Furcsa élőlényeket sodor partra a tenger a világ strandjain - nem hiszed el, hogy mik ezek!

Ez a furcsa élőlény a világ rengeteg helyén csemegének számít, bár enyhén szóval szokatlan megjelenését látva valószínűleg sokunknak nem az ennivaló az, ami először eszébe jut.

Nos, ő az iszapkagyló, ismertebb nevén "falloszkagyló" (Panopea generosa - angolul geoduck), mely a világ egyik legnagyobb sós vízi kagylója.



Ez az igencsak furcsa kinézetű kagyló a homokba ássa be magát, akár egy méter mélyre is, innen nyúlik ki izmos testével, hogy a felszínt elérve kiszűrje a vízből a tápanyagokat.


Nyugodt, kevés izgalmat rejtő életmódjuknak hála akár 150 évig is élhetnek, persze csak akkor, ha valami közben (akár mi emberek) nem eszi meg őket.


Népszerű ínyencségnek számítanak szerte a világban: legfőképp Észak-Amerikában és Kelet-Ázsiában (Kína és Japán). Édes, ízletes húsukért kedvelik a fogyasztói.


Persze annak hátrányai is vannak, ha valaki az iszapba fúrva éli le életét, hiszen így igencsak macerás a fajfenntartás. Szerencsére a természetnek erre is van megoldása: a hím kagyló hosszú nyúlványán (szifonján) keresztül spermát lövell a vízbe, míg a nőstény egyed ugyanezen módon tojásokat juttat a tengerbe, s ezek az áramlatokon sodródva találkoznak.


A hosszú szifon nem csak a szaporodásban játszik szerepet. Ezen keresztül jutnak oxigénhez és vele képesek a helyváltoztatásra is. Azonban, ha szükséges a nyúlvány villámgyorsan visszahúzódik a homok alá.

Az átlagos kagyló szifonja körülbelül egy méter hosszú, de elérheti akár a két méteres hosszúságot is!


Nem csak az ínyencek érdeklődnek az iszapkagyló iránt. Kutatók a kagylók héján található gyűrűket vizsgálva ugyanolyan következtetéseket vonhatnak le az óceán (és az állat) állapotáról, mint a fák évgyűrűiből.





Viccnek tűnik, de mégis igaz és létezik ilyen élőlény. Te ismersz olyan állatot, amitől hátast dobunk? :)


Forrás: boredomtherapy

Pozitív Nap - Gerecs Zsófia


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

Egy fotósorozat, ami megmutatja a gyerekek hogyan töltötték net és okostelefon nélkül a nyarat szerte a Földön

Summer Unplugged, azaz "nyár kihúzva", ez volt egy nemzetközi fotósverseny címe. Ennek pedig az volt a témája, hogy a gyerekek, hogyan töltik a nyarat, ha nem az interneten lógnak, vagy a Tv előtt ölnek. Fotósok százai örökítették meg világszerte, milyen boldogan telt a gyerekek nyara tévé, internet és telefon nélkül! Mutatjuk a legjobbakat!

Idén nyáron készítsd el a tökéletes főtt kukoricát!

Első gondolatra a világ legegyszerűbb dolgának tűnik a főtt kukorica elkészítése. Mégis, ha belegondolunk, hányszor bosszankodtunk amiatt, hogy kemény, túlfőtt vagy éppen száraz volt a délutáni nasinak szánt főtt kukorica. Idén nyáron készítsük el tökéletesre!

Egy fiatal csapat úgy mutatja be a Dunakanyart, ahogyan előttük még senki

Az elmúlt évek legszuperebb kezdeményezésében, a DunakanyarGO-ban az ország egyik méltatlanul mellőzött tájegységét ismerhetjük meg

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG