'85 előtt születtél? Akkor még ismersz egy jobb világot, mint a mostani

Nagyjából az 1985 előtt született az utolsó generáció (legalábbis a nyugati világban), amely még tudja, milyen volt a világ az internet megjelenése és robbanásszerű elterjedése előtt.


Ezt a helyzetet járja körül Michael Harris The End of Absence: Reclaiming What We've Lost in a World of Constant Connection című könyve, azt próbálva feltérképezni, hogyan változtatta meg a technológia a társadalmat.

Ellentétben azonban a többi, a kérdéssel foglalkozó munkával, Michael Harris a kérdés egy érdekes vetületét vizsgálja: hogyan hatott ez a változás az 1985 előtt született emberekre.

Az Előttből az Utánba

Ők ugyanis egy kihalóban lévő faj utolsó egyedei: "Ha 1985 előtt született, akkor tudja, milyen az élet internet nélkül, és azt is, milyen vele. Akkor egyike azoknak, akik átzarándokoltak az Előttből az Utánba" - fogalmaz a szerző. 

Hogy milyen volt előtte? A választék (Magyarországon különösen) mai szemmel nézve megdöbbentően kicsi volt, legyen az szórakozás (pár tévécsatorna, nyomtatott sajtó), kommunikációs lehetőségek (telefon, levél...), vagy a nyilvánosság elérésének esélye.

Hogy egy személyes példát hozzunk, a kilencvenes évek közepén, egy hosszabb külföldi tartózkodás idején az elsődleges kommunikációs csatorna egyértelműen a levelezés volt az otthoniakkal.

Persze volt már e-mail, de csak korlátozottan és keveseket lehetett rajta elérni. Ott volt a telefon is, ahol azonban a nemzetközi tarifa igencsak drága mókának számított, így az ember csak ritka alkalmakkor vette igénybe. Még híre-hamva sem volt a Skype-nak, a Vibernek és egyéb alkalmazásoknak.

Manapság minden kérdésre két mozdulat megkeresni a választ, "guglizd meg", ugyanakkor az információk közötti szűrés már egy bonyolultabb kérdés és másik vetület. A technológia rendelkezésre áll, ismerőseinkkel abban a pillanatban megoszthatjuk gondolatainkat, amikor megszületnek, megoszthatjuk tartózkodási helyünket és szinte bármit, hiszen ezen alapszik közösségi kultúra.

Kivételes helyzetben

Mindazonáltal a magunk részéről nem mondanánk ítéletet, sok minden jobb volt akkor, de legalább annyi minden jobb most. Az viszont biztos, hogy ennek az átmenetnek a megtapasztalása egészen kivételes helyzet és lehetőség, hiszen (állapítja meg Michael Harris) az 1985 előtt születettek azok, akik mindkét nyelvet beszélik és össze tudják kötni a két korszak szülötteit.

Michael Harris

Ugyanakkor megfontolandó a szerző azon gondolata is, hogy mára mennyire mások határozzák meg az önazonosságunk: ha egy fotónkat a Facebookon sokan lájkolják, akkor biztosan jól nézünk ki, ha egy szövegünket sokan megosztják, akkor az biztos okosság - gondolhatjuk, és persze hatalmasat tévedünk.

De ezen nem érdemes szerinte keseregni, és a mai gyerekek sem rosszabbak semmivel, mint anno mi voltunk, egyszerűen csak a világ változott meg, méghozzá hihetetlen mértékben.

Lehet persze azon siránkozni, hogy mennyi időt töltünk a neten (illetve: milyen kevés az az idő, amit nem rajta töltünk), csak nem sok teteje van, hiszen ez a realitás. Az ember persze próbálja a gyerekeinek megtanítani az Előtte nyelvét, nem biztos, hogy sikerrel...

Miközben mi magunk is folyamatosan a neten lógunk, az emailjeink jönnek a telefonra, megkapjuk az üzeneteket, és ha otthon felejtjük a mobilunk, akkor úgy érezzük, mintha elvágtak volna a világtól (ezért nem is felejtjük otthon).

Új nyelv

Csak gondoljunk arra, hogy egy szülőnek, tanárnak komoly tanulási folyamat és energia befektetés a digitális fejlődéssel lépést tartani, összeállítani egy prezentációt, összerakni egy videós bemutatkozást, miközben ez a fiataloknak szinte természetesen "jön".

Ebből az új "nyelvhasználatból" ered az is, hogy az Y és Z generáció sokkal vizuálisabb, de türelmetlenebb a szövegekkel. Egyre rövidebb szövegeket olvasunk, hamar el kell ragadni a figyelmü(n)ket ahhoz, hogy az érdeklődés megmaradjon.

Hogy van-e tanulság? Vélhetőleg a kommentekben majd az is lesz, a magunk részéről annyi, hogy egyfelől tényleg kivételezett helyzet két nyelvet beszélni, és őrizzük is meg ezt a képességet, másfelől talán az is, hogy miközben próbáljuk ésszel használni a technológiát, reménytelen harcokba nem érdemes bocsátkozni.

A bejegyzést köszönjük a Kívül Tágasabb blognak: ha érdekel, mi történik a világban körülötted, akkor ott a helyed!


Forrás: kivultagasabb.blog.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!

Egy fotósorozat, ami megmutatja a gyerekek hogyan töltötték net és okostelefon nélkül a nyarat szerte a Földön

Summer Unplugged, azaz "nyár kihúzva", ez volt egy nemzetközi fotósverseny címe. Ennek pedig az volt a témája, hogy a gyerekek, hogyan töltik a nyarat, ha nem az interneten lógnak, vagy a Tv előtt ölnek. Fotósok százai örökítették meg világszerte, milyen boldogan telt a gyerekek nyara tévé, internet és telefon nélkül! Mutatjuk a legjobbakat!

ZSIMÜ: Összművészeti zsongás egy hétig Budapesten

Számtalan értékes program várja az érdeklődőket, mi most közülük hármat ajánlunk nektek, amik (szerintünk) ütősen és tartalmasan pezsdítik a főváros tavaszi zsongását!

A Nagy Mikulás Kihívás, avagy a Télapó edzőterembe jár és élvezi

A Télapót valójában Misinek hívják, 41 éves és életmódot szeretne váltani. Az első olvasásra furcsának tűnő állítások mögött valódi elszántság és komoly tervek sejlenek fel, és ha nem lenne így is elég abszurd a sztori, Rudolf és egy sztáredző is feltűnik a történetben.

Mi a baj az Y-generációval (+videó)

Van egyáltalán baj? Talán még sosem volt ennyire fontos, hogy odafigyeljünk egymásra. Ez a videó futótűzként terjed most...


NAPI BOLDOGSÁG