Design és űrrepülés: így jutott el egy magyar fiatal a NASA-hoz!

A NASA-hoz utazik az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Informatikai Karának hallgatója, Pais Gergely. A másodéves programtervező informatikus hallgató tagja annak a héttagú nemzetközi diákcsapatnak, amely kategóriájának legjobbja lett Space Apps Challenge ötletversenyen.

Interaktív Űrsisak


A versenyt az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) írta ki. A csapatoknak 48 óra alatt kellett innovatív megoldásokat kidolgozniuk. Az idei témák között az űrtechnológia, az aszteroidák és a robotika is szerepeltek. A magyar taggal rendelkező csapat kategóriája a Fashion design to Astronauts volt, amelyben olyan kiegészítőket, vagy ruhákat kellett tervezniük a résztvevőknek, amik hasznosak lehetnek a technikusoknak, mérnököknek vagy az űrutasoknak. 

Ilyen lesz a kilátás a sisakból

Különböző információk jelennek majd meg a szemünk előtt


Idén több mint 8 ezer versenyző csaknem 700 projektet indított a különböző kategóriákban. Pais Gergely és csapattársai 25 csapat közül bizonyultak a legjobbnak. Az intelligens űrhajós sisak (E.C.A.S.A. Interactive Astronaut Helmet) tervével győzték meg a NASA szakértőiből álló bíráló bizottságot.

A nyertes csapat (Pais Gergely jobbról a negyedik)


A sisak szemkövetéses, és hangvezérléssel is irányítható. A kiterjesztett valóság technológiája révén többek között 360 fokos tájékozódással, vezeték nélküli videoközvetítés lehetőségével, a környezet objektumairól lehívható információkkal és összehangolt szenzoros adatokkal biztosítja a sisakot viselő űrhajós számára a munkavégzés optimális feltételeit űrséta közben - ezt ismertetik az alábbi videóban is.


A nyertes csapat tagjai finnországi Erasmus-ösztöndíjuk ideje alatt ismerték meg egymást: a sisakot Pais Gergely indiai, mexikói, francia, olasz és finn fiatalokkal közösen tervezte. A hallgatók december 4-én a NASA John F. Kennedy Űrközpontba látogatnak, ahol jelen lehetnek az Orion űrhajó tesztrepülésénél. Az űrhajó a NASA tervei szerint a jövőben embereket juttat majd a Marsra - tájékoztatott az ELTE.



Pozitív Nap

Forrás: MTI, E.C.A.S.A. honlap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kerti tó vagy medence? 8 meggyőző érv a természet oázisa mellett

Nem túlzás azt mondani, hogy sokunk álma egy kerti medence vagy tó. Jó hír, hogy a mindkettőt megvalósíthatjuk egyszerre, ha vegyszermentes, természetes medence mellett döntünk.

Hogy milyen sűrűn fürödj vagy moss fogat?Itt a hivatalos válasz

Milyen sűrűn kell fürödni? Hányszor kell fogat mosni? Kilenc nagyon fontos kérdésre kapsz választ szakértőktől.

A magyar sódomb, melyhez hasonló csak 2 van a világon

A környék szimbóluma és védjegye az Európában egyedülálló látvány.

Úttörő női sorsok 1.rész - dióhéjban, amit az első női űrhajósról tudni érdemes

963. június 16-án repült fel a világűrbe a történelem első női űrhajósa, aki hazájában és az egész akkori kommunista blokkban természetesen azonnal ünnepelt hőssé vált.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.


NAPI BOLDOGSÁG