Árnyékboksz Dan Millmannel


Világhírű író, kiváló előadó, világbajnok atléta. Könyvéből, A békés harcos útjából 2006-ban készült  film. Európai körútja során Dan Millman most először látogatott Magyarországra, hogy egy kiváló, gyakorlatias előadás keretében beszélhessen a céltudatos élet és a cselekvés fontosságáról.


Vastaps és teltház fogadta Budapesten Dan Millmant, a Sikerember Sorozat első nagyszabású rendezvényén. Az est megálmodói, Pakó Zoltán és Weigert Péter egy roppant színvonalas estével ajándékozták meg a tanulni és fejlődni vágyó közönséget. 

Az est meglepetés vendége Rakonczay Gábor, kétszeres Guinness világrekorder óceáni evezős, négyszeres óceánátkelő magyar hajós volt. Gábor képekkel illusztrált előadásban mesélt legutóbbi útjáról, mely során valóra vált gyerekkori álma: egyedül kelt át az óceánon. 
Az út részleteiről már korábban mesélt nekünk, erről itt olvashattok.

Gábor most azt hangsúlyozta, hogy a célok, feladatok és tervezés során roppant fontos, hogy az ember mit is rak a fejébe. Talán az egyik legfontosabb lépés – mondta – hogy céljainkhoz már az első perctől kezdve 100% optimizmus szükséges.

Rakonczay Gábor Dan Millman előtt beszélt a célok és cselekvés fontosságáról.
A kép forrása: www.rakonczay.com























"Ha problémával találkozunk, az általában először megüt, utána pedig megyünk továb
b. Embertípustól függően ez valakinek 2 nap, másnak 2 év. De minden vihar elmúlik egyszer.”

Gábor kiemelte: Milyen kár, hogy nem tartjuk elég fontosnak az időt. Tudjuk, hogy véges mennyiségben áll rendelkezésünkre, ezért különösen fontos, hogy ha van egy álmunk, célunk, az férjen bele életünk hátralevő részébe.

„Mindenkinek megvan a saját óceánja. De hogy a hajó merre sodródik közben, az csak rajtunk múlik.”

A bátor sportember ezután átadta a szót a még mindig kiváló formában lévő Dan Millmannek. Ő hosszú évek edzői pályafutása után döntött úgy, hogy szélesebb körben fogja terjeszteni a Békés harcos útja néven kialakított módszerét.

Dan közvetlenségével hamar levette a lábáról a közönséget. Gyakorlatias leckéjét azzal kezdte, hogy mindenki álljon fel, és kicsit nyújtózzon meg. Azután jött a kérdés: vajon emlékszünk-e, hogy lélegeztünk-e a feladat végrehajtása közben? A légzésre való odafigyelést hangsúlyozta abban az anekdotában is, amit megosztott velünk: 
Egyik előadása után megkereste egy egyetemi diák, miszerint úgy tudja, vállal személyes konzultációt is, de az biztos elég drága, neki viszont csak 1 dollárja van. Dan szívesen válaszolt a diáknak. A több mint egy dollárt érő igazság, amit velünk is megosztott, mindössze hat szóból állt:

„Itt és most lélegezz és lazíts!” 

A lehető legjobb tanács ez azoknak is, akik nem tudtak részt venni a rendezvényen. A légzésünkre való tudatos odafigyelés hozzájárul ahhoz, hogy nyugodtabb és kevésbé stresszes életet tudjunk élni. Hiszen azt könnyen beláthatjuk, hogy elég nehéz frusztráltnak lennünk, miközben épp ellazulunk. Ha ezt a mindennapokba át tudjuk ültetni, rendszeresen és tudatosan odafigyelünk rá, az hamar pozitív változást hozhat életünkbe.

Dan Millman először Magyarországon

Dan hangsúlyozta: fontos az, hogy türelmesek legyünk önmagunkkal. A tanulás egy folyamat, az életnél pedig nincs jobb tanító. Sokkal többet tanulunk a mindennapi életből, mint ha elvonulnánk egy barlangba, és ott meditálnánk egész nap. Természetes, hogy hibázunk, de amint ő is hangsúlyozta: 

„Lehetetlen kudarcot vallani, ha tanultál belőle. Viszont ha a könnyebb leckéből nem tanulsz, akkor idővel nehezebbek jönnek.”

Két fontos szabályt osztott meg ezzel a tanulási folyamattal kapcsolatban:
1. Minden nehéz, mielőtt könnyűvé válna.
2. Néha vannak olyan napok, amikor úgy érezhetjük, hogy szétestünk, és még rosszabb a teljesítményünk, mint korábban bármikor. Ekkor kudarcot érezhetünk, pedig utólag szinte mindig kiderül, hogy az ilyen napok jelentik az áttörést. Valójában akkor rögzült a tudásod, és utána egyre jobb leszel.

Habár sokat hallani a pozitív gondolkozásról, szinte lehetetlenség, hogy folyamatosan csak pozitív gondolataink legyenek. Egy dologra kell figyelni: habár „nincs spam szűrő a fejünkben”, fontos, hogy megbékéljünk, és el tudjuk engedni negatív gondolatainkat és érzéseinket. Ahogy jönnek, úgy menjenek is. A békés harcos útja tulajdonképpen az, hogy a gondolatok és érzések helyett a cselekvésre fókuszál. Ahogy a könyvében is írta: Nem a cél elérése tesz boldoggá, hanem maga az út. Az úton pedig cselekedeteink által haladunk. Viszont fontos, hogy ne felejtsük el:

„Hiába az út tesz boldoggá, cél nélkül nincs is út!”


 A cél elérése érdekében kifejtett erőfeszítés már maga a siker, amit tudatosan is tudunk irányítani. A lényeg pedig az, hogy átfordítsuk tudásunkat cselekvéssé. Ehhez a képlet pedig a következő:

„Álmodj nagyot, de kezdj kicsivel, és kapcsold össze a láncszemeket. Egyszerűen csak csináld!” 

És mit tegyünk, ha rossz a kedvünk, vagy erőtlennek érezzük magunkat? Dan szerint egy kis árnyékboksz garantálja azt, hogy energiaszintünk magasabbá váljon, és jókedvünk is visszatérjen. Hogy ezt bizonyítsa, rögtön be is mutatta a technikát, és minket is rávett, hogy kipróbáljuk. A hatás nem maradt el, így több mint ezer edzett békés harcos hagyta el a csarnokot számos hasznos, kézzelfogható és gyakorlatias tudással felvértezve.

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea - Pozitív Nap
Forrás: Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Tíz híres férfi, aki cicababák helyett vérbeli nőket választott

Ha úgy akarnák, sorban állnának az ajtajukban a modellek, sőt talán sorban is állnak, de nekik más az igazi. Matt Damontól Jon Bon Jovin át Sebastian Vettelig színészek, zenészek és sportolók bizonyítják, hogy a sztárvilágban is az igaz szerelem a hosszú kapcsolat titka.

Nincs különbség köztünk és köztük: a sztárok igazi arca

Andrew H. Walker fotós bemutatta, hogy a sztárok valódi arca mennyire különbözik azoktól a fotóktól, melyeket nap mint nap látunk az újságokban. Valójában egy mondattal lehetne összegezni, olyanok mint mi.

A természet ereje, avagy ilyenek voltak az időjárás extrém szeszélyei idén (fotók)

Évek óta a szélsőséges időjárás jut osztályrészünkül. Idén joggal érezhetjük úgy, hogy a hőingadozások és viharok "egy újabb lapáttal rátettek" és még extrémebbé váltak a mindennapjaink ezáltal.

Álmokból szőtt otthonok: ilyen lenyűgöző még ma is Gaudí "Kőbányája" (képriport)

Amikor a világ egyik legkülönösebb építésze úgy érezte, hogy álmai szertefoszlanak, művészetének összegzéséül egy olyan bérházat alkotott, aminek még ma sincs párja. Megmutatjuk több mint 100 év távlatából Barcelona egyik ékkövét: a Casa Milát, vagy ahogy a helyiek csak emlegetik a "Kőbányát".

10 híres ember, akik pályájuk elején kudarcot vallottak és mégis sikerült csúcsra érniük!

Híres emberek, akikben senki sem hitt, hiszen karrierjük elején semmi jel nem mutatott arra, hogy valaha az ő nevükhöz kapcsolható a siker fogalma. Egy dolog közös az alábbi tíz emberben, mégpedig az, hogy azt csinálták, amit a legjobban szerettek, és a kezdeti nehézségek ellenére nem hátráltak meg, hanem tovább folytatták küzdelmüket, és végül győztek.


NAPI BOLDOGSÁG