Magyar kézművesek nyitották meg a karácsonyt Olaszországban

Hétvégétől magyar betlehemek láthatók a Nápoly közelében rendezett nemzetközi kiállításon és a római Pantheonban is. A választás nem volt véletlen: Antonio Tedesco vatikáni bíboros figyelt fel arra, hogy a magyar népművészek a tradícióhoz hűen építenek betlehemet, és természetes anyagokat használnak fel. 


A betlehem a karácsony hagyományos jelképe Olaszországban, eredetileg innen ered a betlehem állítás szokása is, és az idén magyarok építettek betlehemet Itáliában. 


Magyar betlehemmel ünnepelnek Rómában és Nápolyban is


A Nápoly közeli Giffoniban hazánk a díszvendége a tizenhatodszorra megrendezett Nemzetközi Betlehemi Jászolkiállításnak: Giffoni 14. századi ferences kolostorában Vízkeresztig magyar betlehemek látható  a Népművészeti Egyesületek Szövetsége kézműveseinek és művészeinek alkotásaival. A választás nem volt véletlen: a kiállítást rendező Antonio Tedesco vatikáni bíboros figyelt fel arra, hogy a magyar népművészek a tradícióhoz hűen építenek betlehemet, és természetes anyagokat használnak fel. Monsignore Don Antonio Tedesco arra kérte a Népművészeti Egyesületek Szövetségét, hogy Magyarország díszvendégként vegyen részt a természetes anyagokból, hagyományosan kézzel készített jászlakkal a kiállításon. Így az olasz látogatók a legjelesebb magyar alkotók mintegy 50 alkotását ismerhetik meg egy XIV.századi kolostor falai között.

Kiss István fafaragó betleheme. Forrás: nesz.hu


Magyar betlehemmel ünnepel Róma városa is: a budapesti Esély Kövessi Erzsébet Szakképző Iskola és Gimnázium diákjai és tanárai által készített hordozható jászol a római Zarándokközpontban lesz látható. A római Pantheonban, az itt Szűz Mária és a keresztény mártírok tiszteletére felszentelt bazilikában vasárnap avatták fel. Kiss István egri fafaragó járomkeretbe foglalt betlehemi jászol-alkotását hazánk római és szentszéki nagykövete jelenlétében. A fából faragott magyar betlehem Róma szívében, az egyik leglátogatottabb műemlékben áll Raffaello és az olasz királyok sírjai közelében.

Lassan 800 éves a betlehem állítás hagyománya Szent Ferenc állított először betlehemet


Assisi Szent Ferenc állított először betlehemet, aki az ünnepek ünnepének tartotta a Megváltó születésének ünnepét. Az ő nevéhez fűződik a betlehemállítás szokása, amely világszerte elterjedt. Az első betlehemállítás történetét Celanói Tamástól tudjuk. Szent Ferenc az itáliai Greccióban 1223-ban megkérte egy barátját, hogy rendezzen be egy barlangot, készítsen jászolt, hozzon szalmát, szamarat és ökröt, értesítse a pásztorokat, és így „alkalmi színészekkel” felelevenítették a szent éjszaka eseményeit.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ingyen szállhatunk meg olasz vendégházakban - egy feltétellel

La Settimana del Baratto. Magyarul Barter Hét. Így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszállóban ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni. A szó legszorosabb értelmében - írja a Condé Nast Traveler.

"Olyan vagyok, mint a birkák, a szabad levegőnek születtem" - 90 éves néni egy olasz falu egyedüli lakója

Az augusztusban 91. életévét betöltő Paolina Grassi az utolsó lakója Casali Socraggio hegyvidéki falujának Olaszországban a svájci határ közelében

Varázslatos erdő a belvárosban - Milánó függőleges kertje!

Szemiramisz függőkertje a világ hét csodája közül az egyik volt. A varázslatos kert felfelé törekvő zöld bujasága azonban valószínűleg eltörpülne a Milánóban épített Bosco Verticale mellett.

Filmvászonra kívánkozik ez a kísértetiesen gyönyörű kaszinó...

Még a 20. század elején épült a Fekete-tenger partjánál elterülő Konstancában az a kaszinó, mely kihaltságával és lepusztultságával együtt cseppet sem vesztett bájából, sőt!

10 útravaló a női lélek legjobb ismerőjétől

Kevés az olyan nő, aki ne olvasott volna el legalább egy Jane Austen-könyvet életében, vagy ne hallott volna Mr Darcyról. Nem véletlenül olyan népszerű az írónő...


NAPI BOLDOGSÁG