Így lehet egyszerre jó az üzleti és a családi élet!

A vállalkozók között van egy különösen vakmerő típus – aki a saját házastársával alapít családi vállalkozást. Nekik adunk néhány tanácsot, hogy kerüljék el a zátonyra futást úgy a munkában, mint a magánéletben.


A családi vállalkozások szerepét a gazdaságban nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az Európai Unióban több, mint 10 000 ilyen cég van, akik a térség teljes GDP-jének 9 százalékáért felelnek, több, mint 5 millió főnek adnak munkát és 1 000 milliárd euró forgalmat bonyolítanak évente.

Bár Európában nem készült tanulmány arról, hány családi vállalkozás élén áll házaspár, Ausztráliában igen: ott 46 százalékra jött ki ez az arány. Jól látható tehát, hogy nem kevesen vannak azok a “bolondok”, akik minden várható nehézség és akadály ellenére életük párjával vágnak neki az üzleti világnak.

Az Európai Unió erőfeszítései ellenére (hogy 40% körülire emelje a női döntéshozók arányát a nagyvállalatokban) még mindig ritka, hogy nők valódi döntéshozói pozícióba kerüljenek. Az Unió legnagyobb cégeinek igazgatósági tanácsaiban mindössze egy a hathoz a nők aránya, az elnöki pozícióknak pedig még mindössze 4 százalékát foglalják el a gyengébb nem képviselői. Még az Európai Parlamentben is alig 30 százalékos a női nem súlya.

A családi vállalkozásokban azonban más a helyzet. A kívülállók számára gyakran evidens lenne, hogy a férjé a döntéshozó pozíció, míg a feleségre olyan feladatok hárulnak, mint a könyvelés, az adminisztráció vagy épp a reprezentáció – természetesen a férj fizetésének töredékéért. Csakhogy a családi vállalkozásokban sokszor ennél sokkal jobban megoszlanak a feladatok, egészen addig a pontig, ahol már felmerül a kérdés, vajon ki is hordja a nadrágot?

A sikeres családi vállalkozások azonban nem a házastársi rivalizálásokból, hanem épp, hogy a szinergiákból és a helyes feladatmegosztásból táplálkoznak. Ahol mindenki a saját kompentenciáinak megfelelő területeket viszi, tekintettel a másik fél munkájára. Egymás képességeinek ismerete és elfogadása kulcsfontosságú egy jól működő vállalkozásban és hát kinek ismernénk jobban a kompetenciáit, ha nem a saját férjünkét/feleségünkét?

8 tipp a család és a munka közötti harmóniához

A családi vállalkozások sikerében és gazdasági erejében bízva adunk nyolc tanácsot, hogy végeredményben a vállalkozás és a házasság egyaránt sikeres legyen és ne menjen rá a közös munkára egyik sem:

1) Vizsgálja meg magát, milyen képességeket, tudást képes hozzáadni a vállalkozáshoz. Ha nem rendelkezik a megfelelő tudással, fejlessze. Döntéshozói szerepkörbe lépni a megfelelő tudás nélkül gyenge teljesítményhez vezet, ami viszont rombolja az önbizalmat és hatalmi egyenlőtlenségekhez vezet a cégben.

2) Fedezzék fel és fogadják el egymás erősségeit. Speciális szaktudások esetében általában, mint a programozás, vízvezetékszerelés vagy gobleinkészítés, általában az egyik fél végzi a fizikai munkát, míg a másik a marketingre, pénzügyekre stb. koncentrál, de ez természetesen csak az általános gyakorlat, semmiképp sem kötelező szabály. Írják össze, milyen feladatkörökre van szükség a cégben és hogyan tudják azokat a legjobb hatásfokkal megosztani.

A cikk folytatása itt olvasható!
 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

Mennyire életrevaló a gyerekünk? Tesztelhetjük!

Sokan vannak, akik felnőttek bár, de gondot okoz számukra egy csekk kitöltse, vagy egy családi költségvetés elkészítése. Felnőnek úgy a gyermekeink, hogy nem látják a valódi világot, nem tudnak a "működési elveiről". Hogy ez a szülő kímélete vagy a fiatal érdektelensége miatt van így, a végkifejletet nézve tulajdonképp mindegy is...

Újra kell értékelnünk a nagyszülők szerepét, mert nagyon fontosak!

Boldogabbak azok gyerekek, akik több időt töltenek a nagyszüleikkel - és ez nem csak a puszta tapasztalat, kutatások is igazolják már. Így ahelyett, hogy egyre kevesebb teret kapnak unokáik életében, sok kedvezőtlen szociális hatást is ellensúlyozhatnak szerető jelenlétükkel.

Vekerdy: Így nevelhetsz boldog gyermeket!

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni - véli Vekerdy Tamás pszichológus, akinek a gyermek-szülő kapcsolat különféle stratégiáiról gyűjtöttük össze gondolatait.


NAPI BOLDOGSÁG