Hulladékmentes étterem nyílt Angliában

A Silo és alapítója, Douglas McMaster


Az angliai Brighton szívében, egy leginkább ipari épületnek tűnő háztömbben ütött tanyát az utóbbi évek legpompásabb kezdeményezése, egy vendéglátóipari egység, ahol semmi sem megy pocsékba. A Silo-ban mindent újrahasznosítanak, és nagyon büszkék arra, hogy egy speciális komposztáló gépezet segítségével még az ételmaradékokat is "át tudják dolgozni". A fogásokhoz szükséges alapanyagokat helyi termelőktől veszik, és kizárólag újrahasznosítható tárolókban szállítják. A tányérok, evőeszközök valaha volt nejlonzacskókból készültek, a poharak pedig második életüket élő, zúzott üvegből. Sőt! Még a mellékhelyiséget is használt vízzel öblítik le. 

Az étterem belülről


A napelemmel működő étterem alapítója és egyben séfje a 27 éves Douglas McMaster, akinek célja, hogy eltérjen az átlagtól, hogy másként csináljon valamit, mint a megszokott. Bár a hulladékmentesség elvét nem ő találta ki - Amszterdamban és Melbourne-ben is működik hasonló hely, utóbbi adta az ötletet McMasternek saját étterme megvalósításához - , amit csinál, azt egyelőre nem sokan művelik. A hulladékmentesség egyébként szervesen kötődik a nose to tail módszerhez (magyarul az orrától a farkáig, ismertebben a fülétől a farkáig), amelynek lényege, hogy az állatok minden részét fel kell dolgozni. Így működik a híres londoni St. John étterem is. 

Ads by ExsterASavinngsAd Options
Ilyet is felszolgálnak a Silo-ban.


A Silo-ban minden nap hat fogás közül lehet választani: készülnek ínyencségek a vegetáriánusoknak, de van húsos, halas étel is. Bár sokan azt mondanák, meglehetősen szűkös a kínálat, McMaster okkal kínál ilyen "szegényes" menüt. "Minél több a választék, annál több a szemét is. Ha például 40-féle ételt teszel fel az étlapra, akkor 40-féle fogáshoz kell beszerezned mindent, ami automatikusan több maradékkal jár. Szerintem a választék nem más, mint a minőség degradálása."

McMaster egyébként nem csak séfként tekint önmagára, hanem aktivistaként is, hiszen a globális élelmiszeripar ellen harcol - meggyőződése, hogy az negatívan hat a bolygó, az emberek és a gazdaság egészségére is. "Ez csak az odafigyelésről szól. Az a normális, ha tudsz a problémáról, és megpróbálsz változtatni. Ha tisztában vagy a hiányosságokkal, mégsem teszel semmit, akkor valami nincs rendben veled."



Pozitív Nap

Forrás: theguardian.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Négyszázezer hektár esőerdőtvett egy svéd milliomos, csak azért, hogy ne vágják ki

Johan Eliasch cirka tizennégy millió dollárt fizetett az amazonasi esőerdő egy részéért a helyi fafeldolgozó cégnek. Egyetlen egy szándék vezérelte: hogy ne vágják ki a fákat.

Egy nagyszerű életcél: megörökíti a veszélyeztetett állatokat, mielőtt örökre eltűnnének (+videók)

Joel Sartore fotós életcélja, hogy portréfotót készítsen a Földön élő ritka, kihalásra ítélt állatokról.

Skandináv házak, melyek mintha most léptekvolna le egy mesekönyv lapjairól

A zöld tetők visszaadnak egy darabot a természetnek, amit az építkezéssel elvettünk tőle.

A környezetvédelmi "Nobel-díjat" idén egy indián családanya kapta

Összesen hat környezetvédő aktivista kapta meg az elismerést. Az aktivisták némelyike az életét kockáztatja, amikor kiáll egy ügy mellett...

Nincs több szmog - Minden hónapban autómentes nap lesz Párizs sugárútján!

Nem is csoda, hiszen évente több tízezren halnak meg a szmog miatt Franciaországban.


NAPI BOLDOGSÁG