Legendás magyar barátságok

A mi barátaink is ezt várják el tőlünk. Hogy ott legyünk, ha kell. És nem csak mi vagyunk ezzel így, hanem azok a kiemelkedően, méltán híres magyarok is, akiknek legendás barátságait gyűjtöttük most össze nektek. Ki így, ki úgy, ki ezért és ki valami másért, de szerette a barátját...


Batthyány Lajos és Liszt Ferenc


Liszt Ferenc Bécsből Pest felé tartva Pozsonyban időzött 1839 decemberében. Éppen ülésezett a Diéta, és itt ismerkedett meg Liszt Batthyány Lajossal és Széchenyi Istvánnal. A délceg termetű Batthyány december 18-án toppant be a szállásra, mert személyesen meg akart ismerkedni Liszttel. Magához is hívatta és két-három hét elteltével olyan szoros barátság alakult ki közöttük, hogy amikor Liszt Pestről hazafele készült, Batthyány nagyszabású táncestélyt rendezett a tiszteletére. Batthyány az ezt követő években részt vett Liszt valamennyi magyarországi koncertjén.



Jókai Mór
és Petőfi Sándor

A két irodalmár 1841-ben ismerkedett össze, még az iskolapadban, ám 1847 novembere és 1848 között rövid ideig még közös szálláson is laktak. Jókai a Politikai divatok című regényébe Petőfit és Szendrey Júliát is beleírta álnéven, hiszen annyira megihlette az ifjú pár, hogy példaképként tekintett rájuk.



Ám ennek a kapcsolatnak csúnya összeveszés lett a vége. Barátságuk akkor romlott meg, mikor Jókai úgy döntött, feleségül veszi Laborfalvy Rózát. A fiatal Petőfi ellenezte Jókai választását, hiszen Róza nem csak 8 évvel idősebb volt Jókainál, de házasságon kívül született a leánya is. Petőfi arra az elhatározásra jutott, hogy elmondja Jókai családjának, mire készül barátja, a családja pedig ki is akarta érte tagadni a fiatal írót. Jókai ezért nagyon megharagudott Petőfire, innentől kezdve nem beszéltek egymással.

Mégis negyvennyolc dicsőségének és Petőfi emberi-költői nagyságának emlékét senki sem szolgálta olyan erővel később, mint Jókai. Amikor elérkezett a '68-as kiegyezés, amelyet Jókai bár kesernyés kritikával, de mégis elfogadott, akkor már maga is alig-alig emlékezett arra az ellentétre, amely 1848 szeptembere után elválasztotta Petőfitől. Jókai élete végéig történelmi feladatának tudta Petőfinek és a forradalomnak az emlékét ébren tartani. Így írói léte is elválaszthatatlan Petőfitől és a forradalomtól.



Munkácsy Mihály és Paál László


1862-ben Paál László Aradon tartózkodott, mint egy idősebb festő, Szamossy tanítványa. A fiatal festővel, Munkácsy Mihállyal Paál barátai révén kerül össze, s a tehetségét már ekkor elismerte. Munkácsy ez időben apró genre-képeket festett, ezekből pedig épp, hogy meg tudott élni. Így ír erről az időszakról: „ a hosszú téli estéken négytől hétig egyszer az egyik, másszor a másik pajtásnál találkoztunk. A három méteres kis szobában öten, hatan is voltunk, hogy együtt dolgozzunk. A nagy füstfelhőkben micsoda boldog és gondtalan órákat töltöttünk mi el. Kezdtük a tanulással, végeztük a testgyakorlással vagy másfajta csintalankondással..”


Munkácsy és Paál esetében például elmondható, hogy tájképfestészetük egyértelmű rokonságot mutat, és barátságuk jelentős szerepet játszott abban, hogy együtt fedeztek fel bizonyos inspiráló erőket, például a holland tájat és festészetet vagy éppen Barbizont. Bizonyos, hogy ezeket megvitatták, hogy lelkesítették és vezették egymást- vélekedik erről Veszprémi Nóra művészettörténész.


Bartók Béla és Kodály Zoltán


Bartók és Kodály kapcsolata, a nézetkülönbségek ellenére is, a XX. század nagy és szeplőtelen művészbarátsága volt. Nem volt benne önös motiváció: azért kötötték, hogy segítsék a zene ügyét Magyarországon, és szolgálják a magyar zene nemzetközi elfogadtatását világszerte. Ahhoz az eszméhez, melyre fiatalságukban életüket tették, hívek maradtak mindhalálig. Egyikük életrajza sem lehet teljes a másikuk biográfiája nélkül, mint ahogy a XX. századi magyar zene története is csonka lenne kettejük barátságának, közös terveinek és eredményeinek, az egymásért való bátor kiállás története nélkül- olvashatjuk Bónis Ferenc értekezésében.



Széchenyi István és Wesselényi Miklós


Megható szép az a barátság, mely az ifjú Széchenyi és az ifjú Wesselényi közt az első találkozáson szövődött s mely, bár a politikában útjaik később szétváltak, a sírig megmaradott az eszményi barátság tisztaságában. Széchenyi tudvalevően 1820-ban, Debrecenben találkozott először az akkor 24 éves Wesselényivel. Lovaglás, vadászat s egyéb mulatságok örömei közt teltek a debreceni napok, de a felszínesnek látszó mulatságoknak tartalma volt: két nagy, nemes, a haza sorsán töprenkedő lélek szent frigye, mely itt köttetek meg.

Wesselényi lángoló hazaszeretete, magasztos felfogása és az a bizonyos varázs, melyet annyi emberre gyakorolt, s csakhamar „a legőszintébb barátság és leggyengédebb méltánylat” köti egybe létüket- vélekedik erről Benedek Elek.

Nos, te ott vagy a polcon? Készen állsz, hogy elővegyenek, ha kell?


Témába vág: Legendás magyar szerelmek


Szilágyi-Sándor Erika/ Pozitív Nap




Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"Kérem, vasárnap ne jöjjön." - 80 éve ment el József Attila

József Attila. Egyszerű név. Zseniális elme. Az őrület határán táncoló lélek. Költő, művész - a legnagyobb és legmagányosabb. 80 éve távozott közülünk.

A fohász, ami átsegítette a nehéz időszakokon "A kis herceg" íróját

Antoine de Saint-Exupéry, a híres francia író, akinek bölcs gondolatait nem csupán "A kis herceg" művéből ismerhetjük. Az egyik legcsodálatosabb fohász is tőle származik. Élete, pilótaként sem volt félelmektől, szorongásoktól mentes, és az egyik legnehezebb időszakban a következőket vetette papírra

Papírjaguárnak, szász Porschénak, NDK-Volkswagennek is csúfolták: 60 éves a kultikus Trabi

Hatvan éve gurult le a futószalagról az első Trabant. Egészen pontosan 1957. november 7-én hagyta el a kelet-németországi Zwickau Sachsenring autógyárát a mára kultikussá vált Trabant első példánya.

12 alkalom, amikor az írók egy egészen új szintre emelték a köszönetnyilvánítást

A regények elején vagy végén a legtöbbször az írók pár szóval megemlítik néhány szerettüket, családtagjukat, akiknek a könyvet ajánlják. Ezek általában rövid, kedves mondatok, amelyekben hálájukat fejezik ki azon emberek számára, akik segítettek nekik a könyv megírásában, ötleteikkel, szeretetükkel támogatták őket a nehezebb időszakokban is. De mint ahogy a világon bármit, ezt is lehet egészen másképp csinálni.

Oldszkúl hárdkór házasság

A házasságról kérdezel? Figyelj, én nem szoktam erről beszélni. Igen, itt az ujjamon a gyűrű, de akkor is, ez magánügy. Hogy nem tudod, hogy mit csinálj? Hat éve együtt vagytok, most már lépni kéne, ő nagyon akarja, az látszik rajta, tett is már célzásokat, ezeket te persze elengedted a füled mellett, de mégis csak, dönteni kéne. Jól van, értem. Először is egy kérdés van:


NAPI BOLDOGSÁG