Száztíz éve született Walt Disney

Titka a kedves és megkapó alakok mellett a műveiből sugárzó optimizmus, figurái kiállnak igazukért, sosem vesztik el bátorságukat és a végén győznek – ugyanúgy, mint alkotójuk. Íratlan szabálya volt, hogy semmi erőszak, semmi megoldhatatlan konfliktus és semmi szex – filmjei ezért nyújtanak ma is felhőtlen szórakozást az egész családnak.


1901. december 5-én született Walter Elias Disney amerikai rajzfilmrendező, producer, minden idők legtöbb Oscar-díjjal kitüntetett filmes személyisége.

Küzdelmes ifjúság


Gyermekkora anyagi és érzelmi nélkülözések közepette telt, így nem csoda, hogy 1917-ben, amikor az Egyesült Államok belépett az első világháborúba, azonnal jelentkezett a seregbe. Miután zsenge kora miatt elutasították, a Vöröskereszthez ügyeskedte be magát sofőrnek. Rajzmániája már ekkor megmutatkozott, a fronton mentőautójára álcázás helyett képeit festette. Hazatérve egy Ub Iwerks nevű, hozzá hasonlóan koldusszegény grafikussal (Miki egér későbbi papírra vetőjével) társult, de együtt sem vergődtek egyről a kettőre. Disney a filmrendezést vette a fejébe, minden stúdióhoz bekopogott, és mindenhonnan ki is dobták. Végül Oszvald, a nyúl című sorozatát megvették, de csak azért, hogy ellopják – a jogokat csak halála után tudta az immár mamutcég Disney visszavásárolni.

A világ első egész estét betöltő rajzfilmjét, méghozzá színes kivitelben a Hófehérke volt 1938-ban.


Hollywood bolondja


Disney nem csüggedt: egy vonatutazás közben találta ki Miki egér figuráját, aki két némafilm után 1928. november 18-án a Vili gőzös című filmben meg is szólalt, méghozzá Disney hangján. A kedves rágcsáló pillanatok alatt a közönség kedvence lett, Disney pedig 1932-ben egyszerre két Oscar-díjat kapott: egy „rendeset” az első színes rajzfilmért, egy különlegeset pedig Miki egér megalkotásáért. A rajzoló ezután – nem törődve azzal, hogy Hollywoodban mindenki bolondnak tartja – elkészítette a világ első egész estét betöltő rajzfilmjét, méghozzá színes kivitelben. A példátlanul nagy összegbe, másfél millió dollárba kerülő Hófehérke és a hét törpe példátlanul nagy sikert aratott: csak 1938-ban nyolcmillió dollárt hozott a konyhára. Disney elvéhez hűen, miszerint „nem azért készítek filmeket, hogy pénzt keressek, hanem azért keresek pénzt, hogy jobb filmeket gyárthassak”, a bevételből új stúdiót épített. Hamarosan bemutatták a Pinokkió, a Bambi, a Dumbó című rajzfilmjeit, figurái pedig olyan kedvencekkel gyarapodtak, mint Donald kacsa, Plutó és Goofy – igaz, sok kritikus ekkor már „Disney-giccsről” beszélt.


Semmi erőszak, semmi sex!


A második világháborúban a Disney-stúdió is haditermelésre állt át, Donald kacsa például elsőként jelentkezett a hadseregbe. A harcok elcsitultával Disney újabb és újabb ötletekkel állt elő: az egész estés szórakozás érdekében rövid rajzfilmeket „csomagolt” össze, mozikba került az Alice Csodaországban, a Pán Péter, a Hamupipőke, a 101 kiskutya, műsorai hetente jelentkeztek a tévében. 1955-ben megnyitotta kapuit a Disneyland, később ilyen szórakoztató park létesült Floridában, Japánban és Franciaországban is. Walt Disney 1966. december 15-én hunyt el tüdőrákban. Hamvait a Csendes-óceánba szórták.Hagyatéka több mint 400 rövid, 22 hosszabb rajzfilm és tucatnyi játékfilm, továbbá összesen 32 Oscar-díj, ami világrekord.

Walt Disney 1941-ben, amikor Mickey egér már meghódította egész Amerikát!


Disney rajzolónak legfeljebb közepes volt (még híres aláírását is egyik munkatársa tervezte), viszont üzletembernek zseniális. Titka a kedves és megkapó alakok mellett a műveiből sugárzó optimizmus, figurái kiállnak igazukért, sosem vesztik el bátorságukat és a végén győznek – ugyanúgy, mint alkotójuk. Íratlan szabálya volt, hogy semmi erőszak, semmi megoldhatatlan konfliktus és semmi szex – filmjei ezért nyújtanak ma is felhőtlen szórakozást az egész családnak.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

Erre a végtelenül cuki, Oscar-díjas kisfilmre érdemes áldozni hat percet

A magyar Oscar-nyertes film, a "Mindenki" sikere örömkönnyeket csalt sokunk szemébe, de van egy másik kedvenc, ami szintén díjat nyert, és tavaly már sokan láttuk is. Ez a "Piper".

Almafa - egy mese, amit minden szülőnek és gyereknek egyszer látni kell!

Úgy élj, hogy ha a gyerekeid a becsületességre és a tisztességre gondolnak, te juss eszükbe! - könnyű mondat, rendkívüli tartalommal, aminek betartása, nem kis erőfeszítést követel tőlünk!

A valós arcok kedvenc rajzfilmfiguráink mögött - micsoda hasonlóság!

El se tudnánk képzelni kedvenc rajzfilmhőseinket a jól megszokott hangjuk nélkül. De vajon van e hasonlóság a karaktereket eredetileg megszólaltató színészek és a mesehősök között?

9 hétköznapi ember, aki véletlenül lett Hollywood fényesen ragyogó csillaga

Vannak ismert színészek, akiknek a karrierje nem a hírnevet jelentő színpadon kezdődött. Hétköznapi emberek, hétköznapi foglalkozással, akiket felfedeztek.


NAPI BOLDOGSÁG