A szokás hatalma, avagy csinosabb alak gondolkodással


Mindenkinek vannak szokásai, Olyanok amelyekről tud, és olyanok is amelyekről fogalma sincs. Egy jógaórán egy fiatal lány felvetett egy nagyon is jogos kérdést. Mi dönti el, hogy mi a jó és mi a rossz szokás? Megnéztünk néhány fizikai szinten megnyilvánuló példát (felhozódott a nassolás, dohányzás, kávé, s még ezernyi más dolog), s rá kellett jönnünk, hogy ha őszinték vagyunk, akkor nem tudunk mindenkinek megfelelő válaszokat találni. Minden említett jelenség eltérő, sőt sokszor ellentétes véleményt váltott ki. Annyiban tudtunk megegyezni, hogy ha könnyen és örömteli módon akarjuk konkrét céljainkat elérni, akkor szokásaink feltérképezése elkerülhetetlen.

Az ifjú lány aki a "jó vagy rossz" kérdését felvetette, a nassolást és az édességek élvezetét hozta fel példának. Ő rendszeresen űzi mindkét "sportot", de nem tud leszokni. Vagyis nem képes átalakítani a szokását. Annyit kérdeztem tőle: "Célja -e, hogy egészségesebben éljen, és csinosabb legyen?" S a válasz meglepő volt. Ilyen összefüggésben, még nem is gondolt a kérdésre. Persze le akart szokni, mert ezt kérte a párja, olvasta ez milyen káros, ráadásul nem is olcsó mulatság, ha a legjobb minőségű édességekért rajong valaki. Ezekből az indokokból langyos, nem igazán átgondolt, és nem saját szívből jövő cél jelent meg.


Amikor teljes szívvel átérezte a vágyat:"Igen, azt szeretném, hogy a páromnak és az ismerőseimnek is leessen az álla, amikor meglátnak fürdőruhában, és valóban egészségesen akarok élni", teljesen megváltozott a viszonyítás. Ez már egy olyan cél lett, amiben volt energia, melynek szempontjából már nem kérdés hogy a nassolás, és az édesség majszolása nem segíti a cél elérését. Amíg azonban ez nem tisztázódott, nem volt a vágyban semmi szenvedély, hajtóerő, teremtő energia. Ekkor világosodott meg előttünk, hogy csak egy bizonyos viszonyítási pontból mondhatjuk azt, hogy a szokás a barátunk vagy az ellenségünk. Vajon mi lehet ez a pont?

A vágyad megvalósításának útján természetesen az, hogy közelebb visz-e a tudatosan, világosan körvonalazott céljaidhoz, vagy sem.. Ha igen, akkor barát, ha nem akkor ellenség...

Hangzana a logikus válasz, ami már pontosabb, de még mindig nem teljes. Hiszen nem minden fehér vagy fekete, közte a szürke ezer árnyalata létezik. Olyan szokás is létezhet, amely a két kategória között helyezkedik el. Ezek a legnagyobb akadályok. Károsabbak, mint az egyértelműen felismerhetőek, mert nem tűnnek annak. Olyan, mint a barát álruhájába bújt ellenség. Ezeket elneveztük idő, figyelem és energiarabló szokásoknak.


Ezek azok a rutincselekvések, amit az elméd megszokásból csinál. Semmi konkrét célja nincs, haszna nulla, ráadásul nem is igazán okoz örömet számodra. Néhány példa: egy nap tízszer megnézni a levelezésed, óránként bekukkantani valamelyik közösségi oldalra, a céltalan tévézés, s sorolhatnánk a példákat. Ezek helyett kell kitalálni olyan cselekedeteket, melyeket örömmel tudsz végezni, s közelebb visznek célodhoz. Jelen esetben a csinosabb alakhoz. Ilyen lehet a jóga, vagy bármilyen más mozgás, vagy éppen kirándulás a természetbe. Lehet tanulni az egészségesebb étkezésről, az elme erejéről a test formálásában, vagy bármi olyan témáról, ami számunkra üdítő, s megújítja életkedvünket.

A cikk folytatásáért kattints ide.

Pozitív Nap

Forrás: itt.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

Szexi, sportos, és igazi partiarc - a Mikulás, ahogy még soha nem láttad

Ha mindig is érdekelt, mit csinál a Mikulás az év 364 napján, amikor éppen nem ajándékokat kézbesít, akkor most segítünk egy kicsit.

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.


NAPI BOLDOGSÁG