Ezért ajánlott böjtölni

"A böjt többet tesz az emberért, mint amit a legjobb gyógyszerek vagy a legjobb orvosok tudnak tenni. Nem egy diétáról beszélek, hanem teljes táplálékmegvonásról. Tapasztalatból mondom." – Mark Twain


A nagyböjt a keresztény közösségekben a húsvét előtti negyven napos előkészületi, bűnbánati időszak. Lényege a húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére való felkészülés, a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás révén. A vallásos gyakorlat középpontjában, ebben az időszakban a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozatvállalás és a könyörgés áll. A nagyböjti időszak hamvazószerdával veszi kezdetét.


Függetlenül attól, hogy vallási vagy egészségügyi okokból böjtölünk, tekintsünk úgy erre az időszakra, amely segít megtisztítani testünket és lelkünket a salakanyagoktól, a felesleges dolgoktól. A nagyböjt lényege nem merül ki annyiban, hogy nem veszünk magunkhoz húst. Emellett fontos úgy étkezni, hogy könnyebbséget érezzünk, ehhez pedig egyszerű ételeket kell fogyasztanunk.

A negyven nap alatt ezért mellőzzük az alkoholt, a húsféléket, a zsíros és cukorban gazdag ételeket. Fordítsunk kevesebb figyelmet az ételek elkészítésére, fogyasszunk minél több nyers zöldséget, gyümölcsöt, és figyeljünk a mértékletességre. Fontos, hogy csökkenjen a fehérje-, illetve az energiabevitel, de a vitaminok és az ásványi anyagok mennyiségét ne csökkentsük. A nagyböjti időszak különösen alkalmas arra, hogy távol tartsuk magunkat káros szenvedélyeinktől, a környezetünk hiábavalóságaitól, és a felesleges ingerektől.



A közfelfogással ellentétben a böjt nem koplalást, hanem csökkentett energiabevitelt jelent. Számos kutatás alátámasztotta, hogy a mértékletes evés jó hatással van az emberi szervezetre, meghosszabbítja az életet. Az amerikai Cornell Egyetemen kutatása szerint azok a patkányok, amelyek csak a többiek által elfogyasztott étel 70%-át kapták, egyharmadnyival tovább éltek. Ennek magyarázata, hogy a csökkentett táplálékbevitel hatására az anyagcsere is lelassul, így kevesebb DNS-másolás következik be, azaz csökken a hibalehetőségek száma, többek között a daganatos betegséget kialakulásának esélye is.

Böjt hatására a gyomor falában egészséghormon termelődik, ami hatást gyakorol a keringési rendszerre, lassítja a szívverést, csökkenti a vérnyomást, és takarékos üzemmódba helyezi a szervezetet. 

A teljes cikket itt elolvashatod!

Forrás: filantropikum.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG