Euroövezeti csúcs - Bíznak a Görögországgal kapcsolatos megállapodásban

Megállapodást várnak az Európai Unió közös pénzét sajátként használó 17 ország állam- és kormányfői egy Görögország segítésére szolgáló újabb hitelprogramról csütörtökön, s azt remélik, ez kedvező hatással lesz az euróövezettel kapcsolatos piaci bizonytalanság megszüntetésére. Szűkebb körű megbeszélésekkel kezdődött a találkozó.
Az értekezletet hivatalosan megnyitó munkaebéd előtt - helyszíni források szerint - a házigazda Herman Van Rompuy európai tanácsi elnök külön ült asztalhoz Angela Merkel német kancellárral, Nicolas Sarkozy francia elnökkel, az euróövezeti pénzügyminiszterek csoportját is elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfővel, valamint Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnökkel. Az eseményen jelen volt Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója is.
Mentik, vagy nem mentik a görög helyzetet?
Ezekben a percekben dől el Brüsszelben.
A brüsszeli ülésre érkezve José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke bizonyosságát fejezte ki, hogy a találkozón megoldást, mégpedig jó megoldást fognak találni a görög adósságválság miatt keletkezett nehézségekre.
Az értekezlet előtti pozitív hangulatot érezhetően befolyásolta az a bejelentés, hogy Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök előző esti előkészítő megbeszélésen közös álláspontra tudott jutni a témában. Ennek jelentőségét nem csak az adja, hogy az euróövezet két meghatározó országáról van szó, hanem az is, hogy Berlin és Párizs kiinduló pozíciója jelentősen eltérő volt. Ebben sajtóértesülések szerint egyebek között a magánbefektetők közreműködésének módozatairól, valamint a görög államadósság átütemezésének elutasításáról esik szó. A nemzetközi pénzügyi piacokon - a legalábbis a részleges fizetésképtelenség közeledésével gyanúsított - Görögország helyzetének tartósabb rendezése kulcsfontosságúnak tűnik ahhoz, hogy az euróövezeti országok iránti teljes bizalom visszatérjen. Az EU-tagországok pénzügyminiszterei tíz nappal ezelőtt már kilátásba helyeztek néhány olyan intézkedést - köztük az uniós pénzügyi stabilitási mechanizmus rugalmasabbá tételét -, amelyek segíthetnek abban, hogy a válság más euróállamokra való átterjedésének veszélye távolabb kerüljön. A csütörtöki euróövezeti csúcs - amelyet megelőzően több résztvevő bizakodónak mondta magát a megállapodással kapcsolatban - az előzetes tervek szerint a kora esti órákban ér véget.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A macskák világuralma nehezen cáfolható: itt a teljesen kézenfekvő bizonyíték! (+videó)

Miért is vannak kizárva a macskák a világ 20 vezető hatalma közül? A kérdés csak költői, a válasz pedig a videó után teljesen egyértelmű és minden kétséget kizáró...

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni." ~ Mark Twain ~

Világtérkép első bliccre - akár már két vonalból! (képriport)

A szubjektív térképek hőskorszakát éljük és most egy nagyon szerethető műfajra bukkantunk! :)

Az egyik legszebb természeti jelenségünk: szállnak a darvak hazánk felett! (képriport)

Jó lenne, ha minden magyar ember legalább egyszer tanúja lehetne ennek a világraszóló látványosságnak, amiért nem kell a Föld valamely távoli szegletébe utaznunk!

Íme a tó, ami minden évben eltűnik, majd újraszületik!

Festői látványt nyújt az évente eltűnő, majd felbukkanó tó Ausztriában.


NAPI BOLDOGSÁG