A 10 legkülönlegesebb idei újszülött a magyar állatkertekben

Ez az év igazán bővelkedett utódok születésével a magyar állatkertekben és vadasparkokban. Az állatok világnapja alkalmából, ami minden évben október 4-re esik, a hétvégén mindenhol számíthatunk különleges programokra, örökbefogadási lehetőségekre. Válaszd ki a kedvencedet, és akár nézd is meg a hétvégén – bármelyik állatkert meglátogatása kiváló családi program lehet.


10. Mókuscickány – Budapest
A mókuscickányok már július végén a világra jöttek, azonban csak néhány hete lettek láthatóak a fővárosi állatkertben. A Maláj-félsziget és Szumátra trópusi erdőiben őshonos állatok Magyarországon több évtizede nem szaporodtak, ezért külön öröm volt érkezésük. Különlegességük, hogy igen jól bírják az alkoholt, saját méretükhöz képest igen sokat tudnak inni anélkül, hogy különösebb hatással lenne viselkedésükre és mozgásukra.

Mókuscickány Budapesten - fotó:Bagosi Zoltán
 
9. Vadmalac – Budakeszi
A kis vaddisznók csíkos bundájukkal hívják fel magukra a látogatók figyelmét a Budakeszi vadasparkban. Ahogy megszülettek, elkezdték követni anyjukat, akire nagy meleg igényük miatt az első 3 hónapban különösen nagy szükségük van. Ebben az időszakban csak szopnak, fél éves korukra válnak önállóvá. A vaddisznó normál esetben fél az embertől, és elkerüli, azonban ha malacait veszélyben érzi, akkor könnyen támadásba lendülhet.

Vadmalacok - Budakeszi vadaspark

8. Sörényes hangyász – Szeged
A hírt zoológiai szenzációként harangozta be a szegedi vadaspark, szeptember 12-én ugyanis először született sörényes hangyász Magyarországon. A kis hangyász fejletten született, és napjait leginkább anyukája hátán tölti. A fejlett példányok különlegessége, hogy nyelvüket akár 60 centiméterre is ki tudják ölteni. Hatalmas karmaikkal még a beton keménységű termeszvárat is szétbontják, vagy a támadó jaguárt is képesek megölni.

Pár hete született - Sörényes hangyász Szegeden

7. Bengáli tigris – Győr
A bengáli tigriskölyök februárban látta meg a napvilágot. Apja, Raul Európa talán legszebb fehér tigrise, ő azonban anyja, Káma színét örökölte. Azonban így is van esély arra, hogy génjeiben tovább viszi a fehér színt, így utódai számíthatnak erre a különleges megjelenésre. Mivel Győrben eddig még nem született tigriskölyök, ez az esemény bearanyozta az állatkert napjait. A kis tigrist fél éves korában egy külföldi állatkertbe szállították.
Bengáli tigris - Győrben született
 
6. Mókusmajom – Jászberény
Igazi ünnepi ajándék volt a jászberényi állatkertnek az augusztus 20-án született mókusmajom. A mókusmajom Dél-Amerikában őshonos, idejének nagy részét a fák ágai között tölti. Hosszú farkát jobbára csak egyensúlyozásra használja, élettartalma akár elérheti a 21 évet is.

Mókusmajom újszülött Jászberényben

5. Tapír – Veszprém, Szeged
Augusztusban Veszprémben először, míg szeptember 13-án Szegeden már kilencedik alkalommal született tapír bébi.  Eredetileg Dél-Amerikában őshonosak, azonban a tapírok gyakran előfordulnak állatkertekben. A szegedi vadaspark mocsaras- füves-erdős területén pedig különösen jól érzik magukat.

Kis tapír Szegeden - fotó: Endrédi Lajos

4. Shamsa és Sempala, a két kis zsiráf – Budapest
Idén két zsiráfborjú is született a Fővárosi állatkertben. Shamsa május 18-án, anyja névnapján született, Sempala pedig augusztus 13-án. A kb.170 cm-es kis jövevények igen hamar, már néhány órával a világra jövetelük után lábra álltak. Ők a 28. és 29. budapesti születésű zsiráfok, az első még 1868-ban született a fővárosi állatkertben. Idáig négy olyan évvel büszkélkedhetünk, mikor egyszerre két zsiráfbébi született: 1985, 2002, 2012 és 2013.

Sandra és Shamsa a Fővárosi Állatkertben - fotó: Bagosi Zoltán

3. Dante, a perzsa leopárd – Budapest
Dante a 2003-ban Magyarországra érkezett szülők hetedik gyermeke, augusztustól látható a nagyközönség előtt is. Apjával felváltva használják a kifutót, mert ilyen fiatalon az apát még el kell zárni az anyától és a cseperedő kisállattól. A perzsa leopárd a legnagyobbra növő egyed a leopárdok közül, veszélyeztetett faj, a világon kb. 2000 példány él szabadon, Irán, Irak, Afganisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán, valamint Örményország területén.

Dante, a leopárd Budapesten - fotó: Bagosi Zoltán
 
2. Oroszlánkirályok Budapesten és Gyöngyösön
A dobogó második helyét az a 11 kis oroszlán foglalja el, aki idén született három anyától, közülük hét a budapesti, négy a gyöngyösi állatkertben. A gyöngyösi lakók október közepétől látogathatóak, a budapestiek összeszoktatása pedig már a nyáron megtörtént. Az indiai oroszlánok veszélyeztetett fajnak számítanak, ezért is különösen jelentős, hogy ilyen szép számmal születtek kis oroszlánok idén Magyarországon.

Oroszlánkölykök napoznak Budapesten - fotó:Bagosi Zoltán

1. Asha - a Fővárosi állatkert sztárja
Valentin napi ajándékként érkezett az állatkertbe, a 75 kg-al és 85 cm magassággal született Asha, aki az azóta eltelt idő alatt a látogatók kedvencévé vált. Asha születése azért volt igazi szenzáció, mert 1961 óta nem született Magyarországon elefánt. A továbbra is nagyon játékos Asha igazán jól érzi magát lakóhelyén, és szeretettel várja a gyerekeket és szüleiket egy őszi állatkerti látogatásra.

Asha - az ország kedvence anyukájával

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea - Pozitív Nap
Forrás: Állatkertek és vadasparkok honlapjai, Wikipédia

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Az babák tízparancsolata, avagy nyílt levél a szülőknek egy újszülöttől

A skót NHS Ayrshire Maternity Unit Facebook-oldalán tűnt fel az a nyílt levél, amelytől az internet már megint egy kicsivel jobb hellyé vált. Azóta már az "újszülöttek tízparancsolataként" is emlegetik, annyira találó és szívhez szóló tanácsok vannak benne friss szülők számára.

A világ legtündéribb elefánttámadása +videó

Az alábbi videót a dél-afrikai Kruger Nemzeti Parkban készítették, ahol egy csoport turista egy elefántcsaládba botlott.

Az 5 napos bébielefánt egy iszapos tó fogságába esett, így mentették meg az emberek: Az anya reakciója szívszorító! + VIDEÓ

Még mindig viszonylag keveset tudunk a vadonélő állatok viselkedéséről, a természeti jelenségekről. Annak ellenére, hogy tudástárunk egyre bővül, új ismereteket szerzünk, sok megválaszolatlan kérdés van még mindig.

A dzsungel dala, írta Kluet - zene egy orangután "tollából"

Az egyik ausztráliai állatkertben él egy különleges orangután: Kluet. Az ő "ereje" a zenében rejlik, ugyanis a főemlős nagyszerű érzékkel szerez dalokat.

Az oroszlánkirály sztori létezik - modernkori köntösben, fotókkal

Háziállatként ma már vadállatokat is lehet tartani, akár oroszlánokat is. Sokszor nem méltányos körülmények között. Szerencsére vannak olyan emberek, akik ezeknek az állatoknak a megmentésére tették fel az életüket.


NAPI BOLDOGSÁG