Indiai est az Urániában verssel, tánccal, filmmel

Shringaarát, az isteni szerelmet idézik meg tamil költészettel, dél-indiai klasszikus tánccal, és filmet is vetítenek pénteken az Uránia Nemzeti Filmszínházban az Erlin Galéria szervezésében.

 

A Shringaara jelentése a hagyományos indiai művészetekben gyökerezik, beleértve a költészetet, zenét, táncot és szobrászatot. A több mint kétezer éves indiai költészetbe vezet be a program első fele, amelyben a szervezők Dél-Indiába invitálják az érdeklődőt. Megszólal az ősi tamil költészet eredeti nyelven, valamint angol és magyar fordításban, magyarázatokkal, énekkel és megelevenedő táncokkal Bittner Meenakshi Dóra és Saskia Kersenboom előadásában. Utánuk lép fel Lantos Zoltán hegedűművész.


Az est második felében Márkus Péter szobrászművész tamil betűkből készült Ardhanarishvara című videó-installációját láthatja a közönség. Ezt követően Tóth Tamás Guru című dokumentum-játékfilmjét vetítik. A Guru című alkotás 2010-ben készült Észak-Indiában a világ legnagyobb szakrális fesztiválján, a Kumbh Melan. A gu szótag árnyékot jelent, a ru szótag azt, aki eloszlatja. "Mivel hatalma van, hogy a sötétet elűzze, így nevezik: guru" - szerepel a szervezők MTI-hez eljuttatott programismertetőjében.

undefinedBittner Meenakshi Dóra - Forrás: www.bharatanatyam.info.hu
Az indiai táncokat előadó Saskia Kersenboom az Amszterdami Egyetem Színháztudományi Tanszékének docense, aki kombinálta akadémiai tanulmányait a dél-indiai klasszikus tánc és zene elsajátításával. 1975-től több évet töltött Tamilnadu templomaiban, különösen Tiruttaniban, ennek eredményeként 1987-ben megjelent Nityasumangali című könyve, amely a dél-indiai devadasi tradíciót öleli át.

Bittner Meenakshi Dóra Magyarországról indulva a dél-indiai Chennaiban tanult és tartotta meg vizsgaelőadását. India többszörösen kitüntetett érdemes művészének, Jayanthi Subramaniamnak, a chennai-i Kala Darsana Táncművészeti Intézet igazgatójának a tanítványa. 2008-ban Yantra címmel elkészült az első magyarországi tematikus Bharatanatyam táncfilm Bittner Meenakshi Dóra szereplésével, amely azóta is sikerrel turnézik a világ táncfilmfesztiváljain.

A zenész vendég Lantos Zoltán hegedűművész lesz. Ő a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett diplomát. Már a főiskola évei alatt kísérleti és keleti zenével foglalkozott, majd 1985-ben ösztöndíjjal Indiába utazott, hogy klasszikus indiai zenét tanuljon. Nyolc és fél évig élt Indiában, tanulmányain kívül komponált és koncertezett, majd 1994-ben visszatért Budapestre és azóta is dolgozik improvizatív zenei világának kialakításán - olvasható a közleményben.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

8 dolog, amit akkor tapasztalsz meg, ha egyre többet olvasol

"Az az ember, aki nem olvas könyvet, semmiben sem különbözik attól az embertől, aki nem tud olvasni." ~ Mark Twain ~

Világtérkép első bliccre - akár már két vonalból! (képriport)

A szubjektív térképek hőskorszakát éljük és most egy nagyon szerethető műfajra bukkantunk! :)

Az egyik legszebb természeti jelenségünk: szállnak a darvak hazánk felett! (képriport)

Jó lenne, ha minden magyar ember legalább egyszer tanúja lehetne ennek a világraszóló látványosságnak, amiért nem kell a Föld valamely távoli szegletébe utaznunk!

Íme a tó, ami minden évben eltűnik, majd újraszületik!

Festői látványt nyújt az évente eltűnő, majd felbukkanó tó Ausztriában.

Mióta nem hiszed magadról, hogy valóban szép vagy? Egy felrázó kisfilm, amit minden hölgynek látni kéne (+videó)

A nők maximum 4%-a vallja magát szépnek. Vagyis 10 nőből minimum 9 nincs tisztában azzal, milyen sugárzó valójában. Most azonban méltó helyére emeljük a valódi szépséget!


NAPI BOLDOGSÁG