Buszokkal a demokráciába: fejlett város az, ahol még a gazdagok is tömegközlekednek! (+videó)

"Nem az a fejlett város, ahol még a szegények is autóval járnak, hanem ahol még a gazdagok is a tömegközlekedést választják."                                  ~ Enrique Peñalosa


Ismét egy remek előadásra bukkantunk a TED jóvoltából, aminek címe Buszokkal a demokráciába. Bogotá egykori legendás polgármestere, Enrique Peñalosa beszél rajta. Olyan dolgokat szed sorra, amit már tudunk. Ez ugyanis nem egy egyetemista képzelgése, hanem egy olyan embernek a beszámolója, aki meg is valósította a közlekedés demokratizálását. Kolumbia 7 millió fős fővárosa ugyanis röviden arról híres, hogy:
 
A Transmilenio egyik vonala

"A helyi buszoknak (néhány utcát kivéve) nincs buszmegállójuk, a vezetőnek kell integetni, hogy megálljon. A viteldíj a szélvédőn vagy a busz ajtaján van feltüntetve, és a vonal teljes hosszára érvényes. A TransMilenio buszai külön sávban közlekednek reggel 5 és éjszaka 11 között. Expresszjáratok is vannak, amik egyes megállókat kihagynak.


A TransMilenio környezetvédők körében nagy sikertörténetként van számon tartva, mivel egy 17 km-es metro beruházás helyett és annak árából egy a teljes városra kiterjedő 400 km hosszú, magas peronos megállókkal ellátott buszhálózatot sikerült kiépíteni, emellett maradt pénz közterek és bicikliutak fejlesztésére is.
" (Wikipédia)

magyar felirattal


Pozitív Nap / TED

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

Sikerfilmek törölt jelenetei, amelyek úgy átírnák a sztorit, hogy rájuk sem ismernél

Az egyikben csak egy mondatot változtattak meg, a másiknak a végét írták át, a harmadikból perceket vágtak ki. A lényeg, hogy a végeredmény mindegyik esetben más lett, mint amit eredetileg terveztek.

Mielőtt vad karácsonyi vásárlásba kezdenél: ismerd meg cuccaid valós történetét

Olyan világban élünk, ahol naponta minimum három reklámújságot dobnak a postaládába, hogy vegyünk és vegyünk és vegyünk. De mit, ha lényegében legtöbbször egy pozitív emberi kapcsolat hiányzik...

Svédországban annyira dübörög az újrahasznosítás, hogy kifogytak a szemétből

Annyira jól működik Svédországban az újrahasznosítás, hogy évek óta külföldről importálják a szemetet. A svéd háztartási hulladékok kevesebb mint egy százaléka került hulladéklerakókba 2011 óta.

A jövő képlete: kevesebb munka, több élet

Ha kevesebbet dolgoznánk, az megmenthetné a gazdaságunkat, a józan eszünket, és a bolygónkat is. Égbekiáltó ellentmondás, vagy tényleg ez lehet a jövő képlete?


NAPI BOLDOGSÁG