Magyarok a vörös szőnyegen

Az idei Oscar gála ismét izgalmasnak ígérkezik, amerikai és külföldi alkotók indulnak jó eséllyel a kis szobrocskáért. Sajnos magyarok nincsenek közöttük, de nem mindig volt ez így.


Az eddigi évekhez hasonlóan február utolsó vasárnapján este, újra megrendezésre kerül az amerikai filmszakma legnagyobb díjátadója az Oscar gála. Itt az elmúlt év filmjei és alkotói közül kiválasztja a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) zsűrije azt az egyet kategórián belül, amit szakmai szemmel a legjobbnak találtak. Az idei lesz a 85. díjátadó ünnepély.

Az elmúlt 85 évben rengeteg amerikai film, színész és színésznő nyerte el az aranyszobrocskát. Olyan is akadtak, akik már többször is. Ez alatt a hosszú idő alatt, bizony előfordult, hogy magyarok is részesülhettek ebben a megtiszteltetésben. Olyan filmesek, akiknek a kitartása és profizmusa meghozta számukra a szakma legnagyobb elismerését.

Pressburger Imre

1902-ben született Miskolcon, újságíróként kezdte majd, a húszas években előbb Berlinbe költözött, kicsit később Párizsba, végül Angliában találta meg a helyét Emeric Pressburger néven. A legjobb forgatókönyvírónak járó Oscar-díjat pedig az 1941-es A negyvenkilences szélességi fok című háborús filmért kapta meg. 85 éves korában hunyt el Angliában.
A film ma már igazi klasszikus

Kertész Mihály

Budapesten született 1886-ban, valamikor 1926 körül költözött ki Amerikába, ahol Michael Curtiz néven folytatta karrierjét. A legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat az 1942-es Casablanca című romantikus drámáért vehette át 1944-ben.Érdekesség hogy ő az egyik olyan filmrendező (a másik Steven Soderbergh) aki két rendezői Oscar jelölést is kapott ugyanabban az évben (1939: Négy lány, Mocskos arcú angyalok). 1962-ben 75 évesen hunyt el Kaliforniában.

Rózsa Miklós

1907-ben született Budapesten, és 1940-ben költözött ki Hollywoodba. Néhány év leforgása alatt ő lett az egyik legismertebb filmzeneszerző világszerte, akinek kivételes munkásságát háromszor jutalmazták Oscar-díjjal: 1946-ban az Elbűvölve, 1948-ban az A Double Life, 1960-ban pedig a Ben Hur című film zenéjéért vehette át az aranyszobrot. A magyar filmesek közül őt jelölték Oscarra a legtöbbször, több mint 17 alkalommal (1941 és 1962 között).1995-ben hunyt el Los Angelesben.
A mindig bájos Audrey Hepburn

George Cukor

Magyar zsidó család gyermekeként látta meg a napvilágot 1899-ben New Yorkban. Nevéhez Hollywood fénykorának igazi klasszikusai fűződnek, mint az 1940-es Philadelphiai történet, az 1944-es Gázláng vagy az 1954-es Csillag születik, a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat pedig az 1964-es My Fair Ladyért kapta meg.

Zsigmond Vilmos

1930-ban született Szegeden, pályafutását fotósként kezdte, főiskolás korában pedig Kovács László operatőrrel közösen örökítették meg az 1956-os forradalom eseményeit, ezután novemberben elhagyták az országot. A legjobb operatőrnek járó Oscar-díjat 1978-ban vehette át a Harmadik típusú találkozásokért, azóta pedig még három alkalommal jelölték a díjra, legutóbb 2007-ben a Fekete Dáliáért

Rófusz Ferenc

1946-ban született Budapesten.A légy című alkotását 1981-ben a legjobb animációs rövidfilm kategória Oscar-díjával jutalmazta a Filmakadémia. Ezen kívül még Szabó István Mephistója az a film, ami magyar gyártású és Oscarral jutalmazták.

A díjnyertes film évekig készült

Szabó István

1938-ban született Budapesten, szülei abban reménykedtek, hogy orvos lesz. 1961-ben végezte el a Színház- és Filmművészeti Főiskolát, azóta nemcsak hazánk, hanem a nemzetközi filmvilág egyik legismertebb filmrendezője lett. Ő az egyetlen magyar rendező, akit négyszer (!) jelöltek egymásután Oscarra, legjobb idegen nyelvű film kategóriában. Ebből egyszer kapta meg 1981-ben Mephisto című filmjéért.

Klaus-Maria Brandauer a főszerepben


De még sok méltán híres magyart megemlíthetnénk. Ilyen Paul Lukas (Lukács Pál) egyedüli magyarként a legjobb főszereplőnek járó Oscart vehette át, vagy  Marczincsák György Pál és Adolph Zukor akik életműdíjat kaptak.

Ezek az emberek példák lehetnek nem csak a filmszakmának, hanem mindenkinek. Mert igen is ha küzdünk és nagyon akarunk, elérhetjük a céljainkat. Sok tehetséges művész él itthon akiknek csak lehetőség kell hogy bizonyítsanak. Ki tudja, talán legközelebb már őket látjuk az Oscar gálán, egy aranyszobrocskával a kezükben.


Szerző: Horváth Gábor - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

HÚSLEVES (nem egyszerűen gyógyszer és ebéd, nem egy szimpla étel, a húsleves a minden)

Ez a film a karácsonyi húsleves készítését dolgozza fel, de ne a klasszikus főzőműsorra gondoljon valaki, ha esetleg tervbe veszi a megnézését. Inkább a főzés hangulata, és közege ami lényeges. A videó hangulata, a nyugalma, visszarepít egy szebb világba!

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Egy megunhatatlan filmjelenet! Ismerős?

Ez egy igazi, number one filmtörténeti másfél másodperc, amit sokaknak nem kell bemutatni. De még így is bármikor érdemes leporolni és elővenni. Sőt, nem csak ezt a 1,5 percet, az egész filmet! Lássuk!

Tíz híres férfi, aki cicababák helyett vérbeli nőket választott

Ha úgy akarnák, sorban állnának az ajtajukban a modellek, sőt talán sorban is állnak, de nekik más az igazi. Matt Damontól Jon Bon Jovin át Sebastian Vettelig színészek, zenészek és sportolók bizonyítják, hogy a sztárvilágban is az igaz szerelem a hosszú kapcsolat titka.


NAPI BOLDOGSÁG