Idill a nagy világégés előtt: egy romantikus nászút képei arról a korról, ami már réges-régen semmivé foszlott...

Miután Barney Britton nagymamája idén februárban meghalt, a férfi nekilátott átvizsgálni az idős hölgy otthonát. A padláson aztán nem várt kincsre bukkant: egy fából készült dobozban csodás képek lapultak a nagyszülei 1939-es nászútjáról.


Bár Britton édesanyja emlékezett a felvételekre, a család úgy hitte, a sok költözés és természetesen az évek múlása alatt nyomuk veszett. Britton azt mondta, a képek meglepően jó állapotban voltak még így, 75 év távlatából is. Ráadásul az úgynevezett Agfacolor filmmel lőtték őket, amely különleges és harmonikus hangulatot kölcsönzött a második világháború előtti Angliának - hozzá kell tennünk, hogy a nászút után egy hónappal már megkezdődött a harc.


Britton nagyszülei, Margaret és Denys Gardiner 1939 áprilisában házasodtak össze Londonban, de egészen augusztusig kellett várniuk, hogy eltölthessék a mézesheteiket. Az angliai körutazás során csatlakozott hozzájuk a cicájuk, Edgar és az unokatestvérük, Eldred is - utóbbi a nászút idejére rögtönzött fényképésznek állt, hogy megörökíthesse a békés, szerelmes napokat.


Eldred-nek köszönhetjük tehát, hogy a történelem egyik fontos időszakát ilyen gyönyörű képek őrzik még ma is. A meghitt pillanatok jól mutatják, hogy a szerelmesek és kísérőik csöndes falvakat és zajos városokat egyaránt felkerestek, autóztak, lovagoltak és rengeteget sétáltak. Ahogy végignézzük a felvételeket, szinte el sem hisszük, hogy alig egy hónappal később már korántsem ez az idill uralta a mindennapokat...


A kis csapat augusztus végén tért vissza Londonba - szeptember harmadikán pedig Anglia és Franciaország hadat üzent Németországnak, és kezdetét vette a háború. Annak az idilli Angliának a képe, amely ezeken a fotókon olyan élőnek tűnik, hosszú időre semmivé foszlott - a történelem szomorú, borongós fordulatot vett, és a nagy világégés örökre megváltoztatta az emberek életét. 


Szerencsére a nagyszülők túlélték a szörnyűségeket - Denys gyermekkori tüdőbaja miatt alkalmatlan volt katonának, így otthon maradt és belépett a helyi önkéntesek közé. 1995-ben halt meg, 79 évesen. Margaret, aki a háború alatt nővérként dolgozott, jócskán túlélte férjét, hiszen kereken egy évszázadot töltött a Földön.


Eldred, a fotós 1940-ben hunyt el tüdőbajban - de ahogy Britton mondta, rendkívül hálás neki, amiért bepillantást engedett  az utókor számára egy olyan korba és térbe, amely már réges-régen semmivé foszlott... 




Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Forrás: mymodernmet.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Papírjaguárnak, szász Porschénak, NDK-Volkswagennek is csúfolták: 60 éves a kultikus Trabi

Hatvan éve gurult le a futószalagról az első Trabant. Egészen pontosan 1957. november 7-én hagyta el a kelet-németországi Zwickau Sachsenring autógyárát a mára kultikussá vált Trabant első példánya.

Amikor nincs helye hangos szavaknak

Most elcsendesül a világ, és benne Mi is. Magunkba nézünk, és mélyen, alaposan átvizsgáljuk a lelkünket. Emlékeket keresünk, jókat vagy rosszakat, érzéseket, amik régi pillanatokat idéznek fel bennünk. Megállunk, lelassítunk, mert ez a nap azokról szól, akik nem jöhetnek tovább velünk.

"Nagyon hiányzol, Atikám!" - Eszenyi Enikő megható videója volt férjéhez, Kaszás Attillához

Tíz éve (igen, már tíz éve!), hogy Kaszás Attila 47 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt. Volt felesége, Eszenyi Enikő szívszorító videóval emlékezett meg róla, 18 évig voltak házasok.

Őszinte képeken a 80-as évek magyar valósága

Akik a 80-as években már éltek és nem csecsemők voltak, sok emléket felidéznek a Ritkán látható történelem blog fotói. Akik pedig még nem éltek akkor, megismerhetik a 80-as évek magyar valóságát.

Kell ott fenn egy ország

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.


NAPI BOLDOGSÁG