Erre büszke lehetsz: magyar építész tervei alapján épülhet múzeumkomplexum Mongóliában - interjú Kovács D. Barnával.

Büszkén osztjuk meg ezt a nagyszerű hírt olvasóinkkal: elképesztő nemzetközi sikert ért el egy magyar építész! 


Az alkotás iránti vágy, és maga a létrehozott mestermunka az emberi kultúra legalapvetőbb megjelenési formája. Kovács D. Barna építész és művész, aki képes munkáiból kihozni a maximumot, ugyanakkor az egyediségre is törekszik. Tervei nemrég nyertek Ulánbátorban, Mongólia fővárosában egy nemzetközi építészeti pályázaton. Ennek eredményeképpen a Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum az ő tervei alapján fog felépülni a közeljövőben. 

Barna a rajzolás szeretetétől indult el az építészet irányába, felvételt nyert a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem építész szakára. Az egyetemi időszak alatt külföldi tanulmányokat is folytatott, többek közt az Erasmus csereprogram keretében, Isztambulban a Marmara egyetemen, továbbá Breuer Marcell ösztöndíjjal az Amerikai Egyesült Államokban, majd 2 évet tanult a Universität für angewandte Kunst építész szakán.

Végül a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MOME)  diplomázott. 2010-ben Junior Prima díjat kapott építészet és építőművészet kategóriában.

Több magyar és külföldi építészirodában volt szerencséje dolgozni, de a tapasztalatai alapján úgy határozott, hogy társaival -  Barna Architects néven - építész stúdió kialakításába kezdenek. Alapvetően építészeti és mérnöki tervezéssel foglalkoznak, de Barna személy szerint elkötelezett a bútor és tárgytervezés iránt is! 

Mit jelent ez a mostani díj számára? Miért választotta ezt a pályát? Hogyan érte el szakma legmagasabb sikereit? Ki ez az ember? Interjúnk, minden kérdésre választ ad. 

Hogyan lehet elképzelni egy ilyen pályázatot, melyen részt vett?

Kovács D. Barna: egy nemzetközi építészeti pályázat keretén belül sikerült megnyerni az első helyezést, amin többek közt mongol, japán, koreai, és kínai építészek indultak. A múzeum építészeti pályázat kiírása részletes információval látta el a pályázókat az épület funkcióiról, és a kiállítótermek követelményivel kapcsolatosan.

Egy ilyen pályázat sok kockázattal jár, mert a befektetett munka nem minden esetben térül meg. Általában nem lehet tudni pontosan, mi lesz a döntő momentum a bizottság számára, ezért a megérzéseinkre hagyatkoztunk.

Hol, mikor volt a kiírás, és miért ön nyert a pályázaton? Mi következik ezután?

K.D.B.: a pályázatot beadási határideje 2013 decemberében volt, és viszonylag gyorsan értesültünk a jó eredményről. A hivatalos díjátadó Január 7-én, Ulánbátorban (Mongólia fővárosában) volt, ahol Bugan Altengerel és Ochir Tuvshinbayar építész kollégánk képviseltek minket, és vették át a díjat. 

Nagyon sok kutatás és elemezés előzte meg a tervezést. A sikeres pályázat titkát abban látom, hogy a bíráló bizottság fogékony volt, a sokatmondó visszafogottság értelmezésére a tervrajzokban, a letisztult formákra alapoztuk az épület tömeg kialakítását, és pontosan betartottuk az általuk kért részleteket, a múzeumi kiállítóterekkel kapcsolatosan.

Barna Architects
Barna Architects

A kivitelezés menete még bizonytalan, olyan híreket is olvastam, hogy szeretnék 2016-ban már átadni. Szeretnénk megbeszéléseket folytatni, a lehetséges további tervezést illetően, sok részletet kell még kidolgozni ahhoz, hogy a projekt összeálljon, és érdemi döntés születhessen a megépítésre. Jelenleg azon fáradozunk, hogy tovább építsük a jó kapcsolatot a megrendelővel.


Nagy megtiszteltetés lehet egy olyan nívós intézmény bővítésére felkérést kapni, mint a Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum. Tudna erről mesélni részletesebben?


K.D.B.: nagy örömként szolgált a hír, hogy mi nyertük el a pályázatot. Mongólia nagyon gazadag természeti és történelmi kincsekkel rendelkezik. Ennek bemutatására, több múzeumot szeretnének létrehozni a jövőben.

A Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum is ezen összefogott kulturális beruházások részeként jöhet létre, az Ulánbátor Nemzeti parkjában. Reméljük sikerrel fognak zárulni az elkövetkező hónapok eseményei, és további jó hírekkel fogunk tudni szolgálni.

Milyen lesz az épület stílusa? Kizárólag múzeumi funkciókat fog ellátni, vagy egyéb rendeltetései is lesznek az épületnek?

K.D.B.: egy több funkciós épületről beszélünk, ami a kiállítási területek mellett, kutatói, oktatási és az ezekhez kapcsolódó iroda funkciókkal rendelkezik, mindent egybevéve ez egy 50.000 négyzetméter összterületű komplexumot jelent. 

A cél a könnyen átlátható térszervezés volt, az íves tömeget helyenként megszakító „utak”, védett közösségi tereket, bejáratokat hoznak létre az épületegységben. Az archaikus formák összhangban jelennek meg a hely építésztörténeti eszméivel, de nem használ egyértelmű jelképeket. A fő megközelítési irányból látható külső kiállító tér, jól szemlélteti az értékek megőrzésére irányuló óvó habitust az épületen. 

Barna Architects
Barna Architects

Miért újszerű és különleges az ön megoldása?

K.D.B.: az ázsiai építészeti terveknél sokszor merül fel az igény, az adott országra jellemző szimbólumok megjelenítésére a koncepcióban, és ez sokszor kihívás elé állítja az építészeket.
A mi tervünk a sokatmondó visszafogottság szellemében készült, szerintem a bíráló bizottság fogékony volt erre, ezért sikerült jó eredményt elérni. Olyan épületet szerettünk volna tervezni, amely tükrözi a környezete kihívásait, de önmagában is értelmezhető építőművészeti alkotás. 


Számos magyar tudós, mérnök, informatikus alkotott maradandót, ami része életünknek a mai napig. Bízunk benne, hogy Kovács D. Barna Magyarországon is kap majd lehetőséget szenvedélye és tehetsége bemutatására, és gyarapítani tudja majd országunkat munkáival.


Szerző: Tamás Zsanett - Pozitív Nap
Illusztrációk:
Mongol Nemzeti Archeológiai Múzeum pályázatban benyújtott tervrajzai és látványtervei

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

A ház, amit 6 óra alatt fel tudsz építeni és amivel bárhova elköltözhetsz

Egy olasz cégnek és építészmérnöknek sikerült kiviteleznie egy olyan szuper házat, amelyet 6 óra alatt össze, majd ki lehet hajtogatni, feltenni egy teherautóra, és máris indulhat a szállítás, vagyis a költözés.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Igazi hobbit-lak: ez lett az év ökoportája 2017-ben

A ház fából, kőből és szalmából készült, fabútorokkal és más természetes anyagokkal. A Bristol mellett "magasodó" családi fészek kívül és belül is varázslatos. A ház egy tóra néz, aminek látványában minden vendég gyönyörködhet. Nem csoda, hogy a legjelentősebb díjat nyerte el a gyönyörű ház Angliában.

Hóbagoly szállította az aranyat a magyar természetfotósnak

Aranyérmet nyert Kércz Tibor fotográfus a 2017-es francia PX3, Prix de la Photographie Paris nemzetközi fotópályázaton - írja a National Geographic.


NAPI BOLDOGSÁG