Egy fiatal magyar grafikus, akinek a munkáit órákig lehetne nézni (képriport)

Niki azt mondja, a fejében először mindig a készítés módját fixálja le, utána pedig azt tervezi meg, milyen alkotást tudna elképzelni az adott anyagra. Bár munkái bizonyos esetekben digitális technikával készülnek el, az eredetük minden esetben valamilyen kézimunkával létrehozott tárgy - ami csak emeli a végeredmény értékét. 

Egy pályázatra készült plakát, amely a csillagos eget ábrázolja. A szöveg magyarul: Mindenki felett ott ragyognak a csillagok, de vannak olyanok, akik felett nincsen más, csak az égbolt.


Minél tovább nézzük Niki munkáit, annál több dolgot fedezünk fel bennük. Olyan műalkotások, amelyek sokrétűségük okán figyelmet követelnek tőlünk, a közönségtől, mivel elsőre nem tudjuk minden titkukat megfejteni. Nem véletlenül: Niki akotásainak kimondott-kimondatlan célja az egyéség keresése és felismerése a sokféleségben. Ez az, ami minden tervén nyomot hagy, és ez az, ami miatt órákig tudnánk szemlélni őket.

Egy S-betűt ábrázoló plakát, amely az art nouveau egyik magyar képviselőjének, Körösfői Kriesch Aladár születésének 150. évfordulója alkalmából rendezett kiállításra készült


Alkotásainak sokszínűségét erősíti, hogy a fiatal grafikus gyakran inspirálódik a közösségi eredetű hagyományokból is, szívesen nyúl népi, népművészeti témákhoz. Előbbit remekül példázza a Fényillusztrációk című képsorozata, ahol három nép teremtéstörténetét mutatja be. Hogy a munkák még látványosabbak legyenek, Niki a fekete papírból kivágott történeteket hátulról fénnyel világította meg, és úgy kapta lencsevégre:

Az Abenaki indiánok teremtéstörténete

A finn Kalevala

Laosz teremtéstörténete


Utóbbit, vagyis a népies vonalat  Az öt kontinens dalai című diplomamunkája képviseli, amely a világ különböző nemzeteinek népdalait foglalja össze. A gyönyörű énekek kottáihoz, amelyek között találunk altatódalokat, szerelmes, illetve gyermekek számára íródott nótákat is, Niki a saját elképzelései alapján tervezett illusztrációkat. 



Bár jól látszik, milyen aprólékos munkát igényel minden egyes kép, az ábrázolások részletessége nem öncélú: Niki minden egyes vágást arra használ fel, hogy minél többet elmondhasson az adott történetről, minél mélyebb hatást gyakoroljon ránk. Azt mondja, megnyugtatja a munka monotonitása, öngyógyító, mediatív folyamat ez neki. 

A végtelenbe és tovább című kiállításra készült plakátok


Niki első kiállítása március 10-én nyílt meg a debreceni
Méliusz Juhász Péter Könyvtárban, és egészen március 28-ig látogatható lesz. Ha tetszettek a munkái, mindenképpen nézd meg őket élőben is, vagy szemezgess belőlük online itt és itt!


Pozitív Nap

Szöveg forrása: Pozitív Nap/ Szabó Emma Zsófia művészettörténész 
Képek forrása: Jánosi Nikolett

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Lehengerlő látvány: fűzfavesszőből készült alkotások

A fűzfát már régóta használják a kertekben dekorálás céljából, de egyéb, kreatív alkalmazásának is ezernyi példája ismert.

ZSIMÜ: Összművészeti zsongás egy hétig Budapesten

Számtalan értékes program várja az érdeklődőket, mi most közülük hármat ajánlunk nektek, amik (szerintünk) ütősen és tartalmasan pezsdítik a főváros tavaszi zsongását!

Egy moszkvai srác elképesztőt alkot a kocsikra tapadt szutyokból

Az orosz Nikita Golubev nem főállásban rajzol képeket mocskos autókra. A srác dizájnerként és illusztrátorként keresi a kenyerét, de legújabb projektjében Moszkva retkes járműveit használja vászonként.

Falun: tündéri magyar animáció a falusi életről (+videó)

Zseniális rövidfilm terjed arról, mit szeretünk a kis magyar falvakban. Wonhaz Annamária rövidfilmje tökéletesen visszaadja az a hangulatot, nyugalmat, otthonosságot, amit falun érzünk.

Rajzok, amik pontosan megmutatják, miben más a keleti és a nyugati ember

Ha kisüt a Nap, a nyugati ember veszi a plédet és kifekszik sütkérezni, a keleti pedig a napernyőjéért nyúl. Rajzok, melyek megmutatják, hogy a nyugati ember énközpontúbb, célirányosabb, környezettudatosabb, és csendesebb az étteremben, mint a keleti.


NAPI BOLDOGSÁG