Vaddisznók, a kerekesszék hazai harcosai

A kerekesszék harcosai (Murderball) című amerikai filmben mozgássérült fiatalok „Mad Max stílusú kerekesszékekben száguldozva kőkemény full-contact-osrugby-t játszanak.” Magyar társaikról, a WildBoars Kerekesszékes Rögbi Egyesület tagjairól is készült nemrég egy dokumentumfilm, amely napokon belül látható lesz a televízióban. A film azt mutatja be, hogy csak az ember számít; az akarata, az élni akarása, a boldogulásra való törekvése, nem az állapota. A csapat játékosával, Hetei Zoltánnal beszélgettem ismét.

 


-Pozitivnap.hu: Zoli!
2 és fél éve beszéltünk utoljára a csapat akkori kihívásairól, sikereiről és reményeiről. Mi történt Veletek azóta? Úgy tudom, jó irányt vettek az események.

-Hetei Zoltán: Igen, szerencsére ránk talált egy szponzor Gattyán György személyében, így a most már Docler-Wildboars névre hallgató csapatunk több versenyzési lehetőséget tudott kiaknázni. Hála ennek az együttműködésnek és néhány kisebb segítségnek, valamint pályázati részvételeknek, tudtunk már vásárolni 7 profi versenyszéket, amelyek javarészt hozzásegítettek bennünket új lehetőségekhez és jobb eredményekhez. Mindenképpen örömteli arról is beszámolnunk, hogy sikerült barátságot kötni egy német úriemberrel, Christoph Wernerrel, aki korábban a pekingi paralimpiai játékok alkalmával a német válogatott versenyzőjeként rögbizett, majd a lengyel csapat edzője lett. Christoph már több alkalommal járt nálunk edzőtábort „levezényelni” és tanítani bennünket, ami szintén jelentős sikernek számít és sokat segít a fejlődésben.

-Pozitivnap.hu: Milyen hazai és nemzetközi versenyeken indultatok az elmúlt időszakban és milyen sikereket tudtatok elkönyvelni?

-Hetei Zoltán: Tavaly nyáron - Magyarországon először - került megrendezésre kerekesszékes rögbi torna, a Wildboars Light Rugby Tournament Esztergomban 4 csapat részvételével – köztük a német, cseh és holland kerekesszékes társainkkal. Ezen a versenyen avattuk fel az új székeinket. Majd fejlődésünk eddigi egyik legfontosabb állomásához érkeztünk, mikor elnyertük a Nemzetközi Kerekesszékes Rögbi Szövetség (IWRF) által létrehozott és szervezett European MaximusProject-nek nevezett program rendezési jogát, melynek így – Európában elsőként – Budapest adhatott otthont. A program lényege, hogy az európai, a sportágban fejlődő nemzetnek számító országoknak egy hetes edzőtábor és verseny keretében széleskörű szakmai képzést nyújt, valamint az esemény zárásaként három napon át mérkőzhetnek meg egymással a résztvevő csapatok. Ezen Magyarország válogatottja mellett Görögország, Oroszország, Csehország, Izrael és Németország sportolói képviselték hazájukat – kezdők és profik egyaránt. Természetesen sok tapasztalatot szereztünk, de a siker még váratott magára. Mindenki nagyon elégedett volt a szervezéssel és a helyszínekkel, még az IWRF is megdicsért bennünket. Az első győzelmünket idén nyáron Kölnben sikerült ünnepelni az ír csapat ellen, majd egy szlovák versenyen több újabb nyertes mérkőzés követte ezt. Idén még vár ránk néhány megmérettetés – itthon és külföldön egyaránt, és októberben Szegeden rendezzük a WildBoarsLightII.-t. 



-Pozitivnap.hu: Mik azok a kihívások, nehézségek, amik továbbra is leküzdésre várnak az egyesület háza táján? 

-Hetei Zoltán: Továbbra is a támogatások hiányával küszködünk. A megfelelő színvonalú felkészüléshez és versenyzéshez szükség volna még újabb mintegy három székre további játékosok versenyeztetése céljából, de ez a közel 4,5 millió Forint hiányzik egyelőre. Célunk emellett még több játékos toborzása, bevonása ebbe a csodálatos sportba. De természetesen minden apró támogatásnak örülünk. Sok felszerelést igénylő, nem olcsó sport a miénk, folyton szükség van új alkatrészekre, a meccseken eldurran akár két-három belső is egy-egy alkalommal, elhasználódik egy pár kesztyű, elfogy egy tekercs ragasztószalag vagy a vax. Így tehát minden segítség sokat jelent számunkra. De természetesen nem csak anyagi támogatásra számítunk – minden új követő a közösségi oldalunkon már önmagában nagy érték nekünk.


-Pozitivnap.hu: Hova tovább? Az egyre nagyobb siker után milyen céljaitok vannak még a következő időszakra? Esetleg vannak régóta dédelgettek álmok, amik előtérbe kerülhetnek?

-Hetei Zoltán: Régóta dédelgetett álom további erős szponzorok találása, hogy bővíthessük a szükséges felszereléseinket, csökkentsük az utazásaink önköltségeit edzésekre, versenyekre. Van olyan verseny is, amely a távolság miatt anyagilag aligha fedezhető és megoldható jelenlegi körülményeink között. Szeretnénk továbbra is edzőtáborokat szervezni más csapatokkal közösen itthon és külföldön, hogy tanulhassunk egymástól és építsük a közösséget. Valamint jövőre szeretnénk megrendezni az Európa Bajnokságot Magyarországon és persze minél többet rögbizni. 

-Pozitivnap.hu: Vaddisznók címmel szeptember 17-én mutatja be az M1 a csapatról szóló filmet. Azt olvastam róla, hogy „ez a film elsősorban egy sportfilm, igazi sportemberekről, akik kerekesszékesként sziszifuszi küzdelmet vívnak nap mint nap, hogy a csapat éljen, és végre az első rögbimeccsén játszhasson. A szereplőkön keresztül a nézők megismerik a mindennapjaikat, hogy is él ilyen állapotban az ember.” Az ajánló azt sejteti, hogy a csapat igaz történetével állunk szemben…

-Hetei Zoltán: Így igaz, a rendező szerette volna akként bemutatni a csapatot, hogy a nézők láthassák az érem mindkét oldalát és megértsék a nehézségeinket és örömeinket is. Mindenkivel készült riport, amiben elmondjuk a meglátásainkat, történetünket a saját szemszögünkből.


-Pozitivnap.hu: Van célotok vagy elvárásotok a filmmel kapcsolatban? 

-Hetei Zoltán: Adódott egy lehetőség a forgatásra, amit elfogadtunk. Reméljük, sok emberhez eljut és segít abban, hogy többen felfigyeljenek ránk és a körülményeinkre. Bízunk benne, hogy egy kicsit meg tudjuk változtatni az emberek szemléletét azzal, amilyenek vagyunk, hiszen a csapat ötlete csupán egy kósza felvetéssel kezdődött és szinte önerőből, állami támogatások nélkül jutottunk el idáig. Ez jó példa lehet.Úgy gondolom, hogy a ránk is nagy hatással lévő Murderball című filmhez hasonlóan mi is hatást tudunk gyakorolni az emberekre és megfogják majd őket a látottak.

-Pozitivnap.hu: És ha valaki mindezek után szívesen csatlakozna, segítene vagy megismerne Titeket és a sportágatokat személyesen, az is pozitív hozadék és újabb haladás volna a csapat életében.

-Hetei Zoltán: Igen, ez így van. Akik tehát találkoznának velünk, azok a versenyeken kívül az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet tornatermében találnak bennünket szombatonként Budapesten, valamint az október 16-19. között megrendezésre kerülő WildBoarsLight II. versenyen Szegeden, ahol biztosan jelen leszünk és szívesen megmutatjuk sportunk lényegét az érdeklődőknek.

-Pozitivnap.hu: Remény, bátorság, hit és elszántság – kívánom, hogy a következő évekre is megmaradjon mindez a végtelen pozitív hozzáállás és kitartás Bennetek! Köszönöm szépen a lehetőséget, hogy ismét betekinthettünk a mindennapjaitokba!

 



Adalékként röviden a kerekesszékes rögbiről: 

A kerekeszékes rögbit 1977-ben Kanadában találták ki. 1990-ben szerepelt a sportág a kerekesszékes Világjátékokon, majd 1993-ban megalakították a Nemzetközi Kerekesszékes-rögbiszövetséget. 1994-ben a sportot hivatalos paralimpia sportként elismerte a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság. 1995-ben megtartották az első világbajnokságot, egy évvel később Atlantában bemutató, Sydney-ben pedig már hivatalos sportként szerepelt. A sport kialakításánál a cél egy, még a kerekesszékes kosárlabdánál is mozgalmasabb, gyorsabb játék kialakítása volt. A kerekesszékes rögbiben felfedezhetőek a jégkorong, a kosárlabda és az amerikai futball elemei, de hangulatában, és abban, hogy csak a labdás játékost lehet támadni, a rögbire hasonlít. A sportág eredeti neve „gyilkos labda” volt. 

Olyan férfiak és nők űzhetik, akik vagy gerincsérülésük vagy egyéb okok (gyermekbénulás, szélütés, különböző izomsorvadás, dysmelia, amputálások vagy egyéb fajta neurológiai problémák) miatt legalább három végtagjukban, nem neurológiai rokkantságnál pedig négy végtagban rendelkeznek korlátozott funkciókkal. Magyarországon 2008 óta létezik a WildBoarsKerekesszékes Rögbi Egyesület, amely Magyarország első és egyetlen kerekesszékes rögbi csapata.A megalakulás óta az egyesület folyamatosan fejlődik, igyekszik minél szélesebb körben terjeszteni a sportágat és a lehetőséget társaik számára.


Szerző: Ritka - Pozitív Nap

Fotók: Wildboars

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Egy fiatal csapat úgy mutatja be a Dunakanyart, ahogyan előttük még senki

Az elmúlt évek legszuperebb kezdeményezésében, a DunakanyarGO-ban az ország egyik méltatlanul mellőzött tájegységét ismerhetjük meg

A különbség egy főnök és egy igazi vezető között (+brutálisan őszinte illusztrációk)

Tíz rövid pontban és hat brutálisan őszinte illusztrációban megmutatjuk, milyen kvalitásoktól válik valaki vezetővé - és milyen hibáktól lesz türannoszi főnök. Ha vezető beosztásban vagy, érdemes nagyon magadba nézni és megfontolni, vajon jól bánsz-e az alkalmazottaiddal és a hatalmaddal...

„Billy, ezeknek még rendes felszerelésük sincs” - a 6:3 hatvan év távlatából!

Négy angol, meg egy francia a arról a 60 éve történt pillanatról, amikor a modern futball megszületett.

Kutyája segítette ki az árvízből a kerekesszékes gazdit (+videó)

Kutyáink a legjobb barátaink is, akik mindig ott vannak értünk, gazdákért - ez most újra bebizonyosodott.


NAPI BOLDOGSÁG