rejti a fenyőfa alá az ajándékokat.

Hóapó és Télanyó Oroszországban

Oroszország szintén egy újabb színfolt a mozaikban. Már az időpont sem ugyanaz, mivel ott január 7-én ünneplik a karácsonyt. A keleti ortodox egyház ugyanis - melyhez az orosz keresztények többsége tartozik - még mindig a Julianus naptárt használja. A hagyományos ünneplést különleges imák kísérik, illetve egy 39 napos böjt, ami január 6-ig tart.

Karácsony este a hívek összegyűlnek a templomnál az ünnepi körmenetre, melyre házilag készített lámpásokkal, gyertyákkal érkeznek. Az éneklés után mindenki otthon fogyasztja el a 12 fogásos szent vacsorát, melyben nem szerepel a hús. 

Dániában a mennyezetre akasztják az adventi koszorút. A karácsonyfát saját készítésű díszekkel ékesítik: dán zászlókból álló füzérrel és piros-fehér szívekkel. Az ünnepi vacsora hat órakor kezdődik, melynek fő jellegzetessége a desszert. A tejberizsbe mandulaszemet rejtenek, és aki megtalálja, az egy szerencsemalacot kap ajándékba.

A Mikulás érkezése előtt a finnek szaunáznak egyet. Finnországban a Télapó, "Joulu Pukki” Rovaniemi városában él. Saját irodával és postabélyegzővel rendelkezik, hiszen a gyerekek ilyenkor levelekkel halmozzák el. A karácsonyi menü lazac, sajtleves, sült rénszarvas, majd desszertként tejszínes szilvakrémet fogyasztanak. Este a legtöbb ember elmegy a templomba és elhunyt szeretteinek sírjához.

Joulu Pukki Finnországban

Franciaországban az ünnepi vacsora az éjféli mise után következik, melyen libamájat, halat, gesztenyés libát és szarvasgombát fogyasztanak. Franciaország déli részén némileg eltérnek a szokások. Az éjféli mise után a halászok hallal teli kosarat helyeznek az oltár elé; így fejezik ki a tiszteletüket.

Ahol nem a keresztény szokások szerint ünneplik a karácsonyt, ott sem feltétlenül maradnak hagyományok, különleges szokások nélkül az emberek. Ázsiában meglehetősen eltérő hagyományokat ápolnak az egyes államok. Kínában december 25-ét a csekély mértékű keresztény közösség nem hivatalosan, inkább csak magának ünnepeli meg.

A lakosság jelentős hányada egyébként - annak ellenére, hogy nem tekinti magát kereszténynek - számos karácsonyi szokást átvett, így természetes a képeslapküldés vagy az ajándékozás. Érdekes viszont, hogy például Hong Kong és Makaó megünnepli a 25-ét. Ez azzal magyarázható, hogy mindkettő korábbi nyugati kolónia volt, meglehetősen gazdag karácsonyi örökséggel.

Ugyanez igaz Indiára, ami 1947-ig volt brit koronagyarmat, így a karácsony a pár százalékos keresztény lakosság dacára nemzeti ünnepnek számít. Ugyanúgy létezik a karácsonyi szünet fogalma, mint Európában, sőt az óévet is elbúcsúztatják Buddha hazájában. A képhez hozzátartozik, hogy a karácsony üzletiessé válása Indiában is inkább az ünnep világias vonulatát domborítja ki.


Szerző: Síró Vanda - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Besétált az ajándékboltba egy szarvas, de az igazi meglepetés csak ezután következett

Mozgalmas időszaka ez az évnek, hiszen már csak napok kérdése, és itt a karácsony. Az amerikai Colorado államban, Fort Collins város egyik ajándékboltjában az eladók már hozzászoktak a megnövekedett forgalomhoz, a napokban betérő különleges vendégek azonban még őket is meglepték.

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

Szexi, sportos, és igazi partiarc - a Mikulás, ahogy még soha nem láttad

Ha mindig is érdekelt, mit csinál a Mikulás az év 364 napján, amikor éppen nem ajándékokat kézbesít, akkor most segítünk egy kicsit.

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.


NAPI BOLDOGSÁG