Mi ma a könyvtár?

Közösségi tér és információs központ állítják a szakemberek. Viszont kihívás elé állítja a mai könyvtárakat a vizuális kultúra,ami ugyan számos újdonságot hoz, de lássuk be: olvasás nélkül nem szerezhető meg a korszerű műveltség.

A megbocsátás napja a most zajló Országos Könyvtári Napok egyik legnépszerűbb programja. Ezen az egy napon, most vasárnap büntetés megfizetése nélkül visszavihetők az akár évek óta otthon lapuló, lustaságból vagy egyéb okokból vissza nem vitt könyvtári könyvek. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központja mellett több mint tíz nagyobb fiók is nyitva tart vasárnap, és számos programmal várják a családokat. Hétfőn azokban a könyvtárakban lesz megbocsátás napja, amelyek vasárnap zárva vannak. A fővárosi hálózat fiókjait évente két és fél millió olvasó keresi fel személyesen. Nem csak kölcsönözni és olvasni járnak be, hanem közösségi térnek, találkozóhelynek is tekintik a könyvtárat, és ez minden korosztályra igaz – mondta a Kossuth Rádiónak Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója.
A szakember szerint abban az értelemben megváltoztak az olvasói szokások az utóbbi fél évtizedben, hogy egy könyvtár akkor tekinthető korszerűnek, ha megőrzi a hagyományos miliőjét és információs központként is működik egyszerre. Mindezt az internetes szolgáltatások használata is mutatja, amely harmincszorosára nőtt az elmúlt években. Bár óriási viták folynak a műveltségről, nagyon fontos kérdés, hogy a gyerekek tudnak-e olvasni, és megértik-e, amit olvasnak, hiszen nem tudunk másképpen korszerű ismeretekre szert tenni – hangsúlyozta Fodor Péter. Hozzátette, hogy szívós munkával és újszerű ötletekkel sokat lehet tenni annak érdekében, hogy a gyerekek megszeressék az olvasást, és ezt már a családban el kell kezdeni. Bánhegyesi Zoltán, a Leövey Klára Gimnázium és Szakközépiskola igazgatója úgy tapasztalta, hogy a diákok érdeklődése inkább a vizualitás felé fordul, és kevesebbet olvasnak. Fodor Péter szerint ez azt is jelenti, hogy a mai gyerekek másként látják a világot, ami színesíti a kulturális palettát, és a könyvtárakat is arra ösztönzi, hogy a hagyományos funkciók megtartása mellett új szolgáltatásokat kínáljanak.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ebben a varázskuckóban nem csak könyvmolyok kapnak kedvet az olvasáshoz!

Hol lenne jobb végletesen belemerülni a lapokon olvasott világba, s elveszni sorai között, mint egy varázslatos, a világ rohanásától elzárt helyen? Ahol amit olvasunk, az csak a miénk?

Rendkívüli "könyvtár" őrzi a világ legritkább színeit

Létezik egy különleges könyvtár, mely a könyvek őrzése helyett a színek megóvását tűzte ki céljául.

10 rendkívüli "könyvtár", ahonnan te sem távoznál könyvek nélkül!

Amikor könyvtárba kell mennünk hatalmas építészeti remekművekre számítunk. Azonban ez nincs mindenhol így.

10 tabu, amit sose mondj a könyvtárban

Nyugodt szakma nyugodt dolgozót kíván. El sem tudjuk képzelni, hogy egy könyvtáros kikeljen magából munkaidőben, hacsak nem a következő mondatokat vágjuk hozzá. 10 szórakoztató mondat, amire csak ne is gondolj, ha könyvtárba készülsz.

Eldorado - Otthonról is elérhető lesz a könyvtárak tartalma!

Jövőre már nem kell az ezer oldalnyi lexikonokat hazahurcolni a könyvtárakból!


NAPI BOLDOGSÁG