Budapest láthatatlan kincse - A rákóczi úti ismeretlen templom

A Deák-téri templomot kinőve a budapesti magyar-szlovák-német nyelvű evangélikus gyülekezet József nádorhoz fordult iskolai és egyházi célokra alkalmas telek ügyében. 1854-ben iskola, és paplak épült, majd 1856-ban templom építésébe fogtak.
Az épület teljes egészében csak 1867-re lett kész, és az építkezés során az egyházközösség súlyosan eladósodott. Így került sor a Luther Mártonról elnevezett bérház, a Luther-ház felépítésére.



Az akkori tervek alapján az épület három oldalról fogta volna közre a templomot, és az egyházi iskolát, de végül az udvar teljesen zárt lett. Bejárata a Rákóczi út 57-ből nyílik. A gyülekezet tagjai a mai napig ezt a bejáratot használják istentiszteleteik alkalmával, csakhogy azokat már nem a templomban, hanem a régi egyházi iskolában kialakított kápolnában tartják.



A világháborúk, és a népesség tömeges elvándorlása, és kitelepítése által a közösség már nem tudta fenntartani a templomot, ami először állami, majd magánkézbe került, hogy ne kelljen lebontani.

Az épület napjainkban edzőteremként üzemel, három szinten. Az alsó szinten az öltözők, a további két szinten kondigépek, és egyéb eszközök helyezkednek el.



Forrás: valasz.hu

Resán Alexandra - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

ZSIMÜ: Összművészeti zsongás egy hétig Budapesten

Számtalan értékes program várja az érdeklődőket, mi most közülük hármat ajánlunk nektek, amik (szerintünk) ütősen és tartalmasan pezsdítik a főváros tavaszi zsongását!

Budapest: az egyik legélhetőbb és a legszebb város a kontinensen (videók, amiktől még budapestiként is lehidalsz)

Legalábbis az Expedia utazási oldal szerint a magyar főváros nem kevesebb mint a legszebb és legélhetőbb a vén Európa kontinensén. Nos, mi ezzel biztosan nem fogunk vitatkozni!

A betondzsungel ösvényein - Ha még nem ismered, akkor ezt nagyon sürgősen pótold!

A Betondzsungel Ösvényein a nagyvárosi élet mindennapjait veszi a célkeresztbe. Jivens O. Breewenses "természetfilm" sorozata, arra vállalkozik, hogy tudományos igényességgel, közelről mutassa be a nagyvárosi emberek különböző csoportjait.

Elképesztő 145 éves titok lappang Kőbánya alatt - vess rá te is egy pillantást!

Kőbánya roppant izgalmas környék, csak igyekszik ezt a lehető legjobban titkolni. Az itt lévő Dreher Sörgyár csak egy, a nevezetességei közül.


NAPI BOLDOGSÁG