"Fantomféltékenység", van okunk rá?

Ha a féltékenységet jelen esetben nem a másik fél viselkedése váltja ki...

Az emberek örülnek, ha megtalálják a lelki társukat, a párjukat. Viszont az örömüket gyakran beárnyékolja a partner elvesztésétől való félelem. Vagy mondjuk inkább úgy, hogy a leértékelődéstől, az eddig jól bejáratott kapcsolati rutin átrendeződésétől való félelem. Bekapcsol a "ha nem engem választ, nem vagyok szerethető, nem vagyok jó" gomb.

Azt gondolom, hogy a féltékenységet nem leküzdeni kell, hanem az azzal járó érzéseket, gondolatokat, tetteket megérteni és átprogramozni magunkat. A féltékenység nem csak ellenség, hanem kiváló tanítómester is. Amikor valakit a féltékenységében rossz érzések kerítik hatalmába, amikor úgy érzi, hogy lebénítja, vagy épp ellenkezőleg, kapcsolatot romboló aktív cselekvésre ösztönzi, akkor egy igazi képet kap önmagáról.


Napjainkban önismeretre vágynak az emberek. De mi mutatná meg jobban, hogy kik vagyunk, ha nem azok a helyzetek, amikbe belekerülünk vagy beleállunk.  És szerencsére az önmagunkat feltáró helyzetek naponta többször is adódnak.

A féltékenységgel járó kellemetlen helyzet megszüntetésén dolgozhat a pár is, és dolgozhat csak a féltékeny fél is. A páros munkálkodás igazságosabbnak tűnhet, hiszen akkor a kapcsolatban élő mindkét fél tesz lépéseket azért, hogy harmonikusabb kapcsolatban éljenek.  A féltékeny fél megtanul uralkodni az érzésein, felismerni időben a jeleket és változtat az addigi reakcióján, a féltékenységet kiváltó fél pedig támogatásával, együttérzésével, a  kétes helyzetek elkerülésével segíti őt. 

Másik megoldás lehet, ha a féltékeny fél egyedül vállalja a saját útját ebben. Ugyanis bármennyire jó szándékú és segítőkész a párja, ezt a fejlődést nem tudják ketten meglépni. Ezt csak a féltékeny fél tudja megfejlődni. Mégpedig úgy, hogy visszafordítja a féltékenység tárgyát önmagára. Azonosítja az érzéseit, a hozzá társuló gondolatait, és egy előremutató cselekvést választ magának. Nem a másikat kezdi okolni, nem a párjával történő eseteket címkézi kísértésnek, hiszen kivédhetetlenek egy pár életében azok a történések, melyeket féltékenységre okot adónak. Nincs olyan kapcsolat, melyben ne lehetne meggyanúsítani hűtlenséggel valamelyik felet. A gyanúsításról beszélek. Főleg, a digitális világban. - Legyünk őszinték!


"A hirtelen, merész és váratlan kérdés gyakran meglepi és leleplezi az ember.t"

(Sir Francis Bacon)


Akár otthonülő a párunk, akár az idejének legtöbb részét munkával tölti, ám mi önmagunkkal nem vagyunk jóban, nincs hitünk abban, hogy szerethetőek vagyunk, és bármi is történik, mi akkor is képesek vagyunk talpon maradni, ha nem hisszük, hogy minden nehézség egy lehetőség a fejlődésre, akkor elég egy téves hívás, hogy elinduljon a fejünkben perpatvar legyen.

Mielőtt a féltékenységtől szenvedve okolnánk párunkat a rossz érzéseink, félelmeink - akár egy lelkes munkatárs veszélyeztető magatartása, vagy egy bulis este miatt - előtte gondoljuk át, hogy mit jelent nekünk ez az érzés. Mit gondolunk ezek tükrében magunkról, a kapcsolatunkról. Egyáltalán miről is szól számunkra ez az egész.

Nem kell meglepődni, ha arra a megállapításra jutunk, hogy kevés az önbizalmunk, nem tartjuk magunkat elég szexisnek, jónak, szerethetőnek.  Az sem kizárt, hogy azt gondoljunk, hogy nem érdemeljük ezt meg, többet úgysem találnánk másik párt magunknak, vagy, hogy azt érezzük, ha ez a kapcsolat véget ér, esélyünk sincs elkerülni, hogy magányosan haljunk meg.

Ha így érzünk, akkor minden jel arra mutat, hogy itt az ideje a fejlődésnek, a sok önsegítő cikk, könyv, gondolat által magunkhoz vett elméleti tudás gyakorlati alkalmazására. Mert hiába olvasunk és hallgatunk meg előadásokat arról, hogy milyen a boldog élet, ha nem trenírozzuk magunkat a pozitív gondolkodásra, ha nem lépünk ki az áldozat szerepből és vállalunk felelősséget a tetteinkért, és nem állunk bele olyan - esetlegesen kényelmetlen érzésekkel járó - helyzetekbe, amiket magunk mögött tudva erősebbek, bátrabbak, önhittel rendelkezők lehetünk.


Pozitív Nap - Vermes Nikolett

Forrás: Laskai Nelli

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

dolog, amit az igaz barátok másképp csinálnak

Mi az, amit megtesznek egymásért egy jó barátságban? Öt pontban összefoglaljuk neked, amire - szerintünk - megéri odafigyelni.

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?


NAPI BOLDOGSÁG