Civil válasz a zavargásokra - A Facebookon szerveződnek az önkéntesek Londonban

Sokan a BlackBerry Messengert és a Twittert okolták, amiért a londoni zavargások olyan jól szervezettek voltak. Most a városért tenni akaró önkéntesek is a Twitteren, illetve a Facebookon szervezik meg, hogyan segíthetnek rendet rakni.

A Scotland Yard helyettes megbízottja a Twittert hibáztatta a londoni fosztogatás és az erőszak fokozódása miatt. "A közösségi hálózatokat és más módszereket használtak a mohóság és bűnözés ilyen mértékű megszervezéséhez" – nyilatkozta Steve Kavanagh a BBC 4 rádióadónak. Más fórumokon a BlackBerry Messengert okolták a politikusok és a médiaszemélyiségek, mondván, kiemelt szerepet játszott abban, hogy ennyire jól szervezettek voltak a rendbontások. Több fórumon is felmerült a kérdés, vajon a közösségi média és a telekommunikáció olaj volt-e a tűzre a zavargások során. Tény, hogy néhányan élőben  közvetítették a telefonjukkal a történteket a zavargások közepéből és a Twitteren, illetve a BlackBerry Messengert használva szervezték az akciókat. Néhányuk még fotókat is töltött fel magáról, amint a lopott árukkal pózol. Mások - mint erről a BBC is beszámolt - javaslatokat küldtek, mit kellene kifosztani legközelebb.
Online szerveződnek a vandálok után takarító önkéntesek, lakástulajdonosok és lakók, szeretnék eltüntetni az erőszak pusztítását.
A zavargók brutális pusztítást okoztak - a BBC "előtte-utána" képein ez jól látható. Most viszont több ezer londoni önkéntes szintén a közösségi oldalakat - a Twittert és a Facebookot - használja, hogy megszervezze a takarítást és rendet rakjon, amennyire erejéből telik - áll a Mashable cikkében. A  @RiotCleanup Twitter page-nek például több mint 50 000 követője lett úgy 10 óra alatt. Folyamatosan küldi a híreket arról, hol, mikor lehet csatlakozni a takarítóbrigádokhoz. A Facebookon is több hasonló oldalon szerveződnek az önkéntesek, akik szeretik Londont, de gyűlölik a zavargásokat. Sőt, a takarítók önálló weboldalt is létrehoztak, a riotcleanup.co.uk-t folyamatosan frissítik. Az oldal létrehozója nincs Londonban, de úgy érezte, tennie kell valamit a városért. A Tumblren a “Catch A Looter” (Kapj el egy fosztogatót) az üzleteket fosztogatókról várnak képeket, hogy ezek segítségével azonosítsák a tetteseket. 

A zavargások szombat este kezdődtek egy 26 éves helyi férfi halála miatt tiltakozással, aki csütörtökön egy lövöldözés során vesztette életét. A tömeg egyre terebélyesedett, és a megmozdulás csakhamar rendbontássá és a rohamrendőrökkel való összecsapássá fajult. Vasárnap éjjel több mint kétszáz fiatal tört be több üzletbe a rendőrség száznál is több randalírozót vett őrizetbe.
Takarítás a Clapham Junctionnél a vandálok után Londonban.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Az igazság, ami az emberek online fotói mögött van

Naponta több millió ember fotózza magát, ebédjét, hobbiját, pillanatát, akármijét a legnagyobb online közösségi oldalakra (Instagram, Facebook), hogy eladja magát, esetleg még egy új identitást is felkapjon. Olyan képeket készítenek, amik idilliek, tökéletesek és meglehetősen sterilek. Egy Bangkokban élő fotós megmutatta, hogy mi áll a hamis Instagram-fotók mögött. Egy vietnami fiatalokból álló csapat, pedig zseniális leleplező videót készített. Mutatjuk!

BÖJTE CSABA A FACEBOOK NAGY CSALÁSÁRÓL

Hosszú és tartalmas interjút adott Böjte Csaba testvér az erdélyi Maszolnak. A ferences szerzetes nagyszerű példával érzékeltette, soha nem a pálya széléről kell kiabálnunk, hanem aktívan kell cselekednünk.

Ez az első kiállítás, ami kutyáknak szól!

A mai világban már igazából bármit lehet. Így történhetett az, hogy Londonban megnyílt az első olyan kiállítás, melyet kifejezetten ebeknek készítettek el.

Játékra invitálunk: megtalálod a Holdat a felvágottak között?

A Hold mindig ugyanazt az oldalát mutatja felénk. Ezt a tulajdonságát kihasználva igen ötletes és mókás játékra invitál minket egy japán twitterező.

Így használd jól a Facebookot - lecke egy igazán sármos színésztől

Joseph Gordon-Levitt igyekszik tenni a nagyobb jóért, s ehhez nem rest a közösségi médiát is ötletesen felhasználni. A "Minden nap csodás" elnevezésű megmozdulásának következő eleme a nyilvános zene lett.


NAPI BOLDOGSÁG