A világ legnagyobb rejtélyei 1.rész

A világ tele van rejtélyekkel. Sokan sokféle módon próbáltak már ésszerű magyarázatot adni ezekre a kérdésekre, de igazán meggyőzőt senki sem talált… Sorozatunkban a világ néhány megfejtetlen titkát boncolgatjuk. Remélhetőleg eredménnyel!

A Húsvét-sziget óriásai


A Húsvét-sziget (spanyolul Isla de Pascua, rapanui nyelven Rapa Nui) Polinéziában található sziget, Chile tartománya 1888 óta. Nevét onnan kapta, hogy egy holland tengerész, név szerint Jakob Roggeveen, 1722-ben húsvét vasárnapján fedezte fel.

A bennszülöttek nyelvén Rapa Nui-nak, azaz „Nagy Evezőnek” hívják. A Húsvét-sziget a moai-nak nevezett kőszobrok révén lett világhírű. A sziget nagy része a Rapa Nui Nemzeti Park területéhez tartozik, s mint ilyen, a világörökség része.


Moainak (kiejtés: moáj) nevezzük a Húsvét-szigeten található kőszobrokat. A legtöbb moait egy darabból faragták, de némelyik fejen egy különálló, pukaunak nevezett korong is elhelyezkedik. A 600-nál is több ismert moai a sziget partvonalának teljes hosszán szétszóródva helyezkedik el. Legtöbbjüket a Rano Rarakuból bányászott szikladarabokból készítették, a bányában közel 400 további, befejezetlen moai található.

A jelek arra utalnak, hogy a munkát hirtelen hagyták abba, sok a sziklából csak félig kifaragott szobor. A szigetlakók gyakorlatilag az összes befejezett moait felborították, miután a szobrok készítése abbamaradt. Bár a szobrokat általában fejekként említik, sokuknak van válluk, karjuk és törzsük is, melyeket az idők során betemetett a föld. Jelentésük mind a mai napig tisztázatlan, és számos elméletet állítottak fel velük kapcsolatban.


Óriásokkal sétálva


A legelterjedtebb vélekedés az, hogy a szobrokat a sziget polinéz lakói faragták 1000 évvel ezelőtt vagy még korábban. Az elmélet szerint a szobrok vagy a szigetlakók halott felmenőit ábrázolják egyfajta síremlékként, vagy fontos, a szobrok készítésekor még élő személyiségeket, esetleg a készíttető család státuszát szimbolizálják. A moai készítése valószínűleg rendkívül sokba került. A szobor kifaragása évekig tartó munkát igényelt, és ezután a kész moait helyére is kellett szállítani (gyakran a sziget másik végére).


A nagy rejtély valójában az, és a mai napig nem ismert, hogy pontosan hogyan szállították a kőszobrokat, de feltételezhető, hogy faszánokat, vagy görgőket használtak hozzá. Vélhetően az égetéses földművelés és a szobrok szállításához szükséges faanyag mértéktelen felhasználása vezetett a sziget erdejeinek teljes kiirtásához. (Ez azt is megmagyarázná, miért maradt olyan hirtelen abba a kövek kibányászása.)

Egy lehetséges magyarázat: ahogy a National Geographic szerint szállították a moai-okat.

A sziget legendái szerint egy törzs főnöke új otthont keresett. Halála után fiai felosztották egymás között a sziget területét. Valahányszor egy törzsfőnök meghalt, egy moait helyeztek el a sírjánál. A szigetlakók úgy hitték, ezek a szobrok megőrzik a halott főnök manáját. Remélték, ha a mana a szigeten marad, jó sors vár rájuk, elegendő lesz az eső és bő a termés…


Pozitív Nap

Források:  NatGeo, Zaang Média, lost-civilizations.net

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Légy te is régész - Jön a Régészet Napja

Az ország 36 településén csaknem kétszázötven izgalmas rogram várja a történelem iránt érdeklődőket a hétvégén az idén második alkalommal megrendezendő Régészet napján.

Gyönyörűen díszített, 500 éves ruhákat találtak! (képriport)

Díszes ruházat és művészien megmunkált csecsebecsék várták a régészeket!

Soha nem látott felvételek kerültek elő Pompeji városáról

A régi olasz filmhíradókban a pompeji ásatásokról vetített fekete-fehér kockákat tett fel honlapjára kedden az egyik olasz napilap az olasz filmarchívum közreműködésével.

Erre büszke lehetsz: magyar építész tervei alapján épülhet múzeumkomplexum Mongóliában - interjú Kovács D. Barnával.

Büszkén osztjuk meg ezt a hírt veletek: elképesztő nemzetközi sikert ért el egy magyar építész, akit megkerestünk és kifaggattunk a nemzetközi szenzációról!

A földi élet legkorábbi jeleire bukkantak rá Ausztráliában

A földi élet legkorábbi nyomait rejtheti a nyugat-ausztráliai Pilbara nevű régió. A mostani felfedezés segíthet a kutatóknak a Naprendszer jobb megértésében.


NAPI BOLDOGSÁG