Több, mint hét hektárnyi erdőt mentettek meg a magyar gyerekek!

Az italos kartonokat az emberek eddig nem szívesen gyűjtötték szelektíven, de változóban a viszonyulás. Ebből a fajta szemétből Budapesten április óta már 23 tonna gyűlt össze különválogatva.


Nőtt a szelektíven gyűjtött háztartási hulladék aránya Budapesten, amióta a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. már sok háztartásban házhoz megy az újrahasznosítható hulladékért.
A közterület-fenntartó április eleje óta 65 ezer, papír és műanyag szelektálására alkalmas hulladékgyűjtőt adott át, ennek köszönhetően a budapestiek 570 tonna papírt, ezen belül csaknem 23 tonna italos kartondobozt gyűjtöttek elkülönítve – tájékoztatott az Italos Karton Környezetvédelmi Szolgáltató Egyesülés vezetője, Baka Éva.

Elég taposni, mosni nem kell


A szakember hozzátette, tapasztalataik szerint az italos kartonokat az emberek eddig nem szívesen gyűjtötték szelektíven. Aki nagyon elkötelezett volt, az természetesen ezt is elvitte a gyűjtőszigetekre, illetve gyűjtőudvarokba. „Reméljük, hogy az italos karton kikerül ebből a mostoha hulladék szerepből, és gyűjtött hulladék lesz a tejes és gyümölcsleves doboz” – tette hozzá.

Baka Éva felhívta a figyelmet arra, hogy az italos kartonokat a kék papírgyűjtőkbe laposra taposva kell kidobni, és még a tejes dobozokat sem kell feltétlenül kimosni előtte.

2014 év végig egyébként még több mint 400 ezer szelektív hulladékgyűjtőt kap 830 ezer fővárosi háztartás – hangzott el a Krónikában.

Ezernyi fát mentettek meg a magyar gyerekek

A Pozitív Nap szerkesztőségét érdekelte, hogy mit és mennyit is jelent ez a gyakorlatban  környezetünkre nézve, így utánajártunk. A számok pedig bizonyítják, hogy megéri! Érdekes adatként például, az Unióban már az italos kartondobozok több, mint 33%-át visszagyűjtik és anyagában újrahasznosítják. Ez pedig eléri 350.000 tonna, azaz több mint 13 milliárd darab kartont, amit az uniós polgárok szelektíven gyűjtenek évente. És hogy megmutassuk, ez pontosan mit is jelent: ez nem kevesebb, mint hogy a szelektíven gyűjtött és újrahasznosított italos kartondobozok révén 17.000 hektárnyi, azaz mintegy 7 Velencei tó nagyságú erdő terület fáit nem kellett kivágni. Ez bizony óriási eredmény!


És nézzünk körül itthon is: az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) 2010-ben indította útjára az iskolás és óvodás gyerekek számára meghirdetett országos gyűjtőprogramját. A magyar gyerekek pedig hatalmas teljesítményt tettek le az asztalra eddig, és még koránt sincs vége. 2012 végére, azaz röpke 2 éve alatt több mint 150 tonna, vagyis közel 5,5 millió darab italos kartondobozt gyűjtöttek szorgalmas iskolások és óvodások szüleik és pedagógusaik segítségével, megelőzve ezzel 7,3  hektárnyi fa kivágását. A program azóta is tart, a gyerekek pedig gyűjtenek.

Vegyük észre, hogy ha a gyerekek erre képesek, akkor a hétköznapokban mi is megtehetjük mindezt! Miből áll jó helyre hajítani a kartondobozt? Szinte semmiből, igaz! És mi a hatása? Élő környezet! 


Szerző: Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Svédországban annyira dübörög az újrahasznosítás, hogy kifogytak a szemétből

Annyira jól működik Svédországban az újrahasznosítás, hogy évek óta külföldről importálják a szemetet. A svéd háztartási hulladékok kevesebb mint egy százaléka került hulladéklerakókba 2011 óta.

Óceáni hulladékból sportcipő... Már ez is lehetséges! (Sőt, meg is kezdődött a tömegtermelése)

Megkezdődött az óceáni hulladékból gyúrt Adidas sneakerek tömegtermelése!

Adj király adományt! Megható történet egy szívmelengető kezdeményezésről

Legyen egy hely, ahol egymásra találhat az, aki segítene és az, aki segítséget keres. Az Adjkirály egy olvasztótégely, ahol a szükség és a segítőszándék találkozik.

Négyszázezer hektár esőerdőtvett egy svéd milliomos, csak azért, hogy ne vágják ki

Johan Eliasch cirka tizennégy millió dollárt fizetett az amazonasi esőerdő egy részéért a helyi fafeldolgozó cégnek. Egyetlen egy szándék vezérelte: hogy ne vágják ki a fákat.

Egy nagyszerű életcél: megörökíti a veszélyeztetett állatokat, mielőtt örökre eltűnnének (+videók)

Joel Sartore fotós életcélja, hogy portréfotót készítsen a Földön élő ritka, kihalásra ítélt állatokról.


NAPI BOLDOGSÁG