Addig senki sem tudja, milyen betegnek lenni, amíg nem lesz az - sétálj Te is a Parkinson betegekért


Éppen ezért, a Pozitív Nap kötelességének érzi felhívni a figyelmet azokra a társadalmilag fontos problémákra és eseményekre, amelyek mindannyiunk érdekét, és a nemzet lelki fejlődését szolgálják. A Parkinson-kór Európa szerte 1,9 millió embert érint, ez világszerte 6,3 millió, így azt gondoljuk, mindenképpen fontos foglalkozunk azzal a ténnyel, hogy 2015. április 11-én lesz a Parkinson betegek világnapja.

A Parkinson-kór közel 200 évvel ezelőtt történt első leírása óta a kutatók mára szinte teljes mértékben felderítették a hátterében álló rendellenességek legtöbbjét. 

A kór kialakulásához egyaránt vezetnek a  genetikai és környezeti tényezők, hiszen a betegek elsőfokú rokonai nagyobb valószínűséggel fognak a betegségben szenvedni, de a kábítószer használat és az ipari vegyszernek kitett embereknél is nőhet a kockázat.  

A Parkinson-kór alaptünetei a mozgásos (motoros) tünetek: a mozgások meglassulása, merevség, remegés, amelyekhez nem-motoros tünetek társulhatnak: alvászavar, pszichiátriai tünetek (depresszió, kognitív zavar, demencia) illetve vegetatív tünetek (ortosztatikus hipotónia, vizeletürítési zavarok). A jellegzetes tünetek korai felismerése rendkívül fontos, hiszen az időben elkezdett kezelés biztosíthatja a beteg életminőségének hosszú távú megtartását, a munkaképesség megőrzését.

Mindezek pedig csupán kemény adatoknak tűnnek, ám ha egy kicsit leszállunk a magas lóról, és elgondolkodunk ezen a betegségen, hamar rájöhetünk, hogy milyen szörnyű az a helyzet, amelyben ezek az emberek és hozzátartozóik szenvednek.

Innen indul az élet

Tudod mi egy ember egyik legnagyobb erénye? Az a képesség, hogy bele tudja képzelni magát másnak a helyzetébe. Ugyanúgy érzi egy mosolygós ember lelkét, ahogyan egy látássérült emberét. Ugyanúgy mosolyog rá a barátjára, mint az utcán fekvő hajléktalanra. Innen indul az élet. Ha nem tudod, vagy legalábbis nem próbálod meg átérezni másnak a helyzetét, sosem értheted meg. Mindezt pedig abban a tudatban kell tennünk, hogy nem tudjuk mit hoz majd a következő percben. Örüljünk hát az Isten adta ajándékoknak, amelyekkel az életben részesültünk, és segítsünk azoknak, akiknek nem adattak meg ezek a lehetőségek.


                Hogy egy kicsit mi is átérezzük a helyzetet...

A legnagyobb segítség, ha mi is ott vagyunk!


A DELTA Magyar Parkinson Egyesület is hivatásának érzi a betegséggel való foglalkozást, így mint minden évben, most is figyelemfelkeltő programmal kívánja 2015.április 11-ét feledhetetlenné tenni!

Az Egyesület egy Lánchídi sétát tervez, amelyhez bár minden hatósági engedélyt megszerveztek, a legnagyobb segítség az lenne, ha Mi is ott lennénk, hogy minél több ember gyűljön össze a barátaival, családtagjaival együtt. Fontos, hogy megmutassuk magunkat, és hallják a hangunkat. Ha érintettek vagyunk azért menjünk, ha nem, akkor azért, mert érezzük, hogy mennyire fontos társadalmi jelenségről beszélünk. 

A programról részletes információkat itt találhatsz. 

Találkozzunk április 11-én!


Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ami nélkül nincs Karácsony: fények kül- és beltérre (giccsmentesen)

Karácsonykor sokan fényárba úsztatjuk az otthonunk kívül-belül. Most megkísérlünk túllépni a villogó olcsó túlzsúfolt felállásokon. Tény, hogy az ünnepi díszkivilágítás azért mégiscsak különleges! Mutatjuk, mire gondolunk!

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

100 évesen kertet művel és állatokat tart az egykori lágerszakács

Vaskor István- a vidék újságírója, a Sokszinú Vidék magazin munkatársa készített egy csodálatos interjút. Alanya egy olyan ember, akinek élete mindannyiunk előtt példaként lebeghet. Csodálatos interjú kitartásról, élni akarásról, hűségről.

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

Idén nyáron készítsd el a tökéletes főtt kukoricát!

Első gondolatra a világ legegyszerűbb dolgának tűnik a főtt kukorica elkészítése. Mégis, ha belegondolunk, hányszor bosszankodtunk amiatt, hogy kemény, túlfőtt vagy éppen száraz volt a délutáni nasinak szánt főtt kukorica. Idén nyáron készítsük el tökéletesre!


NAPI BOLDOGSÁG