A világ egyik legszebb természeti jelensége most zajlik Magyarországon, mutatjuk!


Javában zajlik a darvak őszi vonulása, amely azért is különleges jelenség, mert ezek a gólyánál is nagyobb madarak nem egyszerűen átrepülnek az országon, hanem legalább egy-másfél hónapig nálunk is maradnak.


Szürke darvak (Grus grus) repülnek naplemente után éjszakázó helyükre a Hortobágyon
MTI/Czeglédi Zsolt

Szürke darvak (Grus grus).
MTI/Czeglédi Zsolt


Szállnak a darvak

Az Észak-Európából (zömmel Finnországból) szeptember második felében érkező madarak a komolyabb fagyok beköszöntéig maradnak, majd Szicílián, illetve a Boszporuszon keresztül jutnak el észak-afrikai, tunéziai és szudáni telelő területeikre. Az Európa északi mocsaraiban fészkelő darvak az észak-afrikai telelőterületekre tartó útjuk során néhány hétre minden évben megállnak pihenni a Hortobágy és a Dél-Alföld pusztákkal övezett nagy tavain - adta hírül a Magyar Madártani Egyesület. Azért itt, mert ezeknek a gólyánál is nagyobb madaraknak olyan sekély vizű, háborítatlan éjszakázóhelyekre van szükségük, melyekről nappal kijárhatnak táplálkozni a gyepekre és tarlókra.


MTI/Czeglédi Zsolt

Szürke darvak (Grus grus) repülnek naplementekor éjszakázó helyükre Hortobágyon az Elepi tóegység Felső-laposi tavához.
MTI/Czeglédi Zsolt


Az októberben még nagyrészt a Hortobágyon erőt gyűjtő darvak (Grus grus) vonuló tömegei novemberre elérik a Kiskunsági Nemzeti Park Tisza-völgyi tájegységét. A térség daruvonulásban betöltött szerepét jól jellemzi, hogy az ezredforduló utáni évektől már tízezres nagyságrendben időznek itt a darvak. A legutóbbi hat év monitoring adatai szerint az őszi vonulás során a Szegedi Fehér-tavon tartózkodó darvak létszáma november közepén eléri a 20-30 ezres létszámot.

Idén kimagaslóan sok, mintegy huszonhatezer daru tartózkodik jelenleg a Békés megyei Kardoskúti Fehértó környékén is. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatósága novemberben minden szombaton szakvezetéses darulest szervez az érdeklődőknek - tudatta Török Sándor természetvédelmi őrkerület-vezető.


Vonulnak a szürkedarvak a Körös-Maros Nemzeti Park kardoskúti területén
MTI/Kovács Attila
 
Török Sándor elmondta: a szakembereket is meglepte a madarak nagy száma, máskor néhány héttel később szokott ennyi daru a területen tartózkodni. A jelenség okát pontosan nem tudta megmagyarázni, de mint fogalmazott, néhány éve felfigyeltek arra, hogy az éghajlatváltozás következtében mintegy 1500-2500 daru az egész telet itt tölti. "Ez húsz-harminc éve még elképzelhetetlen lett volna" - fogalmazott. Habár valaha elterjedt fészkelő madárfaj volt Magyarországon, a századfordulón még fészkelt nagy mocsarainkban, de azóta többnyire csak átvonul az országon.


Szürke darvak (Grus grus) repülnek a Hortobágyon, az úgynevezett Álomzug nevű terület felett. Európa legnagyobb darugyülekező helyén, a Hortobágyi Nemzeti Parkban.
MTI/Czeglédi Zsolt

MTI/Czeglédi Zsolt

MTI/Czeglédi Zsolt

MTI/Czeglédi Zsolt

MTI/Czeglédi Zsolt

Kontinensünk egyik legnagyobb darugyülekező helye a Hortobágyi Nemzeti Park területén található.
MTI/Czeglédi Zsolt

Jó lenne, ha élete során minden magyar ember legalább egyszer tanúja lehetne ennek a világraszóló látványosságnak, amiért nem kell a Föld valamely távoli szegletébe utaznunk!





Pozitív Nap
 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Így próbál aludni anyja hasán az egynapos tengeri vidra + bűbájos videó

Több mint cuki: anyukája hasán pihen az újszülött tengeri vidra. Az egynapos vidra bébi nem is találhatott volna kényelmesebb matracot, mint anyukája pocakját...

Gyönyörű szép a 2017-es év madara

Internetes szavazással választották meg 2017 év madarát. Vajon melyik lett ez a csodaszép madár? Mutatjuk fotóval és a legfontosabb információkkal együtt.

Csodás eredmény: díjat nyert Kudich Zsolt a világ legrangosabb fotópályázatán

A világ egyik legrangosabb, vagyis a National Geographic fotópályázatán több ezer kép közül harmadik helyezést ért el Kudich Zsolt Nagy kócsagok című képe, az Állatok akcióban elnevezésű kategóriában - számolt be róla a National Geographic Magyarország.

Ezért bújnak egymáshoz a madarak - lélekemelő fotósorozat

Többé már nem fedi homály, hogyan tartják magukat melegen az egymáshoz bújó állatok.


NAPI BOLDOGSÁG