Szilveszter a világ körül


Új év, új élet – mióta világ a világ, az emberek mindig valami mást, valami jobbat várnak a beköszöntő új esztendőtől. Lezárni azt, ami a múlt évben rossz volt, bizakodva várni, mit hoz a jövő- erről szól a szilveszter. Így a Föld minden táján babonák, népszokások kötődnek e jeles naphoz: legtöbbjük kedvező időjárást, gazdag termést, sok pénzt, egészséget és egyéb földi jókat hivatott biztosítani az elkövetkezendő 365 napra.


Mindenki ugyanazt kívánja az új évre: egészséget, gazdagságot, boldogságot, de a megünneplésében vannak eltérések az egyes földrészek, országok között. Nézzük, hogy mások milyen hagyományokat, szokásokat követnek, hogy bebiztosítsák a következő évi szerencséjüket az élet minden területén:


Hollandia


A hollandok rendeget kör alakú süteményt esznek Szilveszterkor. Linzereket, fánkokat és bármi más kör alakú süteményt szereznek be, hogy ezzel jelezzék, hogy a következő évre sok pénzt várnak. A szilveszteri asztalra annyi ilyet tesznek, amennyit csak lehet, hogy ezzel biztosítsák maguknak a várt gazdagságot.

Olaszország


Az olaszok nem hazudtolják meg messze földön híres temperamentumukat, hiszen Szilveszterkor egyszerűen kidobálják a régi holmikat a lakásból, ráadásul mindezt általában az ablakon át teszik.

Ezzel úgy tartják, hogy helyet csinálnak a következő évben várható szép, új dolgoknak, amikből várhatóan nagyon sok fog érkezni a kidobáltak helyére.

Ausztria


A németországi Tirolban nagyon népszerű szokás, hogy éjfélkor a férfiak kimennek a kertbe és megráznak egy almafát. Ráadásul mindezt meztelenül teszik, hiszen a tettük célja az, hogy a következő évre biztosítsanak maguknak elég férfiasságot. Mivel azonban ehhez táplálék is szükségeltetik, ezért a farázás után azonnal esznek néhány tiroli rétest is.


Spanyolország


A spanyolok nem csak az év egészéről szeretnék Szilveszterkor megtudni, hogy vajon szerencsés lesz vagy sem, hanem az egyes hónapokra lebontva is szeretnének tisztában lenni a kilátásaikkal.

Ezért éjfélkor 12 szőlőszemet esznek meg, mindegyikhez egy-egy hónapot rendelve. Amelyik édes ízű, az szerencsés hónapnak ígérkezik. Hasonló szokásokat követnek Mexikóban, Peruban és Kubában is.




Görögország


A görögök a szerencséjüket próbálgatják lemérni Szilveszterkor. A vacsora mellé szerencsesüteményeket, tésztákat készítenek, néhányukba pedig pénzdarabokat rejtenek.
Aki a pénzt tartalmazó darabot választja, az szerencsére számíthat a következő évben.

Törökország


Törökországban Szilveszterkor általában minden család eszik egy gránát almát. A gyümölcs színe és a magok formája egyaránt a pénzt és a gazdagságot jelképezik, amellett a törökök komoly szerencsehozó jelentést is tulajdonítanak a gránátalmának. Ha a gyümölcs sérült vagy rohadt, akkor viszont a törökök valami komolyabb bajra számítanak.

Kína


A Távol-Keleten de főleg Kínában elterjedt szilveszteri szokás, hogy a hosszú életet szimbolizáló, sokszor akár több méter hosszú tésztát főznek, és próbálják azt egyben megenni.

A hagyomány úgy tartja, hogy ha sikerül szakadás nélkül beszippantaniuk egy hosszú tésztaszálat, akkor hosszú élet vár rájuk.

Japán


Seprűvel a kezükben köszöntik a japánok az érkező újévet. Ezzel a művelettel „beseprik” a szerencsét a házba, amelynek ajtajára – az ártó szellemek távol tartására – szalmakötegeket tesznek. Emellett buddhista szokás szerint 12 helyett 108-szor ütik meg a harangokat. Ez a hat fő bűnre és azok egyenként 18 árnyalatára emlékezteti a hívőket.

Kolumbia


Kolumbiában, a többi dél-amerikai országhoz hasonlóan fontosnak tartják, hogy szilvesztert jókedvvel, nevetéssel ünnepeljék meg, mert akkor az egész következő év vidáman telik majd. Itt az óévet külön meg is személyesítik: öregemberként, gólyalábon járja az utcákat, és a jókedvet biztosítandó vicceket kiabál.

Mexikó




A mexikóiak nagyon szeretnek utazni, legérdekesebb újévi hiedelmük is ehhez kapcsolódik. Azt tartják ugyanis, hogy ha pontban szilveszter éjfélkor bőrönddel a kezünkben sétálunk az utcán, a következő évben izgalmas utazásra számíthatunk.


Kuba


Ha a szilvesztert Kubában ünnepeljük, ne mulasszunk el ernyőt vinni magunkkal. A kubaiak tiszta vizet öntenek – nem a pohárba, hanem – a mit sem sejtő járókelő nyakába. Hitük szerint ez a szokás tiszta, áttetsző, sima folyású új esztendőt biztosít számukra.


Boldog, sikeres és nagyon pozitív új évet kívánunk Olvasóinknak!

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Készen állsz 2018 nagy olvasási kihívására?!

Ha már egy olyan könyved sincs otthon, amit még ne olvastál volna el, ha már senki nem tud olyan olvasnivalót ajánlani Neked, amit már ne tudnál fejből oda-vissza, akkor ez a játék Neked való! Ha úgy érzed, keveset olvasol, pedig igenis szeretnél, akkor még motivációként is jól jöhet ez a kihívás! Kalandozz egy kicsit a könyvek világában!

Év végi agytakarítás: 8 dolog, amit még idén pucolj ki az életedből!

Az utóbbi időben többször is felvetődött, hogy az emberek miért tesznek különös dolgokat akkor is, ha attól cseppet sem lesznek sem boldogabbak, sem elégedettebbek, sőt egyenes károsan hatnak rájuk ezek a szokások.

Ingyen szállhatunk meg olasz vendégházakban - egy feltétellel

La Settimana del Baratto. Magyarul Barter Hét. Így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszállóban ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni. A szó legszorosabb értelmében - írja a Condé Nast Traveler.

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.


NAPI BOLDOGSÁG