Jóval nagyobb a fal, mint hitték

Már hivatalosan is megerősítették, hogy a kínai nagy fal jóval nagyobb, mint eddig hitték.

A legutóbbi állami felmérés eredményei szerint a fal 21 196 kilométer hosszú – jelentette kedden a Hszinhua hírügynökség. Egy 2009-es előzetes tanulmány az építményt 8850 kilométer hosszúnak becsülte.

A világ legnagyobb, emberkéz alkotta struktúráját Kína északi határainak védelmére fejlesztették ki.

Ez az első alkalom, hogy ilyen egyértelmű számokat tettek közzé – írja a Hszinhua. A kulturális örökséggel foglalkozó állami hivatal publikálta az eredményeket a 2007 óta tartó régészeti felmérések alapján.

Videó a kínai nagy falról

A fal hosszát érintő korábbi becslések főleg történelmi adatokon nyugodtak. A szakemberek szerint a felmérés összesen 43 721 örökségi helyszínt tárt fel, többek között a nagy fal egyes szakaszait.

Kínában a „10 000 li (5000 kilométer) hosszú fal” néven ismert struktúra falak és földsáncok sorozata, melyek építése Kr. e. 500-ban kezdődött meg, és először Kr. e. 220 körül, Csin Si Huang császár uralkodása alatt kapcsolták össze őket.

Az eredeti falnak csak 8,2 százaléka maradt épen, a többi rendkívül rossz állapotban van – írja a jelentés. A nagy falat 1987-ben sorolták be az UNESCO világörökségi helyszínek közé

Igazság szerint a kínai nagy fal sosem volt egybefüggő falépítmény, több dinasztia és kor alatt épült fel, éppen olyan irányban, módszerrel és céllal, amit az aktuális technológia és politikai érdek indokolttá tett.

21 km hosszú a kínai nagy fal

Persze egység felfedezhető az építményben, hiszen szinte végig hegyvonulatokon helyezkedik el, melynek egyik oldalán sziklák és meredek lejtő található, külső építőanyaga tégla, azonban belsejében agyag van.

Átlagosan 10 méter magas a fal és 7-5 méter széles, rengeteg bástya található rajta, majdnem mindig nyíllövésnyi távolságra egymástól.

Sajnos a fal nagy része igen romos, persze egy részét restaurálták és helyreállították a turisták miatt, azonban vannak szakaszai, melyeket már az idő és a természet ereje szinte teljesen elpusztított.

Terjeng egy városi legenda a kínai nagy falról, mégpedig, hogy látható a Holdról, azonban ez nem igaz, hiszen alig 5-10 méteres szélessége elenyésző.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Papírjaguárnak, szász Porschénak, NDK-Volkswagennek is csúfolták: 60 éves a kultikus Trabi

Hatvan éve gurult le a futószalagról az első Trabant. Egészen pontosan 1957. november 7-én hagyta el a kelet-németországi Zwickau Sachsenring autógyárát a mára kultikussá vált Trabant első példánya.

Őszinte képeken a 80-as évek magyar valósága

Akik a 80-as években már éltek és nem csecsemők voltak, sok emléket felidéznek a Ritkán látható történelem blog fotói. Akik pedig még nem éltek akkor, megismerhetik a 80-as évek magyar valóságát.

Kínai vagy hazai fokhagyma? Így ismerheted fel

Magyarország tíz éve még önellátó volt fokhagymából, jelenleg csaknem annyit importálunk, főként Kínából, mint amennyit itthon termesztünk. Kevés a hazai fokhagyma, míg tehetjük, tegyük az egészséget az asztalra.

1400 éves ginkgo fa, ami minden ősszel aranyba borít egy buddhista kolostort (képriport)

Minden arany, vörös, réz és mélybarna levélben ott rejlik az ősz ezerarcú szépsége. Most egy távoli vidék aranyban úszó őszi pillanatait mutatjuk meg nektek!

15 ritka fotó, melyet még nem láttál (ezúttal a történelem mosolygósabb oldaláról!)

Minden fénykép mögött egy történet, egy különleges, egyszeri pillanat rejtőzik. A most következő fényképek egyike sem ábrázol sorsfordító pillanatot, de mégis rendkívüliek.


NAPI BOLDOGSÁG