Idézet, amitől hangos a Facebook "éleslátású" rétege

A napokban több online portált - beleértve minket is - foglalkoztatott egy kiragadott idézet Popper Pétertől, aki Pilinszky Jánossal folytatott beszélgetését idézi fel egy interjú alatt. Nem véletlen, hiszen egy rendkívül elgondolkodtató részletről beszélünk. Az interjút, melyben Popper Péter Pilinszky Jánost idézi, Janković Nóra újságíró készítette.
Talán még az interjúztató sem gondolta volna, hogy ennyien és ennyire elgondolkodnak majd interjúja zárásán.



Popper Péter ( (1933. november 19. -  2010. április 16.)
Íme:
"- Az emberi lélek minden bajára van gyógyír? (- Kérdezi Janković Nóra az interjúalanytól, Popper  Pétertől.)

 - Nem, nincs minden bajra megoldás. Sokszor csak elviselni lehet a bajt. Egy beszélgetésünk során Pilinszky János költő ezt mondta nekem: "Utállak benneteket, "pszi"-vel kezdődő foglalkozásúakat, mert tönkreteszitek az emberi életeket azzal, hogy azt hirdetitek, az emberi élet problémái megoldhatók. Rettenetes terhet tesztek az emberre, mert ezáltal úgy érzi, csak ő olyan hülye, hogy nem tudja megoldani gondjait önmagával, az anyjával, a szerelmével. Ti úgy gondolkoztok, hogy az életben problémákra és megoldásokra van szükség, holott ez nem igaz. Úgy kell gondolkozni, hogy az életben tragédiák vannak, és ezért irgalomra van szükség." Ma már tudom, igaza volt...."

+ egy vers a zseniális költőtől...


Pilinszky János ((1921. november 27. - 1981. május 27.)
Magamhoz

Bátran viseld magányodat,
én számon tartlak téged,
ne hagyd a sorsod csillagokra,
benned érjen a végzet.

Vállad két éber sarka közt
ha sisteregve átcsap,
tudom, több vagy mindannyiunknál,
benned vakít a bánat.

Légy hát, akár az állatok,
oly nyersen szép és tiszta,
bátran figyelj, mint ők figyelnek
kegyetlen titkaikra.

S egy éjjel, magad sem tudod,
mint égig érő ének,
feljönnek benned napjaid,
a halhatatlan évek:

az este nem lel senki rád,
az este sírva, késve
hiába járják pitvarod:
csak én látlak. Vagy én se.


Pozitív Nap - Vermes Nikolett

Forrás: Szeretlek Magyarország

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Kérem, vasárnap ne jöjjön." - 80 éve ment el József Attila

József Attila. Egyszerű név. Zseniális elme. Az őrület határán táncoló lélek. Költő, művész - a legnagyobb és legmagányosabb. 80 éve távozott közülünk.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

12 alkalom, amikor az írók egy egészen új szintre emelték a köszönetnyilvánítást

A regények elején vagy végén a legtöbbször az írók pár szóval megemlítik néhány szerettüket, családtagjukat, akiknek a könyvet ajánlják. Ezek általában rövid, kedves mondatok, amelyekben hálájukat fejezik ki azon emberek számára, akik segítettek nekik a könyv megírásában, ötleteikkel, szeretetükkel támogatták őket a nehezebb időszakokban is. De mint ahogy a világon bármit, ezt is lehet egészen másképp csinálni.

Oldszkúl hárdkór házasság

A házasságról kérdezel? Figyelj, én nem szoktam erről beszélni. Igen, itt az ujjamon a gyűrű, de akkor is, ez magánügy. Hogy nem tudod, hogy mit csinálj? Hat éve együtt vagytok, most már lépni kéne, ő nagyon akarja, az látszik rajta, tett is már célzásokat, ezeket te persze elengedted a füled mellett, de mégis csak, dönteni kéne. Jól van, értem. Először is egy kérdés van:

10 gyönyörű versrészlet a magyar költészet napjára

Azt mondták neki, az Attila név nem létezik, így gyerekkorában sokáig Pistának szólították. Árult vizet, lopott fát, tanított és írt, mégis mindig nyomorgott. Egyetemre ment, képezni akarta magát, de eltanácsolták. Rövid élete során végig önmagát kereste, ám nem tudta megtalálni lelki békéjét. Ő volt József Attila: születésnapját, április 11-ét a magyar költészet napjaként tartják számon.


NAPI BOLDOGSÁG