Tippek a kisgyermek egészséges táplálásához


Anyáink, nagyanyáink korában a csecsemők és kisgyermekek táplálása merőben eltért a ma elfogadottól. Akik maguk is anyukák, meghallva, mivel is etették, itatták őket, amikor még picik voltak (feles tej, méz, cukros tea stb.), szinte felmerül a kérdés, hogyan is éltük túl.


 A tudomány fejlődése által egyre több élelmiszerről derült ki, hogy problémát okozhatnak, s ma már egészen kikristályosodott, mi az, amivel biztosan nem ártunk, s mely ételeket kell előnyben részesíteni.

A szülők a gyermekek első számú példaképei, ezért fontos, hogy tisztában legyünk az egészséges táplálkozás alapjaival, hogy gyermekünknek már természetes legyen, hogy egészséges ételeket fogyaszt.

Néhány hasznos és könnyen kivitelezhető ötlet az egészséges táplálkozáshoz:


1. Természetesen a legjobb táplálék az anyatej, de a gyermek 6 hónapos kora után már nem fedez minden szükséges tápanyagot, így fokozatosan hozzátáplálás szükséges.

2.  Féléves korig ne adjunk gluténtartalmú ételt (gabonafélék), mert még nem érett a baba szervezete a glutén (gabonafehérje) megemésztésére. Helyette használjunk rizst, kölest vagy kukoricából készült pelyhet, lisztet. A főzeléket is ezekkel (vagy burgonyával vagy a megfőtt étel pürésítésével) sűrítsük. Ezek a módszerek egészségesebbek, mint a rántás vagy a habarás, így beépülhetnek a mindennapokba.

3. Tehéntejet egyéves korig ne adjunk, mert tejfehérje érzékenység léphet fel. Helyette igyon joghurtot, zabtejet, rizstejet vagy szójatejet. Ezeket természetesen a későbbiekben is bármikor adhatjuk gyermekünknek (mi is fogyasszuk), többféle ízesítésük miatt garantált a változatos ízvilág.

4. Ne szoktassuk rá a gyereket a nassolásra, a kekszekre, nyalókára. Helyette adjunk neki friss vagy aszalt zöldséget, gyümölcsöt, esetleg teljes kiőrlésű vagy csökkentett cukortartalmú kekszet, de a kölesgolyó, a Lola csemege, vagy a buláta is jó.

5. A zöldség, gyümölcs rendszeres napi többszöri fogyasztása legyen a megszokott. Köretnek, tízórainak, uzsonnának, nassolnivalónak változatosan használhatjuk őket.

6. Ne sózzunk, és ne cukrozzunk ösztönösen. Só helyett tegyünk az ételbe petrezselymet, kaprot, fehérrépát, paradicsomot, natúr zöldségkeveréket, stb. A cukor mellőzését is meglepően hamar meg lehet szokni. Fokozatosan csökkentsük a mennyiséget, s meglátjuk, új ízeket fedezünk majd fel! Végszükség esetén használjuk az alacsony kalóriatartalmú természetes édesítőszereket (agáve szirup, sztívia, xilit stb.).


7. Ne keverjünk a gyermek teájába, italába automatikusan cukrot, mézet, és ne adjunk cukrozott és szénsavas üdítőt se rendszeresen. A natúr gyümölcstea, gyógytea, és a víz is tökéletes szomjoltó, és higgyük el, így is ízletesek. Emellett a tiszta biolevek is értékesek, hiszen teljes mértékben a friss, vitamin- és rostdús zöldségek, gyümölcsök levét tartalmazzák (nincs bennük adalékanyag).

8. A gyermek 1 éves koráig ne egyen mézet, mivel a mézben lehet egy olyan baktérium, mely ellen még nincs meg a védettsége, s súlyos betegséget okozhat. A későbbiekben már nyugodtan használhatjuk.

9. Kerüljük az olyan ételt, mely tartósítószert, mesterséges adalékokat, színezéket tartalmaz.

10. Ha tehetjük, vásároljunk minél több bioélelmiszert vagy megbízható, vegyszermentes helyről. Ezzel nemcsak a káros anyagoktól tartjuk távol családunkat, hanem finomabb és magasabb tápértékű, vitaminban és ásványi anyagokban is gazdagabb lesz ételünk.

11. Magas oxálsav tartalma miatt hetente legfeljebb egyszer készítsünk spenótot, sóskát.

12. Lefekvés előtt, ha édes ételt eszik a gyermek, feltétlenül alaposan mosson fogat!


Forrás: Biopont


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

Mennyire életrevaló a gyerekünk? Tesztelhetjük!

Sokan vannak, akik felnőttek bár, de gondot okoz számukra egy csekk kitöltse, vagy egy családi költségvetés elkészítése. Felnőnek úgy a gyermekeink, hogy nem látják a valódi világot, nem tudnak a "működési elveiről". Hogy ez a szülő kímélete vagy a fiatal érdektelensége miatt van így, a végkifejletet nézve tulajdonképp mindegy is...

Újra kell értékelnünk a nagyszülők szerepét, mert nagyon fontosak!

Boldogabbak azok gyerekek, akik több időt töltenek a nagyszüleikkel - és ez nem csak a puszta tapasztalat, kutatások is igazolják már. Így ahelyett, hogy egyre kevesebb teret kapnak unokáik életében, sok kedvezőtlen szociális hatást is ellensúlyozhatnak szerető jelenlétükkel.

Vekerdy: Így nevelhetsz boldog gyermeket!

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni - véli Vekerdy Tamás pszichológus, akinek a gyermek-szülő kapcsolat különféle stratégiáiról gyűjtöttük össze gondolatait.


NAPI BOLDOGSÁG