Ne parázz: segítünk Neked a karácsonyi nagytakarításban!




Ilyenkor elvárás, hogy a lakás összes zugát ki kellene takarítani, de ez rendszerint nagyon időigényes, így ha az utolsó percre hagytuk, akkor lehet hogy a fölösleges stressz elkerülése végett néhány dolog már indulásból a tavaszi nagytakarításra maradhat: nyugodjunk meg, egyetlen vendégünk sem fog bekukucskálni a szekrények mögé. 


Takarítani alapvetően kétféle módszer szerint lehet: vagy zónánként alaposan áttakarítjuk az egyes helyiségeket, vagy a szintekkel haladunk, és mindenhol elvégezzük előbb ugyanazokat a feladatokat, és fokozatosan alakul ki a rend és tisztaság az egész lakásban. Valószínűleg van, akinek az egyik, van, akinek a másik módszer fekszik jobban, de lássuk mit tanácsolnak „a szakik".

Zónázás: A praktika lényege, hogy szisztematikusan menjünk körbe a lakáson és kis lépésekben takarítsuk ki a lakás összes területét (zónáját). Fontos, hogy előre eltervezett zónalista szerint haladjunk, és a magunk számára adott feladatokat zónánként folyamatosan végezzük el. A program alappillérei a kis lépésekben való haladás és a kis intervallumokban való feladatvégzés. A mottó pedig: Bármit csinálhatsz 15 percig!

A feladatok megkönnyítésére pedig a következő zónákra oszthatjuk a lakást:

1. zóna: bejárat, folyosó és előszoba
2. zóna: konyha, ebédlő, kamra
3. zóna: fürdőszoba, gyerekszoba
4. zóna: hálószoba, gardrób
5. zóna: nappali, vendégszoba

Heti takarítás egy órában: Ha már kialakultak a zónázási rutinjaink, érdemes ezt a praktikát is figyelembe venni, aminek célja a részletes lakásápolás. Tulajdonképpen abból áll, hogy egy óra alatt végigrohanunk a lakáson, és 10-10 percig a következőket csináljuk: porszívózás, felmosás, porolás, a tükrök és ajtók letörlése, a szemetesek kiürítése, ágyneműcsere.

Forrás: AlenD via Shutterstock.com


A hosszabb távú programokkal idén már biztosan elkéstünk, de azért a jövőre nézve még megfontolandó lehet ezeknek az alkalmazása:

A 30 napos program lényege, hogy soha többé nem kell majd nagytakarítani: minden nap 20 percet dolgozunk és mindig tisztaság lesz. Vagyis praktikusan és hatékonyan le lehet tudni vele az ünnepek előtti tennivalókat a korábbi kapkodás helyett, és mindezt minimális erőfeszítéssel. Ezek a lebontós házimunka-programok tetszés szerint alakíthatóak, aszerint, hogy kinek milyen feladatai vannak, de a neten is könnyen találhatunk már meglévő beosztásokat.

Az első fázis a rutinok kiépítésére törekszik (1.–14. nap), a második fázis a hét napjainak feladataira koncentrál (15.–21. nap), a harmadik fázis pedig a zónás szisztematikáján alapul. Mivel lépésekre bontott feladatokkal dolgozik, könnyen delegálható. Ez azt jelenti, hogy bevonhatjuk párunkat, családunkat, így az ünnepekre hangolódva közös családi program is lehet.

Ha érdekel a 20 napos program és a cikk folytatása, kattints a Transindex oldalára.


Forrás: Transindex

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Besétált az ajándékboltba egy szarvas, de az igazi meglepetés csak ezután következett

Mozgalmas időszaka ez az évnek, hiszen már csak napok kérdése, és itt a karácsony. Az amerikai Colorado államban, Fort Collins város egyik ajándékboltjában az eladók már hozzászoktak a megnövekedett forgalomhoz, a napokban betérő különleges vendégek azonban még őket is meglepték.

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

Ami nélkül nincs Karácsony: fények kül- és beltérre (giccsmentesen)

Karácsonykor sokan fényárba úsztatjuk az otthonunk kívül-belül. Most megkísérlünk túllépni a villogó olcsó túlzsúfolt felállásokon. Tény, hogy az ünnepi díszkivilágítás azért mégiscsak különleges! Mutatjuk, mire gondolunk!


NAPI BOLDOGSÁG