Itt a vége...vagy mégsem? Maják ősztől a Néprajziban


A Néprajzi Múzeum 2012 őszén útjára indítja „Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen" című új előadássorozatát abból a célból, hogy gazdag Európán kívüli gyűjteményi anyaga segítségével kalauzolja el a résztvevőket a világ távoli, egzotikus kultúráiba.


Az előadásokat tartó múzeumi szakemberek ugyanis nem pusztán mesélnek ezekről a számunkra kevéssé ismert, olykor bizarr, különös szokásokat, hagyományokat őrző kultúrákról, hanem azt is lehetővé teszik, hogy az előadások során az érdeklődők testközelből ismerjék meg a múzeum raktáraiban őrzött műtárgyakat, archív film- és fényképfelvételeket tekinthessenek meg. Sőt, ha úgy gondolják, akkor a legvállalkozóbbak a múzeumi szakemberek szakavatott vezetésével akár a helyszínen is találkozhatnak ezekkel a kultúrákkal.


Az ősi maja civilizáció és a világvége


Napjainkban valósággal elárasztanak bennünket a különféle világvége jóslatok. Szinte már fel sem tűnnek, annál is inkább, mert mindegyiket gond nélkül túléltük. Ebből a világvége-áradatból egy azonban mégis kiemelkedik, sőt évek óta tartja magát. Ezért mi mással is kezdhetnék a világ távoli kultúráiba tett kalandozásokat, mint az ősi majákkal, akik éppen 2012. december 21-ére ígérték a világ végét. Vagy mégsem?

A kérdés megválaszolása érdekében a múzeumi előadások keretében elmélyednek a maják és más közép-amerikai népek teremtésmítoszaiban, kozmogóniájában, megismerkedhetnek időszámításukkal, írásukkal, városaikkal, s általában a kultúrájukkal. Mindezen ismeretekkel felvértezve az előadássorozat végére biztosan megtalálják a feltett kérdésre a választ. Vagy mégsem?

A sorozat első előadásain a Néprajzi Múzeum évezredes régészeti leletei és saját terepen készült felvételei segítségével Gyarmati János, a múzeum Amerika-gyűjteményének muzeológusa, a több mexikói és bolíviai kutatóprogramot vezető szakember kalauzolja el az érdeklődőket ebbe a különös világba, majd az előadások végeztével a legvállalkozóbbak vele tarthatnak a hajdani maja romvárosokba is. Az érdeklődők már most is izgalmas híreket olvashatnak a maja kultúráról az előadássorozathoz kapcsolódó „Itt a vége?" blogon.


Az „Az ősi maja civilizáció és a világvége" előadások programja:


•    2012. szeptember 12. Az ősi maják és más közép-amerikai népek világképe, teremtésmítoszai
•    2012. szeptember 26. Maja időszámítás és írás
•    2012. október 10. Maja prehistória körvonalakban
•    2012. október 24. A maja városok, a csillagok háborúja
•    2012. november 7. Királyok, harcosok, parasztok
•    2012. november 21. Valóban világvégét jósoltak a maják 2012-re?
•    Körutazás mexikói és guatemalai maja városokban, 2012. december első felében.

A „Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen" sorozat programja:


•    2012. ősz: Az ősi maja civilizáció és a világvége, előadó Gyarmati János
•    2013. tavasz: Szibéria, rokonnépek, előadó Kerezsi Ágnes
•    2013. ősz: Nyugat-Afrika, előadó Földessy Edina
•    2014. tavasz: Amazónia, előadó Főzy Vilma és Gyarmati János


Forrás: Lassonertsen.blog.hu


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ma nyílik meg a Word Press Photo kiállítás

A World Press Photo tavalyi pályázatának csaknem 100 ezer felvételéből kiválasztott 143 díjnyertes fotót láthatja a közönség péntektől a Néprajzi Múzeumban.

Müller Péter: a nők menthetik meg világunkat

Imádják a nők, és bolondnak nézik a férfiak. Legújabb könyvében az egész világ pusztulását a férfiak nyakába varrja, de hogy megúszhatjuk, az szerinte a nőknek lesz köszönhető.

Szeptemberi programajánló: pécsi Örökség Fesztivál

Szórakoztató és tartalmas programkínálattal ad ízelítőt Pécs örökségéből az Örökség Fesztivál, amelyet szeptember 12. és 22. között rendeznek a Dunántúl legnagyobb városában.

KRESZ-park a Múzeumok majálisán

A KRESZ és a közlekedésbiztonság témáját járja körül a Kiskőrösi Közúti Szakgyűjtemény a Múzeumok majálisán a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében.

Ismét itt a Múzeumok majálisa!

Az idén is megrendezi a Múzeumok majálisát a Magyar Nemzeti Múzeum.


NAPI BOLDOGSÁG