Papp Laci kesztyűje, Nagy Imre órája, Kodály metronómja - vagyis Hungarikonok!

Hungarikonok, Eurikonok címmel nyílt képzőművészeti tárlat vasárnap Balatonfüreden; a gyűjteményben a magyar kultúra, sport, történelem kiválóságainak relikviái kortárs magyar képzőművészek festményeibe, szobraiba ágyazva láthatók.

Egy érdeklődő megtekinti Mészáros Bori: Amerigo Tot
sapkája, inge, csizmája című alkotását. MTI Fotó: Nagy Lajos

Adva van egy kultikus tárgy, amely önmagában nem az, csak eszköz, ami új közegében egyedivé válik, egyszeri értéket hordoz - mondta Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkára megnyitó beszédében. Példaként Gerevich Aladár olimpiai bajnok vívó kardját emelte ki, amely sporteszközből nemzeti szimbólummá vált. Kárpáti Tamás gyűjtő megérezte, hogy ezekben a tárgyakban nemzeti szimbólum rejtőzik: Gerevich kardja a "magyarok fegyvere", nemzeti önbecsülésünk látványos és hatásos jelképe - fogalmazott. Megjegyezte, hogy ennek az önbecsülésnek a megerősítése ránk fér mostanság. A kiállítás minden egyes darabja a maga összetettségében és művészi színvonalát tekintve kivételes alkotás. Az egyes művekben mindkét oldalon - a relikvia tulajdonosainak és a műtárgy megalkotójának oldalán is - egyaránt "nagypályások játszanak" - vélekedett a kulturális államtitkár. 

Elmondta, hogy Balatonfüreden a Hungarikonokkal párhuzamosan a hasonló szellemben fogant gyűjteményt, az Eurikonokat is bemutatják, amelynek alkotásai a többi között John Lennon, Jirí Menzel, Niki Lauda és Tony Curtis személyes tárgyaiból készültek. A több mint 80 műtárgyat felvonultató Hungarikonok kiállításon látható például Kodály metronómja, Nagy Imre órája, Faludy botja, Karinthy írógépe, Cziffra György kottakönyve, Pege Aladár vonója, Barcsay ecsetje, és Kertész Imre kalapja.  Az alkotásokat a kortárs képzőművészet jeles képviselői, köztük Nádler István, Szemethy Imre, Pauer Gyula, efZámbó István, Szotyory László, Tettamanti Béla, Radák Eszter, Barabás Márton készítették. A megnyitón Vásáry Tamás zongoraművész Kodály: Marosszéki táncok című darabját adta elő, Makk Károly a gyűjteménybe adott rendezői székéről mesélt. Szyksznian Wanda "szörényibródy" című, Szörényi Levente és Bródy János relikviáiból költői fantáziával összeállított zenekari kellékei először szerepelnek a Kárpáti-gyűjteményben. A megnyitón Bródy is megjelent. A zenész Édes életünk című dalát hallhatták a résztvevők. A kiállítás - amely 2012 január 1-ig lesz látható - csak csütörtöktől vasárnapig látogatható a balatonfüredi Vaszary Villában.

Verebics Kati: Papp Laci kesztyűje című alkotása. MTI Fotó: Nagy Lajos


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ez az első kiállítás, ami kutyáknak szól!

A mai világban már igazából bármit lehet. Így történhetett az, hogy Londonban megnyílt az első olyan kiállítás, melyet kifejezetten ebeknek készítettek el.

Sárkányok a Fővárosi Állat- és Növénykertben

Sárkányok és más vadállatok lepték el a Fővárosi Állat- és Növénykertet egy kiállítás keretében. Érdemes megnézni!

Hogy a fárasztó őszi napok se teljenek mosoly nélkül...

Hogy a fárasztó, esős és szürke őszi napok se teljenek mosoly nélkül, előkerítettük Varró Dániel (író, költő) egyik icipici meséjét, egy icipici leányzóról, aki icipicit hiú volt. Kellemes kikapcsolódást!

Indulj el egy úton… egy folklorista életmű (+interjú Kallós Zoltánnal)

"Indulj el egy úton" címmel indult Kallós Zoltán népzenekutató folklorista életművét bemutató kiállítás. Nézd meg, megéri!

Ilyen kiállítás még nem volt Magyarországon

Április 24. és október 31. között Marc Chagall 148 alkotása látható a pécsi Martyn Ferenc Múzeum Káptalan utcai épületében.


NAPI BOLDOGSÁG