Így éltem Radnóti Miklóssal: decemberben kiadják Gyarmati Fanni naplóját


Grafitceruzával, esténként, félálomban

Év végén tervezi megjelentetni a Jaffa Kiadó Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós költő özvegyének naplóját, amelyben házas életük éveinek eseményeit rögzítette 1935-től egészen a költő második újratemetéséig, 1946-ig - adta hírül az MTI. Ferencz Győző irodalomtörténész, a készülő szöveg gondozója elmondta: a napló létezéséről csupán a szakma nem tudott; ő maga például akkor szembesült a ténnyel, amikor a Fifinek becézett Gyarmati a 2000-es évek elején felhívta magához, és megkérte, segítsen neki rendet rakni az iratszekrényében.

A 444.hu úgy tudja, az özvegy gyorsírással, esténként az ágyban fekve, grafitceruzával írta le a napjaik eseményeit. Ferencz szerint előfordulhatott az is, hogy néha egyszerűen elaludt jegyzetelés közben, erre utalnak a befejezetlen részek. Gyarmati élete végéig javítgatta, szerkesztette a naplót: az 1970-es években legépelte, legépeltette a szöveget, sőt a szigligeti alkotóházba is erre hivatkozva kért beutalót.


"Hogy megmaradjon, ami Miklóssal történt"

Mikor még élt, az özvegy kikötötte Ferencznek, hogy a dokumentumot haláláig senki sem olvashatja el (egyébként felhatalmazta a férfit, hogy miután elhunyt, azt tegyen vele, amit jónak lát). Mindez nem meglepő, Gyarmati ugyanis nem tudatosan, a későbbi megjelentetés reményében írt, kézirata tehát nem irodalmi napló, hanem dokumentum. Fanni csupán azért rögzítette élményeit, hogy öregkorukban férjével együtt felidézhessék a régi szép emlékeket - saját szavaival élve: "hogy megmaradjon, ami Miklóssal történt." 

Az első napló egy, a Bayer gyógyszergyár által gyártott zöld füzetecske volt, amit a Radnóti házaspár egy ismerősüktől kapott. A szerelmesek nagy huzavona árán döntötték el, hogy Fannié legyen. A 444.hu információi szerint 1946-ban, Radnóti harmadik eltemetése után Gyarmati arról írt, hogy folytatni fogja egy Paul Morand-regény olvasását, amit még korábban elkezdett, de aztán abbahagyott. 
Így lett a napló utolsó szava az, hogy abbahagyott. 

A kézirat terjedelme igen tiszteletre méltó, hiszen összesen 10 határidőnaplóról és 4 füzetről van szó, amely nagyjából 3,5 millió karakter. Ha valaki végigolvassa majd ezt a monumentális művet, állítólag észre fogja venni, hogyan alakult Gyarmati Fanni stílusa az eltelt 11 év alatt. Az özvegy kezdetben még rövid, pusztán tényközlő bejegyzésekkel töltötte meg az oldalakat, az egyre több önreflexív szöveg miatt azonban 1946-ra Gyarmati tulajdonképpen íróvá vált.  

Ferencz leszögezte, nem alakított a napló szövegén szinte semmit, szöveghűen fogják közölni a decemberi kiadásban. A készülő műhöz lábjegyzetek, jegyzetek is készülnek, ezekben lesznek olvashatók a sokszor csak keresztnévvel szereplő személyek életrajzi adatai, valamint a fontosabb tudnivalók a szövegben felbukkanó intézményekről, szervezetekről, kávéházakról, periodikákról.

Többrétegű műről van szó

A kutató szerint a napló többrétegű műként értelmezhető: egyrészt megismerhető belőle Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni házasélete, emellett erős irodalomtörténeti értéke is van, hiszen bemutatja, miként élt a költő, milyen irodalmi műhelyt hoztak létre feleségével, milyen baráti társaság vette körül őket, valamint azt is, hogy milyen irodalmi élet zajlott a korabeli Magyarországon. Ferencz Győző azonban hangsúlyozta, hogy a mű nemcsak az irodalomtörténet szempontjából lehet jelentős, hanem a holokauszt-kutatás és a feminista irodalom szempontjából is, hiszen Gyarmati Fanni ahhoz a generációhoz tartozott, amelyben először megjelentek a "dolgozó nők".

"Miklós! Én hozzád akarok menni feleségül!"

Gyarmati Fanni mindössze 14 éves volt, amikor megismerte az akkor 17. évét betöltő Radnóti Miklóst. Ugyanahhoz a tanárhoz, Hilbert Károlyhoz jártak korrepetálásra, Radnótinak pedig rögtön megtetszett a kis Fifi. Olyannyira, hogy nagykorúnak mondta magát, és még a ceruzáikat is elcserélte, hogy legyen ürügy a beszélgetésre. A bájos diákszerelemből csak évek múlva, hosszú szünetek után lett komoly kapcsolat. 1931 telén, a Városligetben Fanni azt mondta Radnótinak:„Miklós! Én hozzád akarok menni feleségül!”


1935-ben házasodtak össze, otthonukat a Pozsonyi út 1. szám alatt rendezték be. Bár gyönyörű, csendes szerelem volt az övék, Radnóti hat év házasság után viszonyt kezdett Beck Judit festőművésszel. A románc rövid volt, Fanni pedig nem akart válni. „Ha Miklósnak örömet okoz, örüljön” – mondta. A költőt 1940 után többször is behívták munkaszolgálatra, ám 1944 elejéig rendszeresen haza tudott látogatni. 

Számtalan levelet küldött feleségének. „Köszönöm Édes az együtt töltött kilenc évet. Nagyon hiányzol, Édes Egy” – írta az utolsó, 1944. augusztus 16-án kelt üzenetében. Néhány hónappal később, november 4-én, Abda határában halt meg. Fanni idén februárban bekövetkezett haláláig egykori közös lakásukban élt, az ajtón lévő névtáblán pedig ott díszelgett a név: Dr. Radnóti Miklós. 



Pozitív Nap

Forrás: MTI / 444.hu / konyvesblog.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Kérem, vasárnap ne jöjjön." - 80 éve ment el József Attila

József Attila. Egyszerű név. Zseniális elme. Az őrület határán táncoló lélek. Költő, művész - a legnagyobb és legmagányosabb. 80 éve távozott közülünk.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

Előre szólunk, gombóc nő az ember torkában: 2017 legszebb esküvői képei

A Fearless Awards kiválasztotta a legjobb esküvői fotókat a 2017-es évből, mi pedig ezekből szemezgettünk. Ezek a képek bizonyítják, hogy milyen csodák rejlenek egy-egy jól elkapott pillanatban.

12 alkalom, amikor az írók egy egészen új szintre emelték a köszönetnyilvánítást

A regények elején vagy végén a legtöbbször az írók pár szóval megemlítik néhány szerettüket, családtagjukat, akiknek a könyvet ajánlják. Ezek általában rövid, kedves mondatok, amelyekben hálájukat fejezik ki azon emberek számára, akik segítettek nekik a könyv megírásában, ötleteikkel, szeretetükkel támogatták őket a nehezebb időszakokban is. De mint ahogy a világon bármit, ezt is lehet egészen másképp csinálni.

Oldszkúl hárdkór házasság

A házasságról kérdezel? Figyelj, én nem szoktam erről beszélni. Igen, itt az ujjamon a gyűrű, de akkor is, ez magánügy. Hogy nem tudod, hogy mit csinálj? Hat éve együtt vagytok, most már lépni kéne, ő nagyon akarja, az látszik rajta, tett is már célzásokat, ezeket te persze elengedted a füled mellett, de mégis csak, dönteni kéne. Jól van, értem. Először is egy kérdés van:


NAPI BOLDOGSÁG