Mennyit ér egy olimpiai érem?

A londoni aranyérem az olimpiák eddigi történetének legnagyobb és legnehezebb medálja lesz. Eszmei értéke pedig számokkal nehezen kifejezhető.


A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak számos előírása van az olimpiai érmek anyagára és kinézetére vonatkozóan.


Anyagárban kifejezve


Az aranyéremnek legalább 550 gramm, minimum 92,5%-os ezüstből kell készülnie, és legalább 6 gramm színaranyat kell tartalmaznia. Értéke 706 USD, azaz nagyjából 160 000 forint. Az érem túlnyomórészt ezüstből készül, aranytartalma mindössze 1,5 százalék. Tisztán aranyból készült érmeket utoljára 1912-ben kaptak a sportolók.


Minden idők legnagyobb aranya kerül az idei győztesek nyakába.

Az előírás alapján az ezüstérem ugyanolyan összetételű, mint az arany, csak bevonat nélkül, értéke körülbelül 260 dollár (60 000 forint). A bronzérem értéke ennél jóval kevesebb, kb. 3 USD (700 forint); rézből készül, kis ón és cink ötvözetével.

Az elismerés ára

Az olimpiai érmek eszmei értéke valós értékük sokszorosa.
Ha tehát egy sportoló úgy dönt, hogy hajlandó megválni medáljától, szép kis összeget kaphat érte. Bár kevesen vannak, akik eladják az érmüket, mégis jótékonysági aukciók keretében több sportoló is felajánlotta már azokat.
Vladimir Klicsko bemutatja 96-os atlantai aranyérmét azon a márciusi jótékonysági árverésen, melyen végül 1 millió dollárt adtak a medálért.

Otylia Jedrzejczak lengyel úszónő 2004-es aranyérmét aukción értékesítette jótékonysági céllal, a leütési ár végül több mint 82 ezer dollár volt; 2010-ben nyilvános árverésen 310 ezer dollárért kelt el az az aranyérem, amely az 1980-as Lake Placid-i olimpián győztes amerikai jégkorong-válogatott egyik tagjáé volt; egy idei árverésen pedig 1 millió dollárt adtak Vlamidir Klicsko, ukrán szuper nehézsúlyú bokszoló 1996-ban, Atlantában szerzett aranyérméért.

A megbecsülés ára

A magyar sportolók számára a jó olimpiai szereplés anyagi elismeréssel is jár; az első nyolc helyezett állami pénzjutalmat kap. Pekingben az aranyéremért 20 millió forint, az ezüstért 18 millió, míg a bronzéremért 14 millió forint járt. Bár a Magyar Olimpiai Bizottság még nem hozta nyilvánosságra az adatokat, az aranyérmesek legalább annyi juttatásra számíthatnak most is, mint akik Pekingben állhattak a pódium legfelső fokára. A többi helyezett esetében az Olimpiai Bizottság azt szeretné, hogy idén a pekinginél jelentősebb különbség legyen az egyes helyezettek között a pénzjutalom tekintetében.

Arany, ezüst és bronz... Ezek a medálok fognak lógni a legjobbak nyakában pár héten belül!

A házigazda angolok érdekes módon nem kapnak ilyen juttatást a kormánytól, ugyanakkor egy tévés szereplésért vagy egy reklámban feltűnésért hatalmas összegeket kérnek el. A sportoló értéke nagyban függ természetesen a megszerzett éremtől, de 2-3 évig rendszeresen feltűnnek a médiában.

Magyarországon az olimpiai jutalmon kívül olimpiai járadékra is jogosultak az érmes sportolók, amelyet 35 éves koruktól havonta, életük végéig kapnak. Ez a magyar bruttó átlagkereset összegével egyezik meg, jelenleg 213 000 forint. Az ezüstérmes az aranyérmes 60%-át, a bronzérmes pedig a 40%-át kapja. A járadék felét kapják az olimpikonok edzői is életük végéig.

Persze az eszmei értéke minden egyes győzelemnek, olimpiai éremszerzésnek felbecsülhetetlen a sportolónak és országának egyaránt!


Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

Betiltották a mobilozást egy francia étteremben, hogy beszélgessenek egymással a vendégek

Hean-Noël Fluery a vidámság és a szórakozás nevében betiltotta a mobiltelefonok használatát az asztaloknál.

Már meg is van a legtündéribb szurkoló a vizes vb-n

Egykori olimpiai bajnokunk kisbabája elvitte a show-t hétfő este a Hajós Alfréd Uszodában.

Ilyen az igazi sportszellem - félájult testvérét cipelte a sportoló a vb-címért!

A testvérek között lévő kötelék az egyik legerősebb és legcsodálatosabb dolog a világon. Testvérünkért képesek vagyunk lemondani saját céljainkról is, akárcsak a Brownlee fivérek.


NAPI BOLDOGSÁG