Megszületett Magyarország szubjektív atlasza

Magyarország szubjektív atlasza címmel jelent meg az a kötet, amely mintegy ötven fiatal alkotó elképzelését mutatja be hazájáról. Az alkotók személyes történeteken keresztül rajzolják meg a mai Magyarország képét.

Múlt + Valóság = Jelen (Papp Zsolt, Kép forrása: http://klassdsign.com)
A nemzetközi sorozat hazai kötetének előszavát Parti Nagy Lajos írta, aki bevezetőjében úgy fogalmaz: "aki fellapozza ezt a különös és kézenfekvő könyvet, az különös és kézenfekvő dolgokat tudhat meg Magyarországról". A Kitchen Budapest közlése szerint a HVG Könyvekkel közös kiadásban megjelent kötet alkotói arra keresik a választ, hogy meg lehet-e rajzolni Magyarország portréját egyetlen, közösen fogott ceruzával, sikerülhet-e bármennyire is feltérképezni ezt az országot minden optimizmusával és pesszimizmusával, büszkeségével és költőiségével együtt egyetlen kiadványban.
A Kitchen Budapest médialabor és Annelys de Vet holland tervező - akit a Kitchen Budapest kért fel, hogy elkészítse a korábban kiadott szubjektív atlaszai mellé a magyar kiadást is - ötven fiatal alkotót hívott össze, hogy hazájukról képet alkossanak. A magyar kiadvány Hollandiát, Palesztínát, Szerbiát és Mexikót követi a szubjektív atlaszok sorában. Folklorisztikus klisék helyett az alkotók lefegyverző, személyes, részvételre épülő történeteket mesélnek el, amelyek így, összefűzve, a mai magyar lélekre világítanak rá.
Kiránt és beránt (kele sára, Novák Péter János, Steiner Balázs Miklós, Kép forrása: http://klassdsign.com)
A kötetben szó van a XX. század legjellegzetesebb népi épületeitől kezdve a vízparti vityillókig, a legjobb és legrosszabb dolgoktól ártatlan gyerekversekig és nemzeti méreteket öltő korrupcióig, fröccstől és ropitól a zöldségeskertekig és kiárusított termékekig sok mindenről. Ezek a szokatlan történetek együtt fejezik ki azt, hogy a kulturális identitás folyamatos mozgásban van.  A könyv megjelenésével nyomatékosítani szeretnék, hogy a kultúra nem statikus, hanem folyamatosan mozgásban van, és mindenki számára más, bár ez semmiképpen nem jelenti azt, hogy ne lehetne beszélni közös értékekről vagy nemzeti szellemről. "Ez a könyv nem Magyarország történetét mondja el, hanem Magyarország történeteinek terjedelmes gyűjteményét mutatja be" – hangsúlyozza Annelys de Vet, hozzátéve, reméli, hogy ezzel "eszközül szolgál azzal a hangos kórussal szemben, amely ragaszkodik a valóság leegyszerűsített, statikus nézetéhez".
Trianon: metszés vagy csonkítás? (Pap Zsolt, Kép forrása: http://klassdsign.com)
Az alkotófolyamatról Bujdosó Attila a kötet szerkesztője úgy nyilatkozott: körülbelül ötven társalkotó és egy fiatal magyar tervezőgrafikus, Borsa Aliz közreműködésével készítették el a könyvet. A résztvevőket egy nyilvános pályázaton választották ki. Arra törekedtek, hogy minél sokrétűbb tudású és szakmai hátterű csoportot állítsanak össze, így művészeken és designereken túl építészeknek, informatikusoknak, szociológusoknak, hackereknek és közéleti aktivistáknak is meghirdették a pályázatot. Annelys de Vet, a szubjektív országatlaszok ötletgazdája egy kéthetes workshop keretében személyesen találkozott az alkotókkal, akik nemcsak ötleteikkel, hanem konkrét vizuális munkáikkal is hozzájárultak a könyvhöz.  A kötet bemutatóját vasárnap tartották Budapesten, a WAMP-on, az Erzsébet téri sétányon.
Könyvbemutató. (Kép forrása: http://klassdsign.com)

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Íme, az ország hét csodája!

Gyakran esünk abba a hibába, hogy a természetet azonosítjuk egy szép idős fával, egy kellemes vizű tóval, egy aranyos állattal, a hétvégi kirándulással vagy horgászattal. Mindez valóban fontos, és a rekreációs értéket nem szabad lebecsülni, de amikor természetről beszélünk, ennél sokkal többről van szó.

Ez biztosan le fog nyűgözni: holnap kerül a mozikba az eddigi legszebb film Gemencről

Nem szabad kihagyni, kicsiket és nagyokat egyaránt le fog nyűgözni! :)

A csoda előtted hever! Dunakanyar, ahogyan még nem láttad

Ilyen lélegzetelállítóan szép fotót a Dunakanyarról még nem láttunk. Tényleg nem!

A magyar sódomb, melyhez hasonló csak 2 van a világon

A környék szimbóluma és védjegye az Európában egyedülálló látvány.

"Hortobágy, dicső rónaság..." - a puszta csodái (+fotók)

Kedvcsinálónak itt egy szemkápráztató fotósorozat, mellyel a fotós arra törekszik, hogy amit ajándékba kapott ettől a Hortobágytól, azt a pillanatok megörökítésével viszonozza.


NAPI BOLDOGSÁG